Државни тужиоци се нагодили са 559 окривљених, наплатили 7,3 милиона еура

Институт споразумног признања кривице сваке године све је заступљенији у рјешавањима кривичних предмета у Црној Гори. Од почетка његове примјене, сваке године знатно расте број предмета који се заврше без суђења, у канцеларијама тужилаштва, а расту и износи који се наплате од окривљених. Државни тужиоци су прошле године закључили укупно 559 споразума о признању кривице чијим одредбама су од окривљених, по различитим основама, наплатили 7,3 милиона еура, пише Дан.

Од укупно 559 споразума, тужиоци су 555 склопили са физичким лицима, а по два споразума су склопљена са правним лицима и са одговорним лицима. Годину раније, склопљен је 371 споразум, а у 2018. години 298. У основним државним тужилаштвима потписано је 289 признања, у вишим државним тужилаштвима 158, док су специјални тужиоци закључили 112 споразума о признању кривице са физичким лицима. Годину раније, СДТ је имало знатно мање споразума 49. Пресудом надлежног суда ријешени су предмети против 497 физичких лица, против једног правног лица и против једног одговорног лица.

Примјеном овог института претходне године од окривљених је наплаћено укупно 7.360.100 еура. Новац је наплаћиван на основу изречених новчаних казни, налога за уплату у хуманитарне сврхе и на основу исплата због противправно стечене имовине. Управо на основу тог посљедњег основа, окривљени су исплатили највише новца, и то на рачун буџета Црне Горе, 6.596.450,72 еура. Споразуме на основу којих су окривљени који су признали извршење кривичног дјела за које су се теретили исплатили тај новац склопљени су, сходно надлежностима, у Специјалном државном тужилаштву.

“Сходно пресудама изреченим на основу ових нагодби, окривљенима су наплаћене и новчане казне у укупном износу од 668.650 еура, док је у хуманитарне сврхе уплаћено 95.000”, показују подаци Државног тужилаштва.

Највише споразума о признању кривице са оптуженима потписали су тужиоци у Основном државном тужилаштву у Подгорици, чак 247, скоро половину од укупног броја, а суд је усвојио 230. Сходно тим одлукама, 50.000 еура уплаћено је у хуманитарне сврхе, а 4.800 еура на име изречених новчаних казни. Више државно тужилаштво у Подгорици склопило је 151 споразум, наплативши од окривљених у хуманитарне сврхе укупно 8.000 еура, а изречене су новчане казне у износу од 335.659 еура. Сва остала тужилаштва склопила су знатно мање нагодби са окривљенима.

На основу споразума о признању кривице, пресудом надлежног суда ријешени су предмети против 499 лица, од чега против 497 физичких лица, против једног правног и против једног одговорног лица у правном лицу. Код основних и виших државних тужилаштава склоп љено је 419 споразума, а код Специјалног државног тужилаштва 80 споразума са физичким лицима због тешких и најтежих кривичних дјела корупције и организованог криминала. Уз осуду на казну, учиниоци кривичних дјела обавезани су да уплате 95.000 еура у хуманитарне сврхе, а 634,60 еура на име уплате оштећеном показују подаци Државног тужилаштва. .

Одложено кривично гоњење у 1.179 предмета

Примјеном института одложеног кривичног гоњења, државни тужиоци су ријешили предмете против 1.179 физичких лица, против 33 права лица и против девет одговорних лица у правним лицима, спроводећи поступак поравнања са осумњиченим.

Примјеном овог института, државни тужиоци су од осумњичених наплатили 510.050 еура и уплатили их у корист хуманитарних организација и јавних установа и 1.760.460,24 еура на име накнаде штете оштећеним.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest