Краљице атлетике: Сребро за Марију Вуковић, бронза Ангелини Топић

Црногорска репрезентативка Марија Вуковић је освојила сребро, а српска тинејџерка Ангелина Топић бронзу у скоку увис на Европском првенству у Минхену!

Дјевојка рођена у Книну је остварила највећи успјех у историји црногорске атлетике. Вуковићева је прескочила 195 центиметара и због већег броја покушаја на тој висини била иза „златне“ Украјинке Јарославе Махучих.

Марија је из првог покушаја прескакала 182, 186, 190 и 193 центиметра. Идентично је препреке прескакала и седамнаестогодишња Топић.

На висини од 195 центиметара су се искристалисале освајачице медаља. Рушиле редом Вуковићева, Герашћенко, Топићева и Верман, док је Махучих била успјешна и показала да ником неће дати злато.

Марија је једина, од осталих такмичарки из трећег покушаја прескочила 195 и у том тренутку обезбиједила сребро, док је Топићевој припала бронза.

Вуковићевој је било потребно да оствари лични рекорд (197 цм) да би освојила титулу еврпопске шампионке – није успјела. Рушила је сва три пута, као и Махучинк, али је Украјинки припало најсјајније одличје због мањег броја покушаја.

Марија је искра наде у мраку црногорске атлетике и права је штета што њен развој није текао по очекиваном нивоу, јер би некадашња јуниорска свјетска шампионка можда освојила и двоцифрен број медаља на великим такмичењима, а не сада славила прву.

Са друге стране, за српску краљицу спортова не треба да се брине.

Ангелина, ћерка легендарног Драгутина Топића, освојила је четврту медаљу за Србију у Минхену, са само 17 година. Исто годиште је и Адријана Вилагош, која је била „сребрна“ у бацању копља. Армин Синанчевић, „сребрни“ бацач кугле има 26 година, а до злата у Минхену је стигла прекаљена Ивана Вулета.