Иако још љето, на Косаници већ јутарњи мразеви

Фото: Printscreen/RTCG

Мало ко у Црној Гори није чуо за Косаницу, село удаљено двадесетак километара од Пљеваља, познато по великој хладноћи. Зимус је ту измјерена рекордно ниска температура од минус 33,2 степена, али су полазници географске секције ОШ „Душан Ивовић“ и наставник Милутин Петровић мјерили и ниже температуре. Ни ова година, кажу мјештани за нашу Телевизију, није изузетак – донијела је љетне мразеве који су уништили кромпир, а иако смо на прагу јесени вода у домаћинствима већ је почела да мрзне.

По календару још увијек љето, а на Косаници јутарњи мразеви и густе магле. Четири од посљедњих седам јутара сванула су са температуром испод нуле. Зимске слике кад им вријеме није.

„Шта да вам кажем јутрос је био мраз код нас у Глибаће. Вода је код мене смрзла, једва сам је откравио“, прича Милоје Секулић, мјештанин села Глибаћи.

Мјештанка Косанице Дана Анђелић каже да је клима ту веома сурова.

„Ове године на Петровдан је смрзао кромпир, не само нама него свим мјештанима Косанице“, каже она.

Само ријетки нијесу чули за Косаницу, на којој је зимус измјерена рекордно ниска температура од минус 33,2 степена. Метеоролози не искључују могућност и нижих температура у прошлости у екстремним временским приликама што су ученици географске секције и утврдили.

„У пар наврата у Косаници је забиљежена температура чак од минус 39 степени Целзијусових. Ми смо мјерили на висини од два метра, термометар не дохваћа друго тијело што је исправно мјерење. Нијесмо само ми мјерили, о томе свједочи и неколико становника који и данас живе овдје, који су забиљежили те температуре. Заиста ово је најхладније мјесто у Црној Гори“, каже наставник Милутин Петровић.

Ниске температуре на Косаници су посљедица формирања језера хладног ваздуха, а оближња, височија села поштеђена су јачих мразева, кажу метеоролози, а потврђују мјештани.

„Само три километра одавде у насељу Стара Косаница, Кошаре, Дрнино Брдо, температура се зими некада разликује и до десет степени“, објашњава Петровић.

Календарски прелазак из љета у јесен неријетко доноси нестабилно вријеме. Магловито сивило убрзо је устукнуло пред сунчевим зрацима који су откриули сву љепоту косаничког краја.

Извор: РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest