ЕПЦГ: Не размишља се о рестрикцијама и поскупљењу струје за домаћинства

Црногорска Електропривреда не размишља ни о рестрикцијама ни о поскупљењу електричне енергије за домаћинства, упркос томе што се привреди и становништву испоручује електрична енергија пет пута јефтинија од тржишне цијене, речено је агенцији Бета у тој енергетској компанији.

Електропривреда Црне Горе (ЕПЦГ), како су навели, за сада послује рационално и у циљу одржавања стабилног снабдијевања домаћинстава и привреде, а без додатних губитака.

Како је саопштено, цијена на берзи достигла је више од 200 еура по MWh (мегаватсату), а ЕПЦГ је домаћинствима и малој привреди испоручује по цијени од 43 еура по МWh.

„Наравно да актуелна ситуација има све већи утицај на пословање ЕПЦГ, а нестабилност цијена електричне енергије примораће нас да још опрезније доносимо поједине одлуке“, рекли су у тој компанији.

Како додају, Црна Гора улази у период кад не би требало да купује електричну енергију при нормалним хидролошким приликама.

„Екстремна суша у комбинацији са хаваријом у ТЕ ‘Пљевља’ може да доведе у питање ликвидност компаније, због великог увоза, али ово су збиља тешко замисливи сценарији“, навели су у тој компанији.

Хидроелектране, „Перућица“ и „Пива“ су за девет мјесеци ове године произвеле 1.438 GWh (гигаватсати), што је 23 одсто више од плана из Енергетског биланса.

За девет мјесеци ове године ТЕ „Пљевља“ произвела је 875 GWh, што је 15 одсто мање у односу на исти период 2020. године, а разлог томе је што је пар пута термоелектрана излазила из система због мањих техничких проблема.

ЕПЦГ, како је наведено, купује електричну енергију у периодима ремонта и испада Термоелектране „Пљевља“ као и током ремонта и ниских дотока на хидроелектранама.

У акумулацијама хидроелектрана, ЕПЦГ има 220 GWh еквивалентне електричне енергије што је 36 одсто мање од плана.

„ЕПЦГ планира да ове године увезе око 700 GWh електричне енергије што је мање него у прошлој години за 34 одсто, али ће трошак бити за 64 одсто већи, због великог скока цијена“, наводи се у одговорима агенцији Бета.

ЕПЦГ има потписане оквирне уговоре са 20-так компанија, трговаца и произвођача, а преко преносне мреже и интерконективних далековода је повезана са сусједним државама и остатком Европе.

Стуб електроенергетике Црне Горе је ТЕ „Пљевља“ јер тренутно производи 60 одсто електричне енергије која је потребна Црној Гори.

У случају да дође до испадања ТЕ „Пљевља“ са мреже, Црна Гора би морала да увози пет GWh дневно, што би значило да је за дневни увоз потребно милион еура.

„До изградње замјенског извора електричне енергије, односно до реализације наших пројекта у области зелене енергије, морамо да урадимо све како би ТЕ ‘Пљевља’ наставила да ради, не само до 2030. године, него и знатно дуже, па је због тога еколошка реконструкција термо-блока потребна и оправдана“, навели су у тој компанији.

Додали су да се грађани у Црној Гори грију на сирова дрва и на пелет и да „нема најава да се размишља о изградњи нуклеарне централе или гасовода“.

Према званичним подацима Црна Гора не располаже резервама нафте и природног гаса, а у току су истраживања у Јадранском подморју и ускоро би се могло знати да ли има резерви нафте.

Извор: Beta

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest