Момиру Булатовићу постхумно признање почасног грађанина

Свечаном сједницом Скупштине града и уручењем „Повеља града Требиња“ за 2021. годину заслужним појединцима данас је у Требињу обиљежено 103 године од ослобођења тог града у Првом свјетском рату.

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић на сједници је уручио признања „Повеља града Требиња“ за 2021. годину представницима Гимназије „Јован Дучић“, поводом 100 година од оснивања и доктору Синиши Дучићу, директору Универзитетске дјечије клинике „Тиршова“ у Београду, који је и консултант Болнице Требиње.

Највеће признање – „Почасни грађанин Требиња“ које је додијељено постхумно Момиру Булатовићу, некадашњем предсједнику Црне Горе и Владе СР Југославије, биће накнадно уручено породици Булатовић на свечаности у Требињу.

Ћурић је на свечаној сједници честитао свим Требињцима Дан ослобођења, захваливши свима који су допринијели да данас сви могу да уживају у слободи.

„Сви треба да будемо поносни на наше претке који су били јунаци и да не дозволимо било какав ревизионизам историје и да неко покуша да представи истину о нама која није тачна. Ми данас треба да радимо, градимо и наставимо оно што је стварано у претходном периоду“, истакао је Ћурић.

Ћурић је подсјетио да су страдања српског народа у Требињу у Првом свјетском рату почела 10. августа 1914. године када је објешено више од 80 Срба, а наставило се уз расељавање народа током наредне четири године само зато јер су били православне вјере и тражили да живе у слободној земљи.

Он је истакао да се, нажалост, тачан број жртава још не зна.

Ћурић је поручио да је Требиње отворен град у који су добродошли сви добронамјерни људи, а његово највеће богатство је мултикултурални склад и поштовање свих нација и религија.

Он је указао на значај Момира Булатовића у посљедњем Одбрамбено-отацбинском рату, јер је имао значајну улогу за Требиње и Херцеговину.

Ћурић је указао и на значајно признање Гимназији у Требињу, поводом 100 година постојања и доктора Дућича који годинама помаже многе породице из Требиња и Херцеговине.

Владимир Јоковић, предсједник Социјалистичке народне партије Црне Горе коју је основао Булатовић, рекао је новинарима да се Булатовић борио за што ближу сарадњу свих држава у којима живе Срби на Балкану.

Према његовим ријечима, Булатовић је заслужио ово признање јер је као велики патриота учинио све што је могао у најтежим тренуцима када се стварала Република Српска и као дипломата и државник бранио српски народ у Херцеговини и цијелој бившој Југославији.

Предсједник Школског одбора Гимназије „Јован Дучић“ Немања Милошевић рекао је да је ово значајно признање за ту школску установу и изразио увјерење да ће гимназија у другом вијеку свог постојања бити још успјешнија.

Доктор Синиша Дучић је истакао да му је ово једно од најзначајнијих признања које је добио јер долази из његовог родног града и поручио да ће увијек настојати да помогне свим Требињцима и Херцеговцима.

Делегације Градске управе и Скупштине града положиле су цвијеће на требињска спомен-обиљежја жртвама и борцима свих ослободилачких ратова.

Дан ослобођења Требиња успомена је на 13. новембар 1918. године, када је 14. пјешадијски пук Тимочке дивизије српске војске умарширао у град и донио слободу након вишевјековне турске и аустроугарске окупације ових простора.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest