Дио просвјетара без плате током распуста

Foto: Pixabay

Дио запослених на одређено вријеме у просвјети и ове године је у проблему јер им поједине школе сходно уговорима нијесу обрачунале и исплатиле зараде за јул и август.

Предсједник Синдиката просвјете Радомир Божовић “Вијестима” је казао да су писали Министарству просвјете како би се трајно ријешило питање плата за јул и август просвјетним радницима који имају уговоре на одређено вријеме, а нијесу на замјени у школама.

Он је појаснио да су ови запослени сврстани у три категорије. За дио њих конкурси су расписани до 10. јуна, за друге до 30. јуна, док је некима уговор продужаван на мјесечном нивоу.

Божовић је рекао да је за дио просвјетних радника који раде на одређено вријеме конкурс расписан до 31. августа, на чему и инсистирају у Синдикату просвјете, и ти запослени нијесу у ситуацији да не примају зараду током два љетња мјесеца.

Годинама уназад колегинице и колеге које раде у просвјети на одређено, а не мијењају никога, имају проблеме са уговорима о раду, а самим тим и платом, током два љетња мјесеца. Све је почело прије десетак година када је Министарство просвјете, наводно због уштеде, одлучило да конкурсе расписује до 30. јуна, до краја наставне, а не до 31. августа, до краја школске године. И то би било прихватљиво и разумљиво да су се претходни премијери и министри заиста понашали домаћински и водили рачуна о сваком центу из буџета. Разноразни “мајбаси”, ‘лименке’, пале гаранције и остали ‘трошкови’, свједоче да није баш било тако”, наводи се у писму које је Синдикат просвјете упутио министру просвјете Миомиру Војиновићу прије два мјесеца.

Влада, како је у јуну саопштено из Синдиката просвјете, нема јасан и јединствен став како ријешити љетње мјесеце за оне који раде на одређено.

”Прошле школске године је Министарство нашло начин и обрачунало плате свима и за јул и за август. Став Синдиката просвјете је јасан и недвосмислен. Конкурсе треба расписивати до 31. августа, тј. до краја школске године и тако ријешити наведени проблем трајно, а не да се сваке године бавимо истим питањем. Овдје се првенствено ради о младим људима које сви заједно доводимо у неповољан положај, ускраћујући им зараду и радни стаж током љетњих мјесеци. Међу њима има новопечених родитеља и подстанара који су своју егзистенцију везали за школство. Поштовани господине министре, Синдикат просвјете Црне Горе Вам упућује апел да снагом свог ауторитета као и органа којег представљате, нађете начин, да се, па макар и по моделу од прошле године, обрачуна зараде за оба љетња мјесеца”, закључује се у саопштењу Синдиката просвјете.

Просвјетни радници који раде на одређено вријеме у истом проблему били су почетком ове године, када дио њих због истека, односно непродужења уговора, није примио јануарску зараду.

Из Синдиката просвјете тада су казали да су наставници и запослени стављени у неповољан положај, посебно они који морају да плате рате кредита, кирије или било које друге мјесечне обавезе, те да је још раније договорено са Министарством просвјете, науке, културе и спорта (МПНКС) да се током зимског распуста не прекида исплата зарада колегама, што тај ресор, тврдили су, није испунио.

На састанку Синдиката просвјете и Министарства просвјете, у јуну ове године, Војиновић је поводом исплате зарада у току љетњих мјесеци просвјетним радницима који раде на одређено вријеме, подсјетио да постоји законски основ за исплату зарада за јул.

С друге стране, како је саопштено, Синдикат ће инсистирати, као и у претходном периоду, да буду исплаћени сви просвјетни радници који нијесу на замјени.

У проблему и асистенти у настави

У сличној позицији као запослени на одређено у школама су и асистенти у настави.

”Вијести” су прије мјесец објавиле да се асистенти у настави плаше да ће један дио њих остати без обећане двије плате, а могуће и без запослења за стално, иако су из Министарства просвјете обећали да ће они, којима је 10. јула истекао уговор на одређено, примити јулску и августовску зараду, а да ће радни статус регулисати школе у којима су запослени, у складу са прописима.

Асистенти у настави у Црној Гори су подијељени у четири категорије: они који имају преко три године радног стажа у истој школи и добили су рјешење на неодређено радно вријеме, они који немају три године радног стажа у истој школи, али су добили рјешење на неодређено радно вријеме. Трећа категорија су асистенти који немају три године радног стажа у истој школи, и потписали су ових дана анекс уговора, уговор о раду или уговор о дјелу, на основу чега ће имати приходе током текућег и наредног мјесеца, а четврта, асистенти који немају три године радног стажа којима је уручена радна књижица, који остају без прихода за поменута два мјесеца, и у стрепњи да ли ће ангажман у истој школи бити настављан наредне школске године, пише у допису асистента у настави.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest