Медојевић: Црној Гори треба помирење

Са Србијом треба склопити споразум о стратешком партнерству којим ће се дефинисати стратешки национални интереси двеју држава

Стабилност Црне Горе мора бити заснована на превазилажењу вишевековних идентитетских спорења и сукоба између црногорских Црногораца и црногорских Срба и њиховом искреном и истинском помирењу. Политика Ђукановићевог режима којом се скоро половина популације изолује из политичког живота и етикетира као непријатељ државе је кратковида, авантуристичка и може имати несагледиве последице по суверенитет и територијални интегритет државе, каже у разговору за „Политику” Небојша Медојевић, један од лидера Демократског фронта и председник Покрета за промене.

Већ неко време покушава се постизање договора о реконструкцији владе Здравка Кривокапића…

Формирање власти на принципу антисрпске политике, прављењем тајних дилова између режима и неких националистичких и сепаратистичких структура само ради очувања голе власти, није у интересу дугорочне стабилности.

Шта би власт требало да учини?

Црна Гора мора са својим најважнијим спољнополитичким партнером Србијом склопити споразум о стратешком партнерству којим ће се дефинисати стратешки национални интереси двеју држава и договорити сви међусобни односи. Тај споразум мора у потпуности уважити мултиетнички карактер државе Црне Горе и постигнути договор с мањинским народима о њиховој пуној интеграцији у државу Црну Гору уз поштовање најстрожих међународних стандарда којима се штите права мањина.

Завршили сте текст новог пакта за стабилност Црне Горе…

Тек одласком Мила Ђукановића с политичке сцене створили би се услови за почетак дијалога о новом пакту за стабилност државе Црне Горе. Преговори о чланству у ЕУ представљају снажан подстицај политичким елитама у земљи да почну дијалог о будућности државе и њеној стабилности. Нажалост, због самих структурних проблема и велике кризе ЕУ, она је изгубила своју улогу генератора политичких, институционалних и економских реформи. Одговорност за неопходне радикалне реформе је на нашој домаћој политичкој елити. Нови концепт стабилности требало би да почива на систему вредности који није споран ниједној важној друштвеној структури у Црној Гори или барем великој већини. Он мора да почива на доказаним цивилизацијским вредностима модерне Европе.

На чему се заснива ваш нови концепт стабилности?

Стабилност државе мора се заснивати на лојалности и осећају припадности њених грађана. Све политичке партије морају да прихвате и штите сувереност државе и њен територијални интегритет. Наставак предреферендумских подела након осамостаљивања државе Црне Горе иде у прилог једино стабилности корумпираног и криминализованог режима.

Како демократизовати Црну Гору?

Црна Гора мора одмах да почне с демонтажом остатака недемократских тоталитарних механизама владања и спроведе пуне и корените реформе политичког система, који ће се заснивати на фер, слободним и демократским изборима. Најважнији предуслов за демократизацију јесте мирна трансформација недемократског режима и промена власти након 75 година тоталитаризма и једнопартијског монопола. Нова влада састављена од политичких партија уједињених на вредностима демократске Европе представља гарант посттоталитарне стабилности земље и очувања темељних вредности.

Где је ту правна држава?

Стабилност државе зависи од стабилности институција и нивоа владавине права. Консензус око чланства Црне Горе у ЕУ и неопходности коренитих реформи у циљу остваривања тог циља је први доказ да је договор о будућности државе у Црној Гори могућ. Кроз преговоре о чланству Црна Гора ће морати да се радикално мења како би била демократска и правна држава са стабилним институцијама заснованим на владавини права и сили закона, а не закону силе. У Црној Гори више никад нико не сме бити изван и изнад закона.

Шта држава мора да уради да би обезбедила грађанима мир и стабилност?

Мала држава на Балкану са слабим војним и безбедносним апаратом и недовољним капацитетима није у стању сама да гарантује мир и безбедност грађана. Посебно кад је суочена с деловањем врло опасне криминалне организације која је једна од најмоћнијих у свету. Криминална балканска корпорација суочена с падом режима у Црној Гори, који ју је до сада подржавао и штитио, неће презати ни од радикализације политичких прилика и у Црној Гори и на Балкану. С мафијом и њеним плаћеницима у институцијама државе нема кохабитације. Држава мора да победи мафију, чиме ће повратити изгубљени ауторитет и поверење грађана. Шверц, прање новца, корупција, пљачкање државе морају бити осуђени као неприхватљиво понашање које угрожава мир и стабилност у држави.

Има ли стабилне државе без одрживог економског раста?

Нема. Стога је постизање социјалног пакта о одрживом развоју између политичких партија, синдиката, удружења послодаваца и цивилног сектора кључна претпоставка просперитета државе. Морамо вратити национално самопоштовање и веру у сопствене могућности.

ПОЛИТИКА

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest