Марковић и седам министара прекршили закон

АСК: НИСУ МОГЛИ ИСТОВРЕМЕНО У ВЛАДУ И У СКУПШТИНУ
Марковић и седам министара прекршили закон
Законом о спречавању корупције прописано је да посланици нису могли истовремено бити на још једној јавној функцији и да је требало у року од 30 дана да поднесу оставку, што они нису урадили


Симовић, Марковић и Драгица Секулић, Фото: Саво Прелевић

Агенција за спречавање корупције утврдила је да су бивши премијер Душко Марковић и седам министара у његовој Влади прекршили Закон о спречавању корупције.

АСК је закључио да он, потпредсједник Владе и министар пољопривреде и руралног развоја Милутин Симовић и министри унутрашњих послова Мевлудин Нухоџић, одбране Предраг Бошковић, економије Драгица Секулић, јавне управе Сузана Прибиловић, просвјете Дамир Шеховић и спорта Никола Јановић нису могли остати више од два мјесеца на тим позицијама након што су постали посланици у Скупштини Црне Горе. Сви су и сада посланици сем Симовића, који је изабран за предсједника Општине Никшић.

Парламентарни избори одржани су крајем августа и на њима је ДПС са својим коалиционим партнерима изгубио власт.

Нови скупштински сазив конституисан је на сједници 23. септембра, чиме је почео посланички мандат Марковићу и његовим сарадницима.

Законом о спречавању корупције прописано је да посланици нису могли истовремено бити на још једној јавној функцији и да је требало у року од 30 дана да поднесу оставку, што они нису урадили.

У Марковићевом допису наводи се да му је потврђен посланички мандат те да “сходно члану110 став 2 Устава који прописује да Влада наставља рад до избора Владе у новом саставу се налази и даље на функцији предсједника Владе претходног сазива, као и да је након потврђивања посланичког мандата наставио да прима зараду која му припада као предсједнику Владе и не прима ниједну другу зараду која произилази из професионалног радног односа”.

Из дописа Скупштине утврђено је да се Марковић након верификације мандата посланика 23. септембра налази на јавној функцији у тој институцији и да они нису вршили обрачун зараде за њега. Исти аргумент односи се на остале чланове бивше Владе.

У образложењу Агенције се наводи да Устав прописује неспојивост функције, али и да је Законом о избору одборника и посланика, између осталог, наведено да посланику престаје мандат прије истека времена ако наступи један од случајева неспојивости функције са другом.

“Тиме што је јавни функционер Марковић обавијестио Скупштину да неће учествовати у раду Скупштине до избора Владе у новом сазиву, тиме њему није престала посланичка функција, иако му иста није ни плаћена по његовом захтјеву, јер законодавнство Црне Горе не познаје институт ‘мировања’ посланичке функције, већ само престанак исте, што се у конкретном случају није десило јер јавном функционеру Марковићу није престала посланичка функција”, наводи се у образложењу.

Агенција се позвала на Закон о избору одборника и посланика, којим је дошла до закључка да су Марковић и остали требало због конфликта интереса да поднесу оставку на мјеста посланика у Скупштини, с тим да на тај начин остају на изборној листи и могу поново стећи мандат.

За кршење Закона прописана је новчана казна од 500 до 2.000 еура.

One thought on “Марковић и седам министара прекршили закон

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest