Москва представила предлог за јачање мира: САД и НАТО да се обавежу да неће постављати атомско оружје у другим земљама

Руси траже да НАТО нема било какву војну дјелатност у Украјини, Источној Европи, Закавказју и Централној Азији

Москва (Фото: Pixabay)

Министарство спољних послова Русије објавило је на свом сајту пројект договора Русије, са једне, и НАТО и САД, са друге стране, о гаранцијама безбједности.

Руси предлажу да се као прво искључи могућност даљег ширења НАТО и улазак Украјине у ту војну алијансу. Друга тачка договора би забрањивала размјештање допунских војника и оружја изван земаља у којима су они били у мају 1997. године, дакле до уласка у НАТО земаља из Источне Европе.

Руси траже да НАТО нема било какву војну дјелатност у Украјини, Источној Европи, Закавказју и Централној Азији.

У пројекту пише и да се не распоређују ракете малог и средњег домета тамо одакле може да се гађа територија друге државе.

Што се тиче војних маневара, Руси инсистирају да се у приграничним појасевима не изводе вјежбе у којима учествује више од једне бригаде. О војним вјежбама би се размјењивале информације.

Врло је важно и то што Москва позива да убудуће тешки бомбардери са атомским и другим оружјем не лете изван својих граница. Такође се инсистира да војни бродови не улазе у воде одакле могу да гађају циљеве на туђој територији.

НАТО би морао да се обавеже да не поставља атомско оружје у другим земљама и да се уништи инфраструктура која би се могла користити за употребу атомског оружја.

САД: Видјели смо предлог

Портпаролка Бијеле куће Џен Псаки потврдила је у петак да су САД видјеле предлог Русије о преговорима и да ће о њему разговарати са европским сарадницима и партнерима.

– Неће бити разговора о европској безбједности без наших европских савезника – рекла је она новинарима. Русија је спремна да пошаље свог преговарача „у сваком моменту“ да започне разговоре са САД о безбједносним гаранцијама.

У пројекту документа о гаранцијама безбједности се каже да би потписници требало да потврде да једни друге не сматрају противницима и да све спорове рјешавају мирним путем, суздржавајући се од примјене војне силе. Такође се тражи да се све стране обавежу да неће стварати услове који се могу оцјењивати као опасност другој страни. Због тога треба да се отворе и телефонске „црвене линије“ за хитне контакте.

Предлог документа је написан на руском, енглеском и француском језику.

Ако се пажљиво анализира руски предлог документа, јасно је да Москва тражи да НАТО не прави прстен око Русије и да се у бившим социјалистичким земљама не стационира атомско оружје и не прави инфраструктура која би се могла користити за ракетни напад против Русије.

Шта је све Запад Москви обећао

У вријеме док су бивши совјетски и руски лидери Михаил Горбачов и Борис Јељцин мислили да ће створити идиличне односе са САД и НАТО, њима су на Западу обећавали на почетку да се војна алијанса неће ширити на Исток. У вријеме Горбачова, док је још постојао Варшавски пакт, он и није могао да тражи потписивање договора да НАТО неће доћи до граница СССР. Али, кад су почели разговори око уједињења двије Њемачке, Горбачову је обећавано да се НАТО неће ни метар ширити на Исток.

Јељцин је покушавао да са Клинтоном разговара и постигне договор, али га амерички предсједник није доживљавао као озбиљног саговорника. Клинтон се правдао да не може да каже бившим совјетским савезницима и републикама на Балтику да их неће примити у НАТО јер је то жеља њихових народа.

Предлог Москве је у писменој форми предат Американцима. Он је уручен помоћници државног секретара САД за Европу и Евроазију Карен Донфрид.

– Наш предлог није писан по „принципу менија“, не може се из њега узети само оно што се некоме свиђа – казао је замјеник министра спољних послова Русије Сергеј Рјапков.

– Зато позивамо САД и земље НАТО да гледају на све на нов начин и да почну да пишу историју односа са Москвом на чистом листу папира.

ДАН

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest