Мањинска Влада – „већинске“ муке: Мило би да „припрема“ наредне парламентарне изборе

За такав сценарио спреман је, очито, и његов вјерни сателит Андрија Пура Поповић

Дритан Абазовић и Мило Ђукановић; фото: Курир

Предсједник Црне Горе Мило Ђукановић саопштио је јуче у интервјуу за албанску МЦН ТВ, да је након пада Владе Здравка Кривокапића његов предлог као предсједника био да се иде на пријевремене изборе.

Ипак, оцијенио је да у овом тренутку не постоји расположење међу партијама за тај сценарио, и „обрадовао“ јавност информацијом да је „најреалније да ће Црна Гора у наредних годину дана имати мањинску Владу“, која би имала задатак да припреми услове за парламентарне изборе. Ту Владу би, наравно, подржао његов ДПС.

За такав сценарио спреман је, очито, и његов вјерни сателит Андрија Пура Поповић. Наиме, Либерална партија је, након „анализе“ ситуације у Украјини, закључила да мора доћи до формирања нове Владе, која би деблокирала европске интеграције, реформске процесе изборног законодавства и припремила парламентарне изборе 2023. године.

Усвојен је и став да је Дритан Абазовић, који је и затражио подршку ЛП, прихватљив кандидат за мандатара.

Андрија Пура Поповић

То рјешење, од раније је познато, подржавају ГП УРА и мањинске партије.

О пројекту мањинске Владе јуче се, поново, изјаснио и премијер Здравко Кривокапић.

„Мањинска влада, која само у одређеним медијима дјелује озбиљно, у суштини је веома неозбиљан и ризичан експеримент. Дакле, не знамо ни ко ће партиципирати у таквој влади, нити имамо дефинисану агенду за унутрашњу и спољну политику. Такође, ако буде зависила од подршке ДПС-а, таква влада ће бити на контролном даљинском управљачу те партије, што значи да и сам рок њеног трајања зависи искључиво од воље тог субјекта, који је изгубио последње парламентарне изборе“, рекао је премијер Здравко Кривокапић.

Демократе су истакле да је пројекат мањинске Владе – “издајнички план” смишљен у главама оних који су поражени 30. августа 2020. године и „њихових налогодаваца из центара моћи у земљи и региону“. Они додају да се тај план састоји у сљедећем: киднаповати сваки глас који је прије годину и по са изразитим задовољством и радошћу дат против ДПС-а и испоручити га на тацну управо том и таквом ДПС-у.

„Ни “здравом”, ни реформисаном, ни промијењеном, ни рафинираном, ни пресвученом, ни проевропском (какве су илузије неки имали у погледу карактера те партије и у јавност их слали), већ баш таквом ДПС-у. ДПС-у који нас је, ако су неки заборавили, крао, премлаћивао, хапсио, прислушкивао, пратио. ДПС-у који је нашу младост тјерао из земље, који нам је прошлост учинио мучном“, истакли су.

Миодраг Лекић

Огласио се и лидер ДЕМОС-а, Миодраг Лекић, који је прокоментарисао саопштење ГП УРА у којем се наводи да је потпредсједник Владе Дритан Абазовић приватно боравио у Лондону, али да је са тамошњим званичницима разговарао и о мањинској Влади…

„Тешко је повјеровати у тачност информација да је неко отишао у Лондон или било гдје да би тамо састављао црногорску владу. То би била брука без преседана у црногорској историји. Не би се у том мешетарењу прославили ни центри, ма како се звали, који се евентуално баве таквим нелегитимним и циничним операцијама. Треба сачекати и видјети кредибилност такве информације. У сваком случају, овакве гласине, често неправедно, деградирају и рад дипломатских представника који представљају озбиљне земље.“, истакао је Лекић.

Да ли ће воља грађана од 30. августа бити сачувана, или ће се заиста ући у неке нове „аранжмане“ – биће јасно ускоро. „Брана“ изневјеравању воље народа је и одлучан став Страхиње Булајића.

Евентуална одлука потпредсједника Скупштине Ервина Ибрахимовића да закаже сједницу парламента на којој би се изабрао нови предсједник, изазвала би несагледиве посљедице и реакцију и грађана и политичких партија, казао је гостујући у емисији Контакт Радио телевизије Никшић, Славен Радуновић шеф клуба посланика Демократског фронта.

Страхиња Булајић; фото: РТ

“То би било једно велико изневјеравање грађана, десиле би се демонстрације које нико не би могао да заустави у Црној Гори. Била би то природна блокада, а не као ове које је пројектовао ДФ само да би показао како то изгледа. Ко крене у фалсификовање такве једне сједнице тиме што би одржао један неформални скуп коју би назвао сједница Скупштине, тај улази у озбиљну зону кривичне одговорности и изазвао би на тај начин подјеле у друштву и немире. Нико не би могао исконтролисати такве односе и дошло би до велике срџбе код грађана”, навео је Радуновић.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest