Диноша „савјетује“: Мањинска влада пут да се Црна Гора врати себи

Мањинска Влада у Црној Гори, на челу са Дританом Абазовићем има шансу и уколико њен пут буде пут референдумске Црне Горе, албанске партије неће имати никакве дилеме да је подрже, оцијенио је Ферхат Диноша, почасни предсједник Демократске уније Албанаца, преноси РТК2.

Он каже да ће бити необично и за политичку сцену и за укупну црногорску јавност да један Албанац (Абазовић), буде на челу Владе, али да, ако је тренутак такав, треба пустити да се то деси.

Диноша је у разговору за Радио телевизију Косова 2 (РТК2) истакао да дио те владе треба да буде и Социјалистичка народна партија, као чланица актуелне парламентарне већине, те да Демократска партија социјалиста, која је најавила подршку мањинској влади, можда у ходу може да се врати на власт.

Искључује могућност да Демократски фронт и Демократска Црна Гора подрже формирање владе

Искључује могућност да Демократски фронт и Демократска Црна Гора подрже формирање владе, ако Абазовић буде мандатар, јер је то јасно најавио лидер Покрета за промјене Небојша Медојевић. Диноша вјерује да протести, који су почели и они који су најављени, неће дестабилизовати Црну Гору.

“Дешава се нешто ново што ће бити корисно за даљи ход Црне Горе. Ако се буде ишло у правцу референдумске Црне Горе Албанци неће имати никакву двојбу да подрже такав приступ и ход Црне Горе да се она врати себи. Прије годину дана десило се нешто што је било лутање једног човјека који и данас може да буде одлучујући у сопственом новом приступу. Треба му омогућити повратак, ако је начисто с тим да је његовим лутањем могла да залута и Црна Гора и ако је схватио да Црна Гора треба да настави да надграђује оно што је до сада урадила на путу својих главних стратешких пројеката, а то су европске и евроатлантске интеграције, као суверена и међународно призната држава”, рекао је Диноша.

Подсјећајући да су унутар владајуће коалиције одавно почеле да падају тешке ријечи, те да је на једном скупу Дритан Абазовић назван Шиптаром и да му је том приликом поручено “да неће Шиптари командовати Црном Гором”, Диноша вјерује да је Абазовићу сада, како је рекао, почело да бива јасно гдје је био и да сам тражи начин да изађе из тога друштва. Иначе, закључује, било је веома чудно што је, након потоњих парламентарних избора, Абазовић уопште правио владу са војводом, по укусу СПЦ.

“Биће помало необично и за политички живот и за укупну јавност Црне Горе да на челу Владе буде Албанац, иако он није неки албански патриота, већ грађански оријентисани политичар. Међутим, понекад се дешава и то да ‘мачку није много говеђа глава’ и ако јесте такав тренутак, онда треба и то проживјети и пустити да се то деси”, истакао је Диноша.

Мањинска влада има шансу

Према његовим ријечима мањинска влада има шансу, у њој, осим ГП УРА, треба да буде још једна партија из парламентарне већине, притом мислим на СНП која је и раније умјела да се у одлучујућим фазама изградње Црне Горе понаша са доста бриге.

“Вјерујем да ту има људи који хоће да Црна Гора не изгуби оно што је већ створила, а знамо да је највећи производ у новијој историји обнова независности Црне Горе. Ту владу ће подржати опозиција. ДПС, као најјача партија то је већ најавила. То код одређених политичких субјеката, можда, изазива извјестан страх од повратка ДПС-а на власт, што ће се у ходу можда и десити”, сматра Диноша, истичући притом да је теза коју све чешће чујемо од одређених политичких субјеката: “ Са свима само не са ДПС-ом” прилично опасна”.

“Ако знамо да без ДПС-а не би било главног пројекта у новијој историји Црне Горе, независне Црне Горе, као и чланства у НАТО-у и лидерске позиције у региону у европским интеграцијама, јесу ли то можда, за критичаре, његове главне мане и значи ли то ‘не и са свима осталима, који су подржали црногорску независност’, а међу њима су и мањински народи? То није здраво за биће Црне Горе и треба направити отклон од тога”, наглашава Диноша.

Осврћући се и на то што дио парламентарне већине, који не подржава формирање мањинске владе и протестује због “одбране народне воље”, Диноша истиче да ту “народну вољу” не чине ни мањински народи, а ни Црногорци, те да је “народна воља” најјаче изражена на референдуму 2006. године.

“Причати о некој другој народној вољи није здраво за Црну Гору и њен мултиетнички склад”, каже Ферхат Диноша.

Што се тиче најаве блокаде Црне Горе, којом пријети Демократски фронт, Диноша вјерује да неће доћи до конфликата и угрожавања мира у Црној Гори.

Извор: РТК2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest