Коњевић: Омогућити да већи број припадника Војске буде дио НАТО снага за одговор на кризе

Фото: Поглед

Број припадника Војске Црне Горе који могу бити упућени у састав снага Сјеверноатлантског савеза у сврху одговора на кризе требало би да буде повећан са иницијално планираних до 20 на до 60, казао је потпредсједник Владе и министар одбране Рашко Коњевић.

Говорећи у Скупштини, која на предлог Савјета за одбрану и безбједност одлучује о употреби јединица Војске Црне Горе у међународним снагама, Коњевић је, саопштено је из Министарства одбране, указао да је до промјена дошло након састанка министара одбране Сјеверноатлантског савјета, средином јуна, и НАТО Самита који је крајем јуна одржан у Мадриду.

Фото: Поглед

„Након агресије Руске Федерације на Украјину, НАТО константно врши процјене и доноси одлуке у правцу прилагођавања структуре, размјештаја и јачине команди и јединица на истоку Европе. Црна Гора, као кредибилна чланица Савеза, покренула је националну процедуру за допринос систему колективне безбједности“, казао је Коњевић.

Он је појаснио да је Алијанса одлучила да размјести додатне снаге на њеним источним границама, првенствено у Словачкој, Мађарској, Бугарској и Румунији, поред раније распоређених снага у балтичким државама.

„Министарство одбране и Генералштаб Војске Црне Горе су спровели неопходне анализе и консултације са савезницима, на основу којих се планира упућивање додатних снага Војске у неку од поменутих земаља, вјероватно ће то бити Бугарска или Мађарска. Коначна одлука биће донешена након завршене процедуре генерисања снага у оквиру НАТО-а“, казао је Коњевић и појаснио да је због тога предложено повећање броја припадника Војске.

Он је указао да би припадници Војске Црне Горе у Бугарску или Мађарску били упућени у јануару наредне године, али да је неопходно вријеме за припреме ове природе. Додао је да би доношење овакве одлуке омогућило Министарству и Војсци флексибилност и правовременог планирања за размјештање снага, опремање и обуку, као и превентивно ангажовање у складу са одлукама НАТО тијела.

„За Црну Гору учешће у саставу снага Сјеверноатланског савеза у сврху одговора на кризе значи кредибилитет, јер кроз активно учешће и допринос, показује одговорност и свијест о потреби очувања безбједности евроатлантског простора“, казао је Коњевић.

Министар одбране је у Скупштини, како је саопштено, образлагао и Предлог одлуке о измјени Одлуке о упућивању припадника Војске Црне Горе у састав снага Сјеверноатлантског савеза за брзо реаговање (НАТО Респонсе Форце – НФР), како би се у овај састав могло упутити до 40 припадника Војске умјесто до 30, колико је наведено у иницијалној одлуци.

„Упућивање припадника Војске Црне Горе у НРФ, Црна Гора ће пружити активни допринос систему колективне одбране, развоју способности и капацитета савеза, а самим тим директном унапрјеђењу способности Војске као и укупне безбједности и стабилности Црне Горе“, казао је Коњевић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest