Демократе туже Скупштину Главног града: Суд да поништи избор Вуковића за градоначелника

Фото: ДПС

Уколико би дошло до примјене оспореног акта створио би се опасан противправни преседан, по којем је могуће да одборници једног сазива у два наврата бирају исто лице за градоначелника, а да притом том лицу први мандат градоначелника није истекао, наводи се у тужби

Фото: ДПС

Управном суду Црне Горе тужбу против Скупштине Главног града предао је клуб одборника Демократа тражећи да се поништи одлука о избору Ивана Вуковића за градоначелника Подгорице, која је донијета 5. јула, а на основу које му је повјерен нови четворогодошњи мандат који почиње тећи од 1. августа. У тужби коју потписују одборници Јанко Крстовић, Радоица Ивановић, Штјефан Цамај, Тања Џанкић, Вукашин Стаматовић, Ивана Бојовић, Никола Кажић, Соња Чађеновић, Љиљана Мараш, Митар Вуковић, Марија Павићевић, Бошко Ковачевић и Радмила Поповић пише да поништење одлуке траже због погрешне примјене материјалног права и повреде правила поступка. Демократе наводе да је одлука Скупштине Главног града незаконита и објашњавају на чему то темеље.

– Скупштина Главног града на сједници 31. јула 2018. године донијела је одлуку о избору Ивана Вуковића за градоначелника Подгорице, на временски период од четири године. Чланом 61 став 1 Закона о локалној самоуправи прописано је да предсједнику општине престаје мандат истеком времена на који је изабран, разрјешењем од стране скупштине, разрјешењем од стране Владе, подношењем оставке и по сили закона. Истовјетна норма садржана је у члану 103 став 1 статута Главног града. Нити по једном, горе цитираном законском и статутарном основу, Ивану Вуковићу није престао текући мандат градоначелника – пише у тужби Демократа.

Они наводе да је група одборника предложила Ивана Вуковића за градоначелника, а 5. јула тај предлог и изгласала.

– Оспореном одлуком тужена је, по други пут у току текућег мандата, изабрала Ивана Вуковића на функцију градоначелника Главног града. Одредбама Закона о локалној самоуправи несумњиво произилази да се избор предсједника општине врши након што предсједнику општине престане мандат, и то најкасније у року од 30 дана од дана престанка мандата, у ком случају функцију предсједника, до избора новог предсједника општине, врши потпредсједник општине, кога одреди скупштина. Самим тим, више је него јасно да није постојао законски нити статутарни основ за доношење оспорене одлуке прије истека текућег мандата градоначелнику. Због тога је оспорена одлука донесена супротно одредбама члана 66 став 1 и 2 Закона о локалној самоуправи, што тај акт чини елементарно незаконитим – наводе се у тужби.

Демократе су Управном суду поднијеле и захтјев тражећи одлагање извршења одлуке коју је Скупштина Главног града донијела 5. јула.

– Оспорена одлука тужене о избору градоначелника, из свих разлога наведених у поднесеној тужби, противна је важећим законским прописима и прописима Скупштине Главног града, и као таква је неодржива. Али оно што је много важније у овој правној ствари, јесте чињеница да је одлагање извршења предметног управног акта у јавном интересу. Уколико би дошло до примјене оспореног акта тужене створио би се опасан противправни преседан, по којем је могуће да одборници једног сазива у два наврата бирају исто лице за градоначелника и то за период од по четири године, а да притом том лицу први мандат градоначелника није истекао. Примјена на овај начин донесене одлуке доводи у питање законито и легитимно функционисање изборног система и право грађана да бирају и да буду бирани, због чега је усвајање предметног захтјева тужиоца у јавном интересу – оцјењују Демократе у тужби.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest