Ministarstvo zdravlja zapošljava još 35 službenika

Фото: Поглед

Ministarstvo zdravlja je donijelo odluku da izmjenama Kadrovskog plana za 2022. godinu, koji je Vlada usvojila, broj službenika sa 81 poveća na 116 dok većina zdravstvenih ustanova ima problem sa nedostatkom medicinskog kadra. U dokumenetu izmjene Kadrovskog plana za 2022. godinu, koji je potpisao ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, došlo je do uvećanja broja radnih mjesta za činovnike po novom praviliku o sistematizaciji radnih mjesta. U dokumentu se navodi da se u povećava broj izvršilaca „šef/koordinator/inspekt koordinator“ sa jedan na tri, samostalnih savjetnika „broj izvršilaca po sistematizaciji“ se povećava sa 1 na 41, pod pozicijom „samostalni referent“ broj 1 se zamjenjuje brojem 16, kao i jedan izvršilac na mjesto mlađi unutrašnji revizor, na poziciji samostali savjetnik povećava se broj sa tri na šest izvršilaca. U tabeli red „ukupno B plus C“ u koloni „broj službenika i namještenika“ broj 81 se zamjenjuje brojem 116.

Iz Sindikata ljekara i zdravstvenih radnika su nam saopštili da se nastavlja praksa zapošljavanja službenika i nemedicinskog bez potrebne strategije, iako imamo nedostatak ljekara i sestara. Iz Opšte bolnice Nikšić i Doma zravlja Podgorica nedavno su nam saopštili da im fale anesteziolozi, pedijatri, psihijatri, ginekolozi i infektolozi.

Iz Sindikata doktora medicine (SDM) „Danu“ je saopšteno da da se informacije o zapošljavanju ne smiju skrivati jer i sama ovakva praksa ostavlja utisak nezakonitosti u radu.

– Ministarstvo zdravlja dužno je pojasniti kojim se to kriterijumima oni rukovode kako bi opravdali povećanje administracije koja je prekobrojna, dok vidljivi rezultati izostaju. Nekoliko puta smo isticali preporuke prema kojima nemedicinski kadar ne bi trebalo da broji više od 15 odsto ukupnog broja zaposlenih, dok kod nas, najmanje svaki četvrti zaposleni u zdravstvu nije zdravstveni radnik, saopšteno je iz Sindikata.

Smatraju da je nejasno i kako se zdravstvenom sistemu koji nema strateška dokumenta o razvoju zdravstva i definisane puteve razvoja planira broj radnih mjesta u administraciji.

Fale i medicinske sestre

Ranija analiza Instituta za javno zdravanje pokazala je da Crnoj Gori fali oko 150 doktora i da smo na pretposlednjem mjestu po broju medicinskih sestara i babica u Evropi.

– Obezbijeđenost stanovništva doktorima medicine (sa i bez specijalizacije) na 1.000 stanovnika u 2017. godini je niža od zemalja EU i regiona. Kada su u pitanju doktori medicine-specijalisti (isključujući hirurgiju, ginekologiju i akušerstvo, pedijatriju, psihijatriju i opštu medicinu), u Crnoj Gori ovaj indikator iznosi 1,1 specijalista na 1.000 stanovnika, što je približno sa ostalim zemljama evropskog regiona. Potrebno je povećavati broj doktora medicine za dva-tri odsto godišnje u naredne tri godine (u skladu sa Planom ljudskih resursa), kažu iz IJZ.

– Smatramo da bi bilo logičnije najprije definisati prioritete razvoja, pravac u kome će se zdravstveni sistem razvijati, i onda na osnovu tih potreba vršiti dodatna zapošljavanja nedostajućeg specifičnog kadra. Ovako, jasno je da se nastavlja ranija praksa političkog zapošljavanja koje ne može rezultirati povećanjem kvaliteta koje naši građani s pravom očekuju, poručili su iz Sindikata.

Ljiljana Krivokapić iz Samostalnog sindikata zdravstva „Danu“ je kazala da čudi uvećanje broja službenika u Ministarstvu zdravlja kad imamo sve manji broj specijalista i mladih koji upisuju deficitarne oblasti medicine.

– Imamo problem sve većeg nedostatka medicinskog kadra, posebno na sjeveru i jugu gde jako malo kolega ima na ljekarskom stažu. Uvećanje službenika sa 81 na 116 je prosto začuđujuće, jer bi intencija trebalo da bude smanjenje službenika. Bolje je imati kvalitet ne kvantitet u administraciji. Nažalost, promjenom vlasti se dovode i kadrovi koji nijesu kvalitetni, ističe Krivokapić.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest