Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић се нада да ће вакцинација моћи да почне крајем јануара или почетком фебруара

ПРЕДСТАВЉАЊЕ НАЦИОНАЛНЕ СТРАТЕГИЈЕ
Надају се почетку вакцинације за двадесетак дана, неће бити обавезна, потрудиће се да грађани бирају вакцину
Епидемиолог је истакао да су вакцине показале задовољавајућу безбједност, а да је циљ вакцинације да створи више користи од штети.


Министарка здравља Јелена Боровинић Бојовић је казала да се нада да ће вакцинација моћи да почне крајем јануара или почетком фебруара, али да не може рећи конкретан датум јер су уговори опширни и административно захтјевни.

„Молимо грађане за одређено стрпљење, јер су преговори које ми сада водимо, све земље у региону водиле у јуну и јулу, што значи да би у редовним договорима за овакве уговоре требало четири до шест мјесеци. Понашамо се веома одговорно и принципијелно и у убрзаним смо процесима договора“, тврди Боровинић Бојовић.

Објаснила је да су у току свакодневни интензивни преговори око набавке вакцина.

Воде се, како каже, билатерални преговори, али и преговори унутар Ковакс иницијативе.

„Имамо договоре са свим произвођачима и свим земљама које нуде вакцину“, навела је Боровинић Бојовић.

Навела је да имају одвојена средства за вакцинацију и да се не ослањају на новац Националног координационог тијела.

Боровонић Бојовић је казала да преговарају и са Кином и са Русијом око вакцина, а да ће се потрудити да грађанима омогуће више вакцина које ће бити једнако квалитетне и безбједне и да грађани могу да изаберу вакцину, ако то буде могуће.

Она је казала више пута да ће препоручити вакцинацију и то недвосмислено и да ће се и она сама вакцинисати.

„Епидемиолози за рестриктивније мјере“
Епидемиолог Института за јавно здравље Црне Горе Драган Лаушевић је казао да је документ који су направили у вези плана вакцинације достављен Влади.

Национална стратегија, како је прецизирао епидемиолог Института за јавно здравље Драган Лаушевић, садржи 11 поглавља.

„Подложан је измјенама и допунама. Садржи 11 поглавља која се односе на све важно око вакцина – регулаторни оквир, планирање активности, финансије, имунизациона стратегија, логистички ланац, људски ресурси, обука и слично…“

Лаушевић је одговарајући на питање колико смо опремљени за пријем вакцина казао да нема никаквог разлога за бригу.

Објаснио је да Црна Гора има капацитет за држање вакцина и то на три мјеста када је у питању Фајзерова вакцина. Појаснио је да је Монтефарм покренуо набавку замрзивача и да су они потребни на централном нивоу.

Додао је да за друге вакцине имају још веће капацитете.

Лаушевић је навео да нигдје није предвиђено да ће вакцинација у 2021. створити колективни имунитет, већ да је план заштита најрањивијих.

Епидемиолог је истакао да су вакцине показале задовољавајућу безбједност, а да је циљ вакцинације да створи више користи од штети.

„Вакцина неће бити обавезна, већ избор“, казао је Лаушевић и додао да подаци показују да је дјелотворност и безбједност задовољавајућа, а да ће транспарентност бити потпуна.

Лаушевић је навео да су епидемиолози увијек за рестриктивније мјере, али да се поставља питање колатералне штете и да је то увијек изазов за Владу.

Истакао је и да очекује да ће вакцинација помоћи опоравку туризма.

Лаушевић је најавио да ће ускоро моћи свакодневно да се види оптерећеност капацитета кроз информатичку платформу.

Казао је, на питање „Вијести“, да не зна да ли постоји британски сој коронавируса јер немају могућности да раде те анализе.

Лаушевић је објаснио да друга доза вакцине обезбјеђује пуни имунитет након недјељу дана, а да произвођачи обећавају да ће трајати око двије године.

Вакцина доступна свима
Шефица Канцеларије Свјетске здравствене организације у Црној Гори Мина Брајовић рекла је да стратегија има један циљ – несметано и једнако доступна вакцина за све у Црној Гори.

Брајовић је рекла да су планом дефинисане приоритетне групе и да су то прије свега здравствени радници као и особе старије животне доби и хронични пацијенти.

Иако смо неких 11 мјесеци у овој пандемији и даље, како је рекла, функционишемо у амбијенту у ком имамо „једначине са пуно непознатих“.

„Стратегија ја ванредно важна, односно припрема за суочавање са изазовима са којима се суочава Црна Гора и све земље свијета“, рекла је Брајовић.

Брајовић је оцијенила да је „у првим данима пандемије, када је Црна Гора била суочена са новим респираторним патогеном, пружила одговор и свеобухватан приступ у правцу прекидања ланца трансмисије“.

  • Оно што су били расположиви ресурси у том тренутку били су усмјерени у правцу да се коронавирус стави под контролу – казала је Брајовић одговарајући на питање како оцјењује активности бившег Националног координационог тијела за заразне болести.

И ново политичко лидерство је, додаје, преузело нове мјере у борби против коронавируса, односно успостављања управљачке мреже, превасходно Националне комисије за борбу против ковида-19, што је у складу са препорукама Свјетске здравствене организације.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest