„Гурнули су наше најмилије у смрт“: Породице преминулих из Бара траже истрагу против НКТ-а и Кризног медицинског штаба

Породице преминулих траже истраге против НКТ, Кризног штаба и РТЦГ

Општа болница Бар

Породице преминулих од последица инфекције вирусом Ковид 19 у барској болници, саопштили су да њихов грађански активизам даје прве резултате, па се показује да је било пропуста у лијечењу ковид пацијената у тој здравственој установи. Утврђено је да је ниво здравствене заштите у КЦЦГ на већем нивоу, него у барском КОВИД центру. То су, како су казали, сазнали од доктора из Клиничког центра који се баве КОВИД-ом.

„Као доказ који иде томе у прилог је и званична оцјена министарке здравља да барском КОВИД центру недостају кадрови и опрема. То је суштински доказ да је било пропуста у лијечењу преминулих и да су пацијенти били препуштени сами себи без адекватне здравствене његе. Досадашње изјаве НКТ и Кризног медицинског штаба су тврдиле супротно. Убјеђивали су нас и званично и приватно током личне комуникације да је Барски КОВИД центар у потпуности спреман да лијечи најтеже пацијенте. Менаџмент Барске болнице је тек сада након посјете министарке здравља званично признао да немају кадровски потенцијал и да им недостаје опрема. Тражимо да Министарство утврди зашто су то тек сада саопштили након толиког броја умрлих“, наводи се у саопштењу групе грађана из Бара и са приморја.

Како се додаје, указивали су на ове проблеме, а менаџмент Барске болнице је трвдио супротно.

„Логично је да када немате кадрова и опреме не можете адекватно да лијечите пацијенте. Међутим, ми и даље тврдимо да све и да имају опрему, овдашња поставка нема ни знање ни искуство у лијечењу, нарочито тежих пацијената. Проблем треба ријешити у довођењу љекара из других центара, Брезовика и КЦЦГ, јер у ванредним ситуацијама каква јесте тренутно, систем има пуно право да распореди љекаре тамо гдје су најпотребнији. Надамо се да се на то мислило кад се рекло да ће се порадити на јачању постојећег кадра“, истичу у саопштењу.

Улцињани су се, како кажу, самоорганизовали и довели докторе из других центара који раде у приватним ординацијама. У посљедњих 20 дана ни један пацијент из Улциња није дошао у барску болницу, а што је најбитније нема ни преминулих.

„С друге стране, одређени број Барана иде и директно у Брезовик, јер на то има право по Закону о здравственој заштити. Нама је то право било упорно ускраћивано од надлежних у болници у Бару“, наводе породице преминулих.

Тражимо да Министарство испита ко је и када донио одлуку да барска болница буде регионални КОВИД центар за приморје и дали је прије тога извршена процјена и пресјек стања.

Питају и како је и на основу чега бивши шеф КМШ током посјете барској болници установио да се поштују сви прописи и процедуре, које званично не постоје у форми протокола за лијечење КОВИД-а, и како је менаџемент барске болнице тада тврдио да има и кадровске потенцијал и опрему? Ко су били чланови комисије коју је Нермин Абдић довео са собом у наводну инспекцију барске КОВИД болнице?

Група грађана из Бара и са приморја је најавила тужбу против РТЦГ, због објављивања увредљивих и непримјерених коментара на њихово саопштење, као и због монтиране анкете, која је имала за циљ да убиједи јавност да су грађани Бара задовољни лијечењем у тој здравственој установи.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest