Климатске промјене нијесу заобишле ЦГ: Расте максимална у односу на минималну температуру

Фото: Поглед

Савремене климатске промјене и екстремне временске појаве нису заобишле ни Црну Гору, сматра пофесор Филозофског факултета Универзитета Црне Горе Драган Бурић

 Савремене климатске промјене и екстремне временске појаве нису заобишле ни Црну Гору, сматра пофесор Филозофског факултета Универзитета Црне Горе (УЦГ) Драган Бурић.

Он је казао да је током претходних 70 година, тренд пораста средње температуре ваздуха значајан у Црној Гори, како годишње тако и на нивоу сезона.

“Посматрајући у средњој вриједности, у Подгорици, на примјер, зиме постају топлије за око 0,15 степени Целзијуса по декади, а љета за чак 0,37 степени Целзијуса по декади. На годишњем нивоу, период 1991-2020. је у Подгорици топлији за око 1,10Ц у односу на претходни 30-годишњи интервал (1961-1990)“, навео је Бурић податак из свог истраживања.

Како је рекао, данас живимо у ери климатских промјена које су, по мишљењу многих, убрзаније и интензивније у односу на оне из претходних епоха.

„Чињеница је да се планета загријава и да је, у вези с тим, повећана учесталост и интензитет екстремних временских и климатских догађаја”, истакао је Бурић.

Према његовим ријечима, постоје регионалне разлике у погледу пораста температуре.

“Регионалне промјене у режиму и количини падавина су још изразитије – поједине регије и државе постају аридније, а неке хумидније, док има и оних подручја у којима се смјењују сушни и екстремно кишни периоди са поплавама“, објаснио је Бурић.

Када је ријеч о Црној Гори, Бурић је рекао да истраживање показује да интензивније расте максимална у односу на минималну температуру.

„За разлику од температуре, са сезонским и годишњим сумама падавина се не дешава ништа забрињавајуће. Годишње, прољећне и јесење суме падавина имају позитиван тренд, а зимске и љетње негативан, али су те промјене безначајне”, навео је он.

Бурић је рекао да, не само код температуре, већ и код падавина је присутно повећање дневних екстрема.

“То значи да се чешће региструју дани са високим температурама и са обилнијим падавинама. Са друге стране, повећава се и број сушних дана, односно дана без падавина или са занемарљивом количином. Дакле, може се закључити да је клима Подгорице, генерално Црне Горе, постала значајно топлија и благо сушнија“, казао је Бурић.

Пројекције указују, наводи он, да ће се тренд температуре и падавина наставити и у будућности.

“Према регионалним климатским моделима, у односу на данашњу просјечну температуру, процјењује се да ће у периоду 2071-2100. године Подгорица бити топлија за око два степена Целзијуса, а по екстремнијем сценарију и до 3,5-4,5 степена, зависно од модела”, рекао је Бурић.

Како је истакао, постоји велика сагласност климатских модела да у будућности треба рачунати на чешће екстремне временске и климатске догађаје.

“Без обзира на то што не постоји тачан модел, климатске пројекције треба схватити озбиљно, јер указују шта се може догодити ако не будемо водили рачуна о животној средини“, поручио је Бурић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest