Мандић: Влада шаље војнике на Русију, иако зна да је народ против тога!

Предсједник Нове српске демократије и један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић казао је да је Црна Гора постала чланица НАТО савеза не из главе цијелог народа, јер није организован референдум, већ је то била једна од одлука Владе гдје је јавно мњење било супротстављено тој одлуци

„То се тада правдало како Црна Гора мора да доноси тешке одлуке, а да те одлуке народ не разумије. Исто је било и са Косовом. Та политика која почива на томе што постоји нека елита која не слиједи вољу већине а смисао демократије је управо да се у некој држави успостави воља већине, та политика има велике изазове. Црна Гора је чланица НАТО-а одлуком Владе и Парламента Црне Горе. ДФ се залагао на то да се та одлука испита код грађана“, казао је Мандић.

Лидер НСД-а говори да Црна Гора сигурно не би била чланица НАТО-а, што је казао и бивши предсједник Владе Душко Марковић, да су се грађани питали.

„Десило се шта се десило. Ми сад треба да одговоримо на изазове које имамо. Ипак, не могу а да не кажем колико је била супериорнија идеја војне неутралности. Ми смо се за то залагали, а на жалост нисмо питали грађане. Сад ми плаћамо скоро 2 милиона за акцију која ће бити на источним границама НАТО савеза и како ћемо послати 20+60 војника. Војници када бирају свој позив они знају да бирају опасност као једну од одлика тих позива. Али то што неки појединац бира опасност као свој позив нама који доносимо одлуке не треба да буде главна смјерница него треба да размишљамо о чиитавом становништву, па и кад је неко појединачно спреман да ризикује своју главу за интересе неког савеза или велике силе, ми морамо размишљати о свему. Тако смо донијели и одлуку да ћемо казнити све оне који добровољно учествују у ратовима ван Црне Горе“, казао је он.

Ипак, како наводи, овдје нису у питању добровољци већ је то одлука овог Парламента.

„Ова иницијатива је дошла од претходне министарке одбране. Али, док је постојала парламентарна већина и док смо имали предсједника Парламента на врховном савјету одбране то није могло да прође нити је таква одлука донијета. Сада, имамо тежак изазов. Ја бих волио да се понашамо онако како приличи Црној Гори, да у разговорима које имате са НАТО-ом не предњачите, иако желите да будете први по резолуцијама, а изгледа и у војним сукобима. Ипак, прије тога би било добро провјерити шта народ мисли“, казао је лидер НСД-а.

Како наводи, лидер ДНП-а је добио потврдан одговор да ће наши војници ратовати са Русијом, уколико НАТО тако одлучи.

„Црна Гора је у овом случају веома удаљена од сукоба. Сад се испоставља да мала Црна Гора од 600.000 становника треба да учествује у сукобу са једним традиционалним историјским савезником. Ова Влада и људи који доносе овакве одлуке личе на књаза Александра Карађорђевића који је владао Србијом средином XИX вијека. То је отац краља Петра ујединитеља. И њега је страни фактор притискао да Србија мобилише јединице и учествује у Кримском рату са Енглеском и Француском, да подрже Отоманску империју у борбама против Русије у Кримском рату. Тај тадашњи владар Србије понашао се слично Влади Црне Горе. Остали су извјештаји британског конзула гдје пише да је краљ Александар говорио да је спреман да да 100.000 војника. Нјему није било јасно како он то може да каже, када сви Срби, руског цара зову „наш цар“, казао је Мандић.

Лидер НСД-а говори да ако би организовали референдум да питамо колико је грађана Црне Горе спремно да учествује у рату против Русије, можда би добили неку слику правог пресјека стања какво је расположење овог народа.

Извор: Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest