Може ли ЦГ, попут Њемачке, забранити предизборне коалиције?

Предизборне коалиције којима смо свједочили уочи избора у Беранама и Улцињу, али и посљедњих парламентарних, забрањене су у Њемачкој. Тамо се партије могу удруживати тек након гласања. Провјеравали смо како би се такав модел одразио на Црну Гору, односно да ли би странке на тај начин показале своју стварну снагу, те да ли би то допринијело смањењу броја партија којих је у нашој земљи све више.

На посљедњим парламентарним изборима у Црној Гори учествовало је шест партија и исто толико коалиција. Највеће партије власти и опозиције наступале су удружене с коалиционим партнерима.

Након избора, своја мјеста у Парламенту добило је 17 партија. Тако лако до мјеста у скупштинским клупама, партије дефинитивно не би могле када би се на Црну Гору примијенио њемачки модел, односно када би самостално наступале на изборима, каже професорица Николета Ђукановић.

„Заиста постоји велики број политичких партија које да није предизборних коалиција вјероватно не би биле у парламенту. Данас у црногорском Парламенту сједи седам политичких партија које имају само по једног представника што говори о њиховој малој јачини, односно моћи у односу на бирачко тијело“, казала је Ђукановић.

Професор с Факултета политичких наука у Београду Деспот Ковачевић каже да је забрана предизборних коалиција сврсисходна у Њемачкој, али да у многим земљама није примјењива, будући да имају другачије регулативе.

„У региону је, рецимо, Хрватска имала значајан број предлога да се забране предизборне коалиције, али се говорило и о противуставном дјеловању, с обзиром на то да готово сви устави на простору бивше Југославије прописују право на удруживање у политичком смислу, а под политичким удруживањем сматра се и могућност да се организују и политичке организације, односно коалиције“, навео је Ковачевић.

Иако би забрана предизборних коалиција допринијела укрупњивању политичке сцене, наши саговорници сагласни су да се бројни предлози који долазе са Запада код нас прихватају на другачији начин па се отвара и простор за злоупотребе.

„На примјер, у Словачкој се у једном тренутку покушало са забраном предизборних коалиција, али су се партије тадашње опозиције добро организовале и поднијеле листу као једна политичка партија. Тако да је могуће злоупотријебити односно извргнути такве процедуре и предлоге па самим тим таква регулатива не даје оне резултате који се очекују“, напомиње Ковачевић.

„Мислим да је јако незахвално примјењивати било који модел једне тако развијене демократске државе с добрим демократским стажом, као што је Њемачка, с Црном Гором, будући да смо ми још негдје у процесу јачања институција и демократске консолидације“, казао је Ковачевић.

Црна Гора има 50 партија и међу водећим је земљама у региону по броју странака у односу на број становника. За оснивање политичке партије довољно је 200 потписа подршке грађана.

РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest