Мартиновић и још 22 лица оптужени да су државу оштетили за милионе еура

Оптужницом jе, поред бивше начелнице Пореске управе, обухваћено и девет компаниjа преко коjих су оптужени вршили малверзациjе

МАРТИНОВИЋ/ ФОТО: СРЂАН БОЉЕВИЋ

На оптуженичкој клупи Вишег суда у Подгорици данас ће се у поступку контроле оптужнице СДТ-а наћи бивша начелница Пореске управе – Подручна jединица Подгорица Станислава Беба Мартиновић и jош 22 особе, међу коjима су високопозиционирани државни службеници, због сумње да су као чланови криминалне организациjе злоупотребом овлашћења у привреди, прањем новца и фалсификовањем исправа оштетили државни буџет за вишемилионски износ.

Поред Мартиновић, оптужницом су обухваћени власници и овлашћени заступници компаниjа ПС градња, А-Цоп, A-Cop MNE, Боjан, Деjан и Иван Петричевић, оснивач компаниjе „Винер цо“ из Даниловграда Саша Jокић, Деjан Лакић, бивша секретарка Министарства финансиjа Марина Перовић и савjетник у том министарству Драган Вуjошевић, руководилац Одjељења за инспекциjски надзор Пореске управе у Подгорици Раjка Симоновић, самостални савjетник Пореске управе Александар Радуловић, порески инспектори Невенка Ђуровић, Бранислав Магделинић, Милиjана Радоњић и Славоjка Савић, оснивач и извршни директор предузећа „Браћа Колић“ и „Миги“ из Биjелог Поља Рефад Колић, овлашћени заступник компаниjе „Тренд треjд“ из Подгорице Драган Ковачевић, одговорно лице подгоричке компаниjе „Оков“ Боjан Рашовић, овлашћени заступник компаниjе „Седам-инг“ Млађен Анђелић, овлашћени заступник компаниjе „МК компани“ Александар Милековски, Мило Jаредић, Соња Ивановић, Милош Вукотић и Никола Павићевић.

Оптужницом jе обухваћено и девет компаниjа преко коjих су оптужени вршили малверзациjе. Мартиновић, Ђуровић, Перовић, Симоновић и Вуjошевић ухапшени су 24. jануара 2020. године са jош три особе у наставку акциjе „Клап“. У саопштењу Управе полициjе jе прецизирано да су Перовић и Вуjошевић, како се сумња, као чланови другостепене комисиjе Министарства финансиjа, супротно члановима Закона о општем управном поступку, противправно обуставили управни поступак наплате пореске обавезе за jедно правно лице.

– На таj начин су онемогућили државу да наплати порез у износу већем од 400.000 еура, чиме су том правном лицу прибавили корист у истом износу – саопштили су раније из полициjе.

Они су тада навели да су актуелни и бивши високопозиционирани службеници Пореске управе и Министарства финансиjа, заjедно са одговорним особама у компаниjама коjе су оптужене, основали криминалну организациjу како би злоупотребом положаjа и фалсификовањем извjештаjа остварили имовинску корист у виду незаконитог повраћаjа ПДВ кредита. Како тврде из СДТ-а, на оваj начин осумњичени су од новембра 2011. године до краjа 2019. године наниjели штету буџету Црне Горе у износу од 3.500.000 еура. Осам мjесеци приjе хапшења високопозиционираних државних службеника, почетком маjа 2019. године, у оквиру акциjе „Клап“ ухапшене су 22 особе због сумње да су финансиjским малверзациjама државну касу оштетиле за пет милиона еура.

Како су раније саопштили истражитељи, осумњичени порески инспектори су у поступку инспекциjског надзора као ваљане признавали фактуре коjе су компаниjе обухваћене истрагом издавале за робу и услуге коjе ниjесу испоручене, пружене, плаћене, нити извршене.

Порески службеници су на основу тих фиктивних фактура сачињавали незаконита рjешења о повраћаjу ПДВ-а. Специjално тужилаштво jе прегледом документациjе дошло до података да су одговорне особе у фирмама наручиоцима предавале захтjеве Порескоj управи да им се поврати улазни ПДВ по тим неплаћеним фактурама. признаване фиктивне фактуре Оптужили их да су државу оштетили за 3,5 милиона еура.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest