Хакери од Владе тражи 3,6 милиона да би вратили податке

Наглашавамо да се ради о самоиницијативном обраћању службеника и Влада Црне Горе није и неће преговарати са криминалном групом или другим актерима који потенцијално стоје иза овог напада, саопштено је „Дану“ из кабинета министра Дукаја

Криминална група „Куба ренсомвер“, коју је министар јавне управе Мараш Дукај означио као одговорну за сајбер нападе на владину инфраструктуру, од Црне Горе тражи 3,6 милиона долара за ослобађање података које су заробили на Владином серверу, потврђено је „Дану“ у Министарству јавне управе. У овом ресору наводе да су до те цифре дошли тако што је један службеник самоиницијативно послао мејл нападачима, односно није се радило о званичном обраћању државе хакерима.

– Као што смо и неколико пута до сада саопштили, Влада Црне Горе није и неће преговарати са криминалном групом или другим актерима који потенцијално стоје иза овог напада. Знамо за податак да им се самоиницијативно обратио један службеник чији је рачунар криптован и да је обавијештен да се ради о износу од 3,6 милиона долара. Наглашавамо да се ради о самоиницијативном обраћању и да Влада неће о томе преговарати – саопштено је „Дану“ из кабинета министра Дукаја.

Прије двије седмице представници Владе су саопштили да ће се за седам дана знати колику штету је причинио сајбер напад, а на питање шта је до сада утврђено у министарству кажу да у овом моменту дефинитивно могу потврдити да је штета причињена криптовањем неких 150 радних станица у 11 институција.

– Још је рано за праве процјене напада, док се не изврше детаљна скенирања свих радних станица, као и процијени сама инфилтрација малициозности, односно колико дубоко је сами рачунар заражен, нарочито кад говоримо о рачунарима који су заражени, али не и криптовани – кажу у министарству.

Приоитетно објавити изводе из државног трезора

У МАНС-у кажу да имајући у виду обим достављене документације, предлажу да Агенција приоритетно објави изводе из државног трезора које је дужно да јој достави и објави Министарство финансија, а чији сајт није у функцији.

– Наиме, члан 41 став 1 закона обавезује Министарство финансија да објављује конкретне податке о државној потрошњи, а посебно буџетској резерви, која је раније била предмет бројних сумњи у изборне злоупотребе. Члан 41 став 1 прописује да „министарство на седмодневном нивоу на својој интернет страници објављује изводе из државног трезора, као и аналитичку картицу о потрошњи средстава из буџетске резерве у периоду од дана расписивања до дана одржавања избора“. Подвлачимо да у овом тренутку јавност нема податке о државној потрошњи у току изборне кампање и неопходно је хитно поступање АСК-а, у складу са обавезама те институције прописаних чланом 46 став 5 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања – наглашавају у МАНС-у.

Истичу да експерти који раде конкретно са Министарством јавне управе, а присутна су тренутно три тима и то два из САД и један из Француске, пружају помоћ Црној Гори без финансијске користи.

Због хакерског напада нема података о потрошњи буџета, па је МАНС јуче од Агенције за спречавање корупције (АСК) затражио да у складу са Законом о финансирању политичких субјеката и изборних кампања, на свом сајту објави информације о потрошњи државног буџета, које институције достављају АСК-у у прописаним роковима.

– Имајући у виду да сајт Владе Црне Горе не функционише већ неко вријеме, а да су на њему наведени само линкови ка сајтовима институција, али не и конкретна документа, МАНС је од АСК-а затражио да податке које добија од институција објави на свом сајту у складу са законом. Наиме, чланом 38 став 5 Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања прописано је да све буџетске потрошачке јединице достављају АСК-у аналитичке картице са свих рачуна које имају у свом посједу. Члан 38 став 5 прописује да су „све буџетске потрошачке јединице, на државном и локалном нивоу дужне да, од дана расписивања до дана одржавања избора, као и мјесец након одржавања избора, седмодневно на својој интернет страници објављују аналитичке картице са свих рачуна које имају у свом посједу и достављају их радном тијелу Скупштине надлежном за послове антикорупције и Агенцији“. Истим законом, у члану 46 став 5, обавезана је Агенција да објављује аналитичке картице које јој институције достављају. Члан 46 став 5: сви акти, подаци и документи из чл. 38, 39, 40, 41, 43 и 44 овог закона које органи и правна лица достављају Агенцији, Агенција објављује на својој интернет страници у року од три дана од дана достављања – наводе у МАНС-у.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest