Москва и Пекинг се активно супротстављају западној интеграцији Западног Балкана, ширећи дезинформације и користећи рањивост да би скренули земље региона са њихових демократски изабраних путева, поручио је заменик помоћника секретара у Бироу за европска и евроазијска питања Стате департмента Габријел Ескобар.
Истовремено, додао је Ескобар у јучерашњем извештају члановима Конгреса САД, Русија и Кина праве економско и политичко упориште у Европи.
„Русија користи као оружје своје енергске капацитете да би приморала политичаре, подстакла корупцију и зауставила потенцијал раста. Народна Република Кина (НРК) такође ради на проширењу свог утицаја у критичној инфраструктури и путем економске присиле. Не можемо им дозволити да успеју“, рекао је Ескобар.
Екобар је објаснио да Кремљ има „значајну мрежу за ширење дезинформација и пропаганде“ која активно ради на Западном Балкану.
„Блиско сарађујемо са партнерима у ЕУ и НАТО како бисмо им помогли да идентификују те претње за њихов изборни и медијски простор.
Према његовим речима, Сједињене Државе су пружиле преко 2,4 милијарде долара помоћи региону у протеклој деценији, а само у фискалној 2021. години издвојено је преко 145 милиона долара за помоћ Западном Балкану на његовом европском путу.
Ово је први састанак Комитета за спољне послове с темом напретка на Западном Балкану.
Комитет за спољне послове Представничког дома је тело одговорно за надзор и законодавство који се односи на страну помоћ, развој националне безбедности који утиче на спољну политику, као и на одржавање и спровођење мира те спровођење санкција Уједињених нација или других међународних санкција.
За Црну Гору важан демократски напредак, а не националистичка реторика
Габријел Ескобар је у свом обраћању пред члановима поткомитета казао да је партнерство САД са Црном Гором „партнерство са земљом, њеним народом и њиховим демократским институцијама, а не са било којом политичком партијом“.
Додао је да је америчка администрација спремна да ради са свим црногорским партнерима „који деле визију суверене, инклузивне, демократске земље“ и која напредује у неопходним реформама „као аспирант за чланство у ЕУ, држећи своја свечана обећања као чврсти савезник у НАТО“.
„Ово се може унапредити кроз инклузивни дијалог, који укључује и цивилно друштво и који је фокусиран на циљеве који уједињују грађане Црне Горе – мир, демократски напредак, економски развој – пре него на политику идентитета и националистичку реторику која их дели“, рекао је Ескобар.
На питање конгресменке Клаудије Тени шта америчка администрација чини како би осигурала да се црногорска Влада држи зацртаног пута ка Европској унији и обавеза ка НАТО, с обзиром на утицај проруског Демократског фронта, Ескобар је казао да је прошле седмице црногорска делегација посетила Вашингтон, те да је америчка страна извршила притисак да Подгорица задржи проевропски курс.
„На свим састанцима смо добили уверавање да ће се њихова влада држати договора. Уз то, истакли смо нашу забринутост због Демократског фронта и они су признали да ће сваки члан владајуће коалиције заступати чланство Црне Горе у НАТО, наставити да подржава независност Косова и наставити да спроводи политику европских интеграција“, рекао је Ескобар.
Он је рекао да ће током посете Западном Балкану у новембру, посетити и Црну Гору.
ЕУ да отвори приступне преговоре са С. Македонијом и Албанијом
Најснажнија порука коју би ЕУ сада могла дати је да закаже почетак преговора о приступању Северне Македоније и Албаније ЕУ пре краја ове календарске године, поручио је Габријел Ескобар у свом излагању.
„Обе земље су урадиле тежак посао који се од њих захтевао. Одлагања након одлуке Европског савета из марта 2020. да започне тај процес сеју сумње у целом региону и ризикују да наруше наде нових генерација које желе европску будућност“, поручио је Ескобар.
Он је подсетио да су управо због тога амерички државни секретар Ентони Блинкен (Антхонy) и високи представник ЕУ Жозеп Борел (Јосеп Борелл) 14. октобра објавили заједничку изјаву у којој су потврдили да је приступање ЕУ једини пут напред за регион.
На питање председавајућег поткомитета, Била Китинга (Билл Кеатинг), шта америчка администрација може да уради када је реч о томе да Бугарска блокира европски пут Северне Македоније, Ескобар је казао да Вашингтон разговара са владама у Софији и Скопљу да се пронађе решење корисно за обе стране.
„Такође радимо са нашим партнерима у ЕУ који се слажу са нама да тај спор треба да буде решен што пре. Сви имамо договор да је у стратешком интересу САД и ЕУ да Северна Македонија и Албанија треба што пре да постану део ЕУ. Надамо се да ће то бити решено и да ће Северна Македонија и Албанија отворити приступне преговоре ове календарске године“, рекао је Ескобар.
Бриселски дијалог једина платформа за Србију и Косово
Ескобар је у уводном обраћању изјавио да Сједињене Државе дају подршку Бриселском дијалогу уз посредовање ЕУ, као најбољем путу за нормализацију односа између Србије и Косова.
Он је подсетио да је прошлог месеца отпутовао у Брисел како би пружио подршку специјалном представнику ЕУ Мирославу Лајчаку у напорима да ЕУ изврши притисак на Београд и Приштину да смање тензије око регистарских таблица и „да обезбеде договор о решењу које би им створило простор да се фокусирају на компликованија питања“.
„Заједно смо јасно ставили до знања да је Бриселски дијалог платформа на којој обе стране равноправно морају да раде на решавању својих разлика и нормализацији односа, идеално кроз међусобно признање“, рекао је Ескобар.
Према речима Габријела Ескобара, САД се надају да ће помоћи двема странама да спроведу договоре које су раније направили.
Извор: Косово онлајн
Не брини, сигурно ће га одржати, несрећници!