Фајненшел тајмс: Цијене електричне енергије у ЕУ достигле су највиши ниво у историји

На цијене електричне енергије утиче цијена природног гаса који се користи за производњу енергије. Цијене гаса у Европи премашиле су 1.800 долара за хиљаду кубних метара први пут од почетка марта у уторак, пошто су радници нафте и гаса у Норвешкој ступили у штрајк због плата, што утиче на производњу

Цене електричне енергије у Европи достигле су највиши рекордни ниво, објавио је у уторак Фајненшел тајмс, наводећи растућу цену природног гаса усред неизвесности око руских снабдевања, преноси РТ.

Немачка снага базног оптерећења за испоруку следеће године, која је референтна европска цена, трговала се у понедељак по цени од 325 евра (334 долара) по мегават сату (МВх), чиме је премашила претходни рекорд постављен у децембру, пише лист. Прошлог јула, цена је износила нешто више од 81 евра (83 долара) по мегават сату. Еквивалентни уговор у Француској се удвостручио на 366 евра (377 долара) по МВх од почетка године, додаје ФТ.

На цене електричне енергије утичу цена природног гаса који се користи за производњу енергије. Цене гаса у Европи премашиле су 1.800 долара за хиљаду кубних метара први пут од почетка марта у уторак, пошто су радници нафте и гаса у Норвешкој ступили у штрајк због плата, што утиче на производњу.

Како наводи ФТ, ситуацију су погоршали проблеми у одржавању великог броја француских нуклеарних електрана, због којих суседне земље сагоревају додатни гас за производњу струје за Француску.

Такође, гасовод Северни ток 1 између Русије и Немачке требало би да буде затворен ради одржавања следеће недеље. Москва је већ морала да смањи проток кроз гасовод за 60 одсто прошлог месеца због техничких проблема изазваних западним санкцијама, али многи у ЕУ страхују да после планираног гашења проток гаса неће бити поново укључен.

Немачка је прошлог месеца покренула другу фазу свог плана за ванредне ситуације на три нивоа. Трећа фаза би захтевала рационализацију гаса за домаћинства и индустријска постројења. Једна стамбена задруга у Саксонији је наводно већ увела рационисање топле воде, а слична упозорења издата су и у Хамбургу, преносе Новости.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest