Драгиња зна: Митрополитова воља да, подсјетимо грађане, била је да уговор потпише Митрополија црногорско приморска


Темељни уговор који би држава требало да потпише са СПЦ супротан је националним интересима Црне Горе, каже у интервјуу за Нову М посланица СДП-а Драгиња Вуксановић Станковић. Додаје да је потписивање овог документа још један доказ да политиком у Црној Гори управљају из Београда, а наглашава и да су тренутни догађаји у земљи посљедица лоше политике Владе.

Става је и да би, уколико Скупштина не изгласа смјену министра правде Владимира Лепосавића, предсједник Владе Здравко Кривокапић требало да поднесе оставку.

Потписивање Темељног уговора са Српском православном црквом за Црну Гору значило би уставно политичко и етичко признање срамних одлука Подгоричке скупштине из 1918. године, након којих је и укинута Црногорска православна црква, каже Вуксановић Станковић.

Вуксановић Станковић: Оно што смо имали прилике да видимо у јавности заиста је невјероватно, да управо она питања која су кључна за националне интересе Црне Горе и Црногорског идентитета почев од тог Темељног уговора са Српском православном црквом, до разних одлука Владе о укидању пребивалишта и држављанства нашим држављанима који раде у иностраству, до њиховог брисања са политичког списка, све су питања која су на неки начин помало онако стидљиво приказивана јавности са једне стране, а у ствари су врло тајна, а оно што не треба да буде јавно, а то су тајни подаци из АНБ-а, е то цури на све стране. Тако да јасно је да би потписивање тог Темељног уговора управо било симболизовање оне насилне окупације над Црном Гором и признање срамне одлуке Подгоричке скупштине из 1918. године на шта Црна Гора као држава не смије и неће пристати.

НОВА М: За дио стручне јавности спорна је чињеница да Темељни уговор потписује држава Црна Гора и национална црква стране државе. Какав је Ваш став и како ће се потписивање овог акта одразити на нашу земљу?

Вуксановић Станковић: Прије свега када су у питању билатерални односи уговори се потписују између двије државе и то је потпуно јасно из угла правила свих правних прописа међународног права и то је нешто што зна сваки студент који полаже међународно приватно право. Овдје имамо Српско-православну цркву која има маљиву државину у Црној Гори која није субјект права. И потписивање тог Темељног уговора је само још један доказ да са политиком власти у Црно Гори управљају из званичног Београда и да би управо потписивање тог уговора било по посљедњој вољи Амфилохија и сигурно оних грађана Црне Горе који су ишли на литије, јер његова воља да, подсјетимо грађане, била је да уговор потпише Митрополија црногорско приморска. Али то у овоме случају није ријеч. Тако да правно је све потпуно јасно, за нас је то потпуно неприхватљиво јер је супротно националним интересима Црне Горе, супротно историјским чињеницама, то би значило поновно окупирање Црне Горе и правно би значило да се вјерски објекти који се налазе на територији Црне Горе, а који су власништво црногорске државе, уписују у земљишне и катастарске књиге званичне Србије.

НОВА М: Како видите улогу ГП УРА, која је програмски прокламовала заштиту интереса наше државе, у тренутним дешавањима у Црно Гори?

Вуксановић Станковић: УРА је тројански коњ великогсрпског национализма у Црној Гори која подржава све што је идеја Српске православне цркве, а то је окупација Црне Горе са једне стране, а негирају оно што је право православних Црногорки и Црногораца са друге стране. У свим другим политичким питањима јасно је да је УРА као политички субјекат лош извођач завршних радова, у служби ДФ-а, а са друге стране ДФ опет у служби Београда. Тако да ви имате са једне стране политику једне наводне грађанске партије која је питка за један дио грађанског бирачког тијела, али у ствари иза те приче крију потези који су сасвим супротни националним интересима и питањима националног индентитета Црне Горе.

НОВА М: Посљедњих дана свједоци смо бројних инцидената на националној основи, од напада на новинара Небојшу Шофранца, до каменовања учесника аутоколона, такође Ви сте били на мети мизогиних напада. Кога можемо означити као кривца за тренутна дешавања?

Вуксановић Станковић: То је посљедица једне клеронационалистичке политике, коју води званична Влада и посљедице су управо оне о којима сте Ви говорили. Оно што је јако важно јесте да је нажалост тренутна слика у Црној Гори она која подсјећа на деведесете године, на године подјеле. Када имате једну Владу клеронационалистичку политику која фаворизује један начин онда имате ове посљедице које сте ви набројали. Оно што је најсрамније за причу јесте да имате министарку Братић која се уопште није оградила од напада, гнусних напада, вулгарних напада на Небојшу Шофранца нашег угледног спортског новинара.

Вуксановић се осврнула и на спорни Предлог измјена Закона о државном тужилаштву, који су представници парламентарне већине предали у скупштинску процедуру.

Вуксановић Станковић: Имамо пред собом крајње политички закон, од састава Тужилачког савјета, који није у складу са препорукама Венецијанске комисије, ако имате у саставу Тужилачког савјета, пет угледних правника које ће бирати парламент, а знамо ко има парламентарну већину. Имате представника Министарства правде, а знамо чији је представник Министарства правде и када имамо вршиоца дужности ВДТ који се може бирати из реда не само тужилаца већ може бити правник из Водовода, онда је јасно да се и то мјесто може нацртати и имате састав Тужилачког савјета гдје имате четири тужиоца и седам оних који то нијесу.

НОВА М: За 11. мај заказана је скупштинска сједница, на којој ће између осталог расправљати и о смјени министра правде Владимира Лепосавића због његовог спорног става о Сребреници. Чули смо премијера који је казао да смјена једног министра не значи реконструкцију Владе. Занима ме Ваш став, да ли ће евентуална смјена министра Лепосавића утицати на стабилност Владе?

Вуксановић Станковић: У Сребреници се десио геноцид, за нас су битне правоснажне пресуде Хашког трибунала који је основан за ратне злочине на простору бивше Југославије. Видјећемо како ће гласати парламентарна већина, да ли ће доћи до разрјешење Лепосавића. Оно што је важно да евентуална смјена министра Лепосавића не значи реконструкцију Владе, може се изабрати, предложити нови министар, којег ће скупштинска већина да гласа или неће, али оно што је важно јесте питање политичке одговорности премијера једне државе. Ако не дође до смјене значи да приједлог премијера није прошао у Скупштини Црне Горе и то је питање за премијера. Он би требало у тој ситуацији да поднесе оставку.

Вуксановић Станковић је подсјетила да на питање упућено министарки просвјете, науке, културе и спорта Весни Братић, да ли признаје државу Црну Гору, остала ускраћена за одговор. Закључује, каква Влада, таква и политика. А политика је додаје, јако лоша, јер се не спроводи у интересу националних интереса, што штети грађанима и међународном угледу Црне Горе.

Извор: Нова М

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest