„Гласници наде“ са представницима медија: О ХИВ-у треба да се говори искрено, често, животно и без ,,рукавица“

Невладина организација ,,Гласници наде” у партнерству са НВО Центар креативних вјештина, данас је у ресторану ,,Дурмитор”, организовала радионицу ,,Улога медија у превенцији стигме и дискриминације особа које зиве са ХИВ-ом“, са представницима медија са сјевера Црне Горе са посебним акцентом на локалном нивоу.

Радионица је реализована у оквиру пројекта ,,Сназније за здравље и права особа које зиве са ХИВ -ом” који је подржан од стране Министарства здравља са циљем скретања пазње и давања одредјених смјерница за бољу информисаност и извјеставање градјана када су ХИВ и АИДС у питању.

У борби против стигме и дискриминације особа које живе са ХИВ-ом значајна је улога медија и заједнице у цјелини. Стигма и дискриминација према особама које живе са ХИВ-ом и њихови узроци и последице прожимају све нивое друштва. Стигма и дискриминација су главна препрека у спроводјењу превентивних активности, а једна од последица је мали број који се одлучује на тестирање на ХИВ, истакла је извршна директорица НВО Гласници наде- Бранка Томашевић.

О ХИВ-у треба да се говори искрено, често, животно и без ,,рукавица“, како би људи схватили да је одговорност за добијање ХИВ-а управо на сваком од нас, зато је задатак медија да информишу и јачају свијест градјана кроз садржаје које пласирају на тему ХИВ-а. Јавност треба упознати са значајем устаљених предрасуда, незнања и спрјечавања дискриминације у сузбијању ХИВ/АИДс-а.
Улога медија у скретању пазње јавности о неком проблему је знацајна. Од начина извјеставања медија о неком проблему зависи каква це се слика створити код градјана. Негативни текстови директно утичу на смањење жеље код људи да ураде тест. Чак и када неко није лично искусио одбацивање, страх од одбацивања и дискриминације може бити препрека за позитиван начин живљења, тражење лечења и придржавање режима терапије.

Сви присутни су се сложили да је за промјену ставова у заједници-дестигматизацију према особама које живе са ХИВ-ом, неопходна важност сарадње здравствених установа, медија и Нво сектора.
Страх од осуде и дискриминација од стане других може дубоко да утиче на начин на који особе које живе са ХИВ-ом виде себе, излазе на крај са својим ХИВ статусом и остварују своја права на лијечење и друге друштвене користи. На радионици је било и говора о отварању Дроп ин центра на сјеверу Црне Горе који би био веома значајан за становнике ове регије како би се постакао осећај сигурности и заштите код корисника али и створили услови за креативно остварење и социјалну сигурност и повјерење.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest