„Гробари судства“: Без оставки чланова Судског савјета Црна Гора би добила још по коју „Меденицу“

Да ли је најављена оставка Меденице последица констатног притиска јавности који је услиједио након што је противуставно изабрана трећи пут за предсједницу Врховног суда или због става Европске комисије која је и у последњем Извештају поновила да изражава забринутост због начина на који је Судски савјет 2019. тумачио Устав и тиме дозволио да предсједница Врховног суда буде изабрана трећи пут?

Меденица, фото: Саво Прелевић, Вијести

Према незваничним информација предсједница Врховног суда Весна Меденица требало би наредне седмице да поднесе оставку на ту функцију. За сада, прва жена судства Црне Горе није саопштила кад ће јавност и званично бити обавијештена о томе.

Да ли је најављена оставка Меденице последица констатног притиска јавности који је услиједио након што је противуставно изабрана трећи пут за предсједницу Врховног суда или због става Европске комисије која је и у последњем Извештају поновила да изражава забринутост због начина на који је Судски савјет 2019. тумачио Устав и тиме дозволио да предсједница Врховног суда буде изабрана трећи пут?

Вукићевић: Не треба гајити илузију да ће њен чин услиједити због осјећаја личне одговорности и судијске части

Савјетник у Основном суду у Подгорици Иван Вукићевић, казао је да се дуго се чекало на најављену оставку предсједнице Врховног суда Весне Меденице која је, како каже тег о врату Црне Горе на путу европских интеграција.

„Не треба гајити илузију да ће тај њен чин услиједити због осјећаја личне одговорности и судијске части, јер да је то случај, госпођа Меденица би још одавно напустила судство које је унизила и деградирала. Умјесто да, сходно Уставу и закону, напусти судијску и предсједничку функцију због испуњења услова за старосну пензију и престанка тих функција по самом праву, а што инфериорни Судски савјет незаконито избјегава да констатује, госпођа Меденица, прије планираног одласка изнуђеног поплавом негативних извјештаја међународних и домаћих организација, свједочењем и критикама већине грађана и незадовољством у самом судству, жели да нам за крај и на овом примјеру покуша демонстрирати како се за све она пита и како је заправо она та која је великодушно спасила и грађане и судство од себе саме„, рекао је Вукићевић за наш портал.

Иван Вукићевић

Оно што треба признати, каже он, је да демократске и просперитетне земље нису, као Црна Гора, имале ту „привилегију“ да им на челу Врховног суда буде Весна Меденица.

„Међутим, за разлику од нас, те земље су имале независно и самостално судство, владавину права и дистрибуцију правде. За вријеме њеног руковођења највишим судом у Црној Гори, наше судство је оковао паланачки дух, док су конформизам, непотизам и улизиштво добили стабилан континуитет. Умјесто напретка на путу владавине права, напредовало се у јахању, умјесто изградње палате правде, вишеструко су се рјешавале стамбене потребе, а умјесто јачања стручних капацитета, јачале су куме„, оцјењује наш саговорник.

Он додаје, да би на најављену оставку Меденице можда најбољи његов коментар, као човјека жељног професионалности у судству, био управо онај написан језиком Меденице: задовољан сам што ће Црна Гора остати без „копетентне“ прве даме „суства“ као представнице „етажмента“ нашег друштва.

„Лично ћу славити дан када Меденица оде са кључне функције у судству, а ако за свој одлазак изабере Дан црногорског судства (29. октобар), биће то пун погодак и дан судства у правом смислу ријечи који уистину вриједи прослављати. Иако је за ментално здравље грађана боље заборавити Меденицу што прије, ја ћу је памтити по извитопереним правним ставовима, некомпетентности и карикатуралности на тако одговорној државној функцији, конфлиту интереса, сујети, тврдоглавости, материјализму и жељи за моћи коју је уживала да демонстрира током својих многобројних мандата, окружујући себе људима који би јој увијек само климали главом“, каже наш саговорник.

Као позитивну, издвојио је чињеницу да је госпођа Меденица, за наук садашњим и будућим генерацијама како у Црној Гори, тако и ван њених граница, својим примјером јасно показала и доказала каквог предсједника Врховног суда једна држава не смије да има.

„Подједнако је важно, морално и нужно да оставку Меденице пропрате и оставке оних који су је на мјесто предсједнице Врховног суда изабрали супротно уставно-правном систему Црне Горе и супротно европским вриједностима којима Црна Гора тежи. Када то кажем мислим на актуелне чланове Судског савјета и неуставну предсједницу тог тијела Весну Симовић Звицер, као доказано неспособну дружину за европски пут Црне Горе, а за која лица се често запитам на који су начин завршили правни факултет када право тумаче увијек како не треба и супротно здравом разуму, уз сталне покушаје замазивања очију домаће и европске јавности. Без неопходних оставки чланова Судског савјета, Црна Гора би добила још по „Меденицу“, чиме би дефинитивно та институција добила све обрисе гробара црногорског судства„, упозорава Вукићевић.

Пошто је, каже он, Весна Меденица била њихов избор и уједно максимални домет њихових способности и визије на путу просперитета судства, најмање што сада чланови Судског савјета треба да учине је да слиједе примјер своје изабранице и такође поднесу оставке, будући да Црна Гора трпи немјерљиву штету због њиховог катастрофалног рада.

„Треба бити човјек, признати своје грешке и показати одговорност са тако одговорних функција, а не се, након свега, правити Енглез у Судском савјету Црне Горе. Савјетујем им да истински размисле колико су штете нанијели Црној Гори и да уоче огромно неповјерење грађана које су сами својим радом и одлукама проузроковали, као да и да прочитају нешто и о етици или макар цитат Владимира Булатовића Виба да „није добро када се човек на положају понаша ниско. Или, рецимо, када је човек мањи од положаја, па се види положај а човек не види“, закључио је Вукићевић.

Сличног става су и представници политичких партија који  сматрају да се правосуђу у Црној Гори више никада не смије поновити једна Весна Меденица.

Ковачевић: Побједа народа на изборима кључни фактор њене оставке

Посланик Нове срспке демократије Марко Ковачевић, каже да је Меденица један од симбола нагризања институција државе од стране криминалне хоботнице на чијем је челу Мило Ђукановић.

„Кључни фактор њене најаве подношења оставке је побједа коју је народ Црне Горе остварио на изборима. Меденица је свјесна своје улоге у претходном режиму и стога јој није морало стићи пуно сугестија да би се одлучила на овакав потез. Ипак, Меденица је позната штеточина и њој је у сваком случају било тешко умаћи томе што је чека тако да је ова њена одлука логична“, рекао је Ковачевић за наш портал.

Марко Ковачевић

Оно што ми не смијемо дозволити, упозорава Ковачевић, јесте да нам мање познати криминалци, сличног калибра као Меденица не прођу испод радара и остану да нагризају институције и буду у њима продужена рука мафије и криминала.

„Посебну опасност у том смислу имамо у безбједоносном сектору гдје се од стране нове владе инсистира на професионалцима са завидним референцама а у ово тридесет година у сектору безбједности такве референце је диктирао само Душко Марковић себи лојалним људима. Особе попут Меденице приступају самоуклањању али не смијемо се тиме задовољити већ морамо и ми бити иницијативни као нова власт и обрачунати се са тим криминалним структурама у нашим институцијама. Ако не будемо у томе јасни можда и Меденица одустане од најављене оставке. То не смијемо охрабривати“, наводи Ковачевић.

Копривица: Да је Судски савјет радио свој посао како треба, Меденица не би била изабрана трећи пут

Посланик и потпредсједник Демократа Момо Копривица подсјетио је на податак да је Меденица 16.7.2019 године по трећи пут, супротно уставној забрани, изабрана за предсједницу Врховног суда., те да је тиме урушен кредибилитет Судског савјета и задат снажан ударац процесу европских интеграција.

„Но, да је Судски савјет на законит начин обављао своју дужност, госпођа Меденица не би ни могла доћи у позицију да се кандидује за предсједницу Врховног суда, а камоли да дођемо у позицију да расправљамо о њеном трећем неуставном мандату на функцији предсједнице Врховног суда. Наиме, сходно члану 121 Устава Црне Горе, 9 мјесеци прије тог избора за предсједницу Врховног суда, наступио је формални основ за престанак њене судијске функције. Подсјећања ради, тим чланом је јасно, недвосмислено и императивно прописано да судији престаје функција, између осталог, и кад испуни услове за оатваривање права на старосну пензију„, каже Копривица у разговору за наш портал.

Момо Копривица

Да ли ће затражити пензионисање зависи, појашњава он, од њене воље, а да ли ће јој престати судијска функција, то не зависи од њене воље, већ је утврђено императивном уставном нормом.

„Наведено важи за још један број носилаца највиших правосудних функција, о чему смо ми у име нашег посланичког клуба и детаљно образлагали и аргументовали. С обзиром на могућу оставку госпође Меденице, могло би се рећи да је то очекиван потез. Аргументи су јасни, а и став ЕК је такође јасан. Афирмативно би било да тим путем крену и предсједници судова који су противправно бирани више од два пута на ту функцију, али и да Судски и Тужилачки савјет напокон почну да врше своје уставне и законске функције, што им је дужност. Тако би се допринијело деблокади европских интеграција и јачању повјерења у правосуђе и учинио би се друштвено оптималан корак“, закључио је Копривица.

УРА: Оставка због притиска домаће и међународне јавности

Из Грађанског покрета УРА оставку Весне Меденице на мјесто предсједнице Врховног суда виде као добар потез ка демократизацији друштва и напредовању Црне Горе у европским интеграцијама.

„Тиме ће, по аутоматизму, бити ријешен проблем који се у неколико наврата истиче у извјештајима Европске комисије а он је да је посљедњи мандат Меденице противуставан и да кочи напредак у области владавине права“, казали су из УРе за ИН4С.

Вјерују да је тој одлуци претходио притисак како, домаће тако и међународне јавности.

Меденица и Ђукановић

„Оно што је најважније јесте да ће Меденица поднијети оставку и да ће самим тим омогућити несметане реформе у области правосуђа које су пријеко потребне. Моћ такође више неће бити концетрисана у њеним рукама, па ће и о евентуалним крешењима закона одговарати пред новим и независним органима правде“, оцјењују из ГП УРА.

СНП: Вријеме је да престанемо да добијамо негативне оцјене због Меденице

Под претпоставком да су тачни наводи да је Весна Меденица спремила оставку на функцију предсједнице Врховног суда, СНП ЦГ истиче да је сасвим небитно да ли су је на то приморали притисци Европске уније и критике домаће јавности или је евентуална одлука о повлачењу плод њене савјести и размишљања.

„Најбитније је да се испуне критеријуми међународне заједнице и да престанемо да добијамо стално исте негативне оцјене у овом питању. Већ дуже вријеме оно представља камен спотицања на нашем европском путу и надамо се да ће он ускоро бити отклоњен“, саопштили су из СНП-а за наш портал.

Подсјетимо, Меденица је за предсједницу Врховног суда први пут изабрана 2007. године, а претходно је обављала дужност врховног државног тужиоца. На исту функцију поново је бирана 2014. и 2019. године.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest