Ђукановић предложио Жугића за гувернера Централне банке

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић упутио је предлог предсједници Скупштине Црне Горе Данијели Ђуровић да за гувернера Централне банке Црне Горе буде именован др Радоје Жугић, који је и до сада вршио ту функцију.

Образложење предлога Ђукановића преносимо интегрално:

Након што сам сагледао обавјештење Савјета Централне банке Црне Горе о истеку мандата гувернера, достављено 22. јула 2022. године сагласно одредби члана 50а Закона о Централној банци Црне Горе, затим резултате Централне банке Црне Горе, као и оцјене међународних институција о раду ове институције, сматрам оправданим да за гувернера Централне банке Црне Горе предложим др Радоја Жугића, који је и до сада вршио ту функцију.

Рођен је 3. априла 1961. године у Жабљаку. Дипломирао је на Економском факултету у Подгорици 1985. године. Магистрирао је двије године касније, а звање доктора наука стекао је 2011. године. Одлуком Скупштине Црне Горе од 30. септембра 2016. године, именован је за гувернера Централне банке Црне Горе, а по функцији представља Црну Гору као гувернер у Међународном монетарном фонду. Претходно је, од маја 2016. године, обављао функцију савјетника предсједника Владе Црне Горе.

Функцију министра финансија у 40. Влади Црне Горе обављао је у периоду од децембра 2012. до маја 2016. године, када су остварени значајни резултати на плану фискалне консолидације, који су допринијели стабилизацији јавних финансија, нарочито сузбијању сиве економије, кроз увођење и имплементацију низа мјера усмјерених на елиминисање нерегуларног пословања.

У периоду од октобра 2010. до децембра 2012. године, обављао је функцију гувернера Централне банке Црне Горе, када су спроведене значајне активности на плану сузбијања посљедица глобалне економске и финансијске кризе, превасходно усмјерене на одржавање стабилности и ликвидности банкарског и укупног финансијског сектора.

Током своје професионалне каријере обављао је и функцију директора Фонда пензијског и инвалидског осигурања Црне Горе; замјеника генералног директора Централне банке Црне Горе за послове платног промета; директора Завода за обрачун и плаћања– Филијала Подгорица, секретара Дирекције јавних прихода, као и послове финансијског директора Ауто-мото савеза Црне Горе. У више сазива био је посланик у Скупштини Црне Горе и Скупштини државне заједнице Србија и Црна Гора.

За вријеме мандата гувернера др Радоја Жугића, Централна банка Црне Горе је испунила своју Уставом дефинисану обавезу и очувала стабилност банкарског и финансијског система, упркос веома сложеним околностима које су карактерисали поремећаји економског и друштвеног окружења изазвани првенствено пандемијом коронавируса. Овакве оцјене дате су и од стране Европске комисије, као и релевантних међународних финансијских институција, као што су Европска централна банка и Међународни монетарни фонд.

Црногорски банкарски сектор, који заузима доминантну позицију у финансијском систему Црне Горе, стабилан је, високо ликвидан и адекватно капитализован. Кроз интензивну кредитну активност банке доказују своју спремност да дају допринос опоравку домаће привреде и буду замајац економског раста у наредном периоду, док континуирани раст депозита потврђује снажно повјерење у стабилност банкарског сектора, очувану ефикасним и проактивним радом Централне банке Црне Горе.

Уз фокус на стални мониторинг пословања банака и имплементацију антикризних мјера усмјерених на санирање посљедица кризе, Централна банка Црне Горе је у претходном периоду имала интензивне активности на плану снажења регулаторних и надзорних капацитета. Данас је законодавни оквир у овој области хармонизован са релевантном регулативом Европске уније и највишим међународним стандардима. Ово пружа додатну сигурност и осигурава предуслове за стабилно, ефикасно и одрживо пословање банака, односно, у коначном, за даље снажење финансијске стабилности.

Европска централна банка је оцијенила да је остварен снажан напредак у реформама финансијског сектора, првенствено кроз унапређење регулативе, односно усклађивање црногорског регулаторног оквира финансијског сектора са важећом ЕУ регулативом у овој области, док је Европска комисија истакла да је банкарски сектор остао стабилан са побољшаним кључним параметрима, додајући да су, захваљујући привременим антикризним мјерама Централне банке Црне Горе, биланси банака које послују у Црној Гори забиљежили значајан раст.

У недавној оцјени ситуације банкарског сектора, ММФ је истакао да „снажан економски опоравак из прошле године, заједно са антиципативним напорима Савјета Централне банке Црне Горе у погледу усклађивања законског и регулаторног окружења са глобалним стандардима, сада дају снажне директне бенефите”.

Још једна снажна, међународна потврда стабилности банкарског система, али и квалитета рада Централне банке Црне Горе, су резултати пројекта процјене квалитета активе банка (АQР), који је спроведен у складу са методологијом Европске централне банке и уз помоћ репутабилних екстерних ревизора. Резултати овог пројекта потврдили су стабилност банкарског сектора Црне Горе, изражену кроз адекватну капиталну позицију и задовољавајући квалитет активе банака.

Будући изазови са којима ће се суочавати не само црногорска већ и свјетска економија, обавезују на посебан опрез, будност, храбро и благовремено дјеловање Централне банке Црне Горе, какво је било и до сада њеним руковођењем од стране садашњег гувернера др Радоја Жугића.

Својим богатим радним искуством, наведеним резултатима и оцјенама међународних институција, др Радоје Жугић оправдава мој Предлог да поново буде именован од стране Скупштине Црне Горе за гувернера Централне банке Црне Горе, уз увјерење да ће и даље бити максимално посвећен унапређењу пословања црногорске врховне монетарне институције и стабилности банкарског и финансијског система.

Извор: ЦДМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest