МПНКС: Напади на ресор културе су неаргументовани и заснивају се (углавном) на политичкој основи

Из Министарства просвјете, науке, културе и спорта одговарају на отворено писмо струковних удружења

Бројни напади на ресор културе који долазе из различитих извора су неаргументовани и заснивају се (углавном) на слободној процјени ријетких појединаца и политичкој основи, казали су из Министарства просвјете, науке, културе и спорта (МПНКС) одговарајући на раније упућена питања поводом отвореног писма струковних удружења предсједнику Владе Здравку Кривокапићу и потпредсједнику Дритану Абазовићу.

Oпште незадовољство стањем у култури

Писмо потписују: Удружење глумаца Црне Горе, Удружење ликовних умјетника Црне Горе (УЛУЦГ), Удружење драмских писаца Црне Горе “Наша драма”, Удружење филмских продуцената и редитеља Црне Горе, и невладине организације Корифеј театар и Подгорица филм фестивал.

”У том смислу цијенимо да ће Влада, након анализа утемељених на резултатима досадашњег рада овог ресора, имати јасан став по питању његове одрживости. У односу на реконструкцију Владе МПНКС нема могућност одлучивања, оно што можемо да истакнемо да смо овај ресор као и остале увели у законске токове”, наводе у саопштењу.

Са друге стране, из МПНКС тврде да су, у складу са својим могућностима и у новонасталим околностима изазваним пандемијом ковид-19, без обзира на све изазове, интензивно радили на остваривању стратешких циљева.

”Што се види и из остварених резултата, тако да се актуелна ситуација у култури може цијенити задовољавајућом”, наводе у одговорима, али нијесу конкретно казали на чему се заснива њихова процјена и на које резултате мисле.

Забрињавајуће је то што Црна Гора још нема Стратешки план и програм за културу

”А самим тим ни транспарентну културну политику, што доводи у питање постојање воље и визије за стварање повољног амбијента за развој културе. Такође, тиме се обесмишљава евалуација постигнутог, а самим тим и аболирају од одговорности надлежне институције”, тврде у писму. На питање “Вијести” у којој је фази израда Стратешког плана и програма за културу у обимном одговору из МПНКС кажу да су се и ту сусрели са “отежаним условима рада” усљед пандемије, реорганизације ресора, касног усвајања Закона о буџету и тако даље…

”Иако смо врло амбициозно кренули у реализацију бројних пројеката међу којима је и овај, сложићете се да је период иза нас био пун изазова који су неповољно утицали, а може се рећи и оспоравали, планирану динамику појединих активности у државној администрацији, што је случај и када је у питању овај, за културу, важан стратешки документ. Потписници, отвореног писма заборављају отежане услове у којима се већ другу годину за редом налазимо усљед новонастале ситуације изазване ковидом19, на реорганизацију ресора, која је подразумијевала бројне административне и техничке процедуре које се могу пронаћи у одлукама објављеним на сајту МПНКС, али и на касно усвајање Закона о бужету, који је био основ за планирање и реализацију бројних активности, што је такође довело до отежавајућих околности у смислу немогућности, односно ограничења финансирања бројних пројеката које смо планирали у 2021. години, а самим тим и њихове реализације.

Национални програм развоја културе

И поред најбоље намјере да се реализује планирано, све наведено утицало је на помјерање планираних рокова за реализацију појединих активности, међу којима је и Национални програм развоја културе, дугорочни стратешки документ, који подразумијева сложене активности и укљученост бројних субјеката, (представнике научних и стручних институција, струковних удружења, синдиката и других субјеката из области културе) што је као што и сами знате у условима пандемије било условљено или онемогућено, због мјера које су биле на снази”, кажу они и понављају да је, без обзира на све изазове МПНКС интезивно радило и било усмјерено ка остваривању стратешких циљева – “што је случај и када је у питању Национални програм развоја културе”.

”У том смислу Национални програм развоја културе уврштен је као пилот стратегија у пројекат Европске комисије ‘Унапређење стратешког планирања и координације политика у јавној администрацији’, који спроводи ГСВ. У оквиру пројекта одржане су радионице о вјештинама фацилитације у процесу стратешког планирања, у циљу јачања капацитета службеника Министарства за примјену техника за стратешко планирање и координацију политика. Наведене активности спровођене су током ове године и у завршној су фази. У том периоду припремљен је радни материјал који ће уз помоћ експерата ЕК бити унапријеђен, а који ће бити полазна основа и угледни примјер радној групи за израду Националног програма развоја културе.

Ово је од посебног значаја за нас јер ћемо у периоду који слиједи без обзира на изазове који су оспоравали планирану динамику рада на овом документу али и оне који слиједе, наставити активности које ће у коначном резултирати документом који је усклађен са правилима и методологијом Европске комисије. Дакле имаћемо један квалитетан документ”, пишу из МПНКС.

МПНКС позива на иницирање дијалога

”Цијенимо да онај ко сматра да су му угрожена права треба и да иницира дијалог на ту теме. Но, без обзира на то, као што је јавност и упозната, овај ресор је увијек спреман на дијалог, што потврђује и наш досадашњи начин рада. Желимо да истакнемо да смо имали састанак са делегацијом синдиката на чијем челу је био господин Жељко Калезић. Разговор је био јако конструктиван, између осталом смо им ставили до знања да у МПНКС имају партнера за све што је на добробит културних радника”, казали су из МПНКС, али нијесу навели закључке тог састанка.

Закључују да ће и у будуће чинити све да побољшају стање у култури “на задовољство свих грађана Црне Горе и културних радника”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest