Мржња је већ ту, „мреже“ је само избаце на површину

„ЗА 27 ЛИЦА ДОНИЈЕТА РЈЕШЕЊА О ОДБАЦИВАЊУ КРИВИЧНЕ ПРИЈАВЕ“
Мржња је већ ту, „мреже“ је само избаце на површину
Више државно тужилаштво у Подгорици у 2020. формирало је 35 предмета због кривичног дјела изазивање вјерске и националне мржње и нетрпељивости


Случај Наталије Нилевић (26) из Подгорице, која је завршила у притвору због пријетњи Црногорцима и Албанцима на друштвеној мрежи ТикТок, није усамљен: само током прошле године Више државно тужилаштво у Подгорици имало је 35 предмета формираних због кривичног дјела – изазивање вјерске и националне мржње и нетрпељивости.

Нилевић се сумњичи да је на снимку, уз осмијех, изнијела пријетње: “Милогорци, Шиптари, све ћу да вас запалим, све… Јер сте луди! ‘Ајте сад здраво. Кучи ће све главе да вам откину. Неће бити глава ниједна”…

Због чега су друштвене мреже постале полигон за мржњу и национализам појашњава социолог Андрија Ђукановић, који тврди да се то дешава јер је наше друштво већ дуже оштро подијељено по политичкој, вјерској и националној основи…

“Све ове поруке мржње су већ ‘живјеле’ у народу, а друштвене мреже су их учиниле видљивијим. Мржња којој сад свједочимо дуго се гаји и брижљиво је одржавана деценијама, захваљујући нашим политичким елитама, али и медијима, вјерским и другим организацијама. Тако да се не можемо чудити овом изливу мржње. Носиоци мржње су у великој мјери млади људи, који су то добили у насљедство од родитеља. Дакле, узроци говора мржње су већ одавно познати, само што су модерне технологије убрзале и омасовиле њихово ширење”, појаснио је Ђукановић.

Тужитељка Лепа Меденица саопштила је “Вијестима” да је лани Више државно тужилаштво у Подгорици, након прикупљених доказа и анализе, за четири предмета доставило оптужне предлоге Вишем суду, док су четири случаја уступљена Основном државном тужилаштву на даље поступање.

“У односу на 27 лица донијета су рјешења о одбацивању кривичне пријаве, с обзиром на то да тужилаштво није нашло да постоји основана сумња да су пријављена лица извршила наведено кривично дјело”, одговорила је Меденица.
Тужитељка Меденица саопштила је да су у свим предметима у којима су донијета рјешења о одбацивању кривичне пријаве обавијештени подносиоци кривичних пријава, са поуком да имају право на подношење притужбе на рјешења.

“То право подносиоци кривичних пријава су искористили само у три случаја, и у сва три притужбе су одбијене као неосноване”, навела је Меденица.

На питање како појашњава јавни излив бијеса и колико таква пракса уништава продуктиван јавни дискурс, социолог Ђукановић је нодговорио:

“Јавни дијалог на основу чињеница и аргумената праћен толеранцијом полако умире у нашем друштву. Код нас се на свако друштвено питање навијачки гледа, пристрасно, неко зарад интереса материјалне природе, неко због увјерења. У таквој атмосфери немогуће је проналазити рјешења прихватљива за све. Толико су људи заслијепљени мржњом да никакав аргумент не помаже. То је опасно стање у којем се губи способност рационалног посматрања ствари. Бојим се да нас оволика мржња неће одвести на добар пут”, упозорио је он.

Ђукановић је рекао да сматра да се подјеле подгријавају дуго и да су сада толико нарасле да је тешко сузбити мржњу.

“Сад су и турбулентна политичка времена, још има недовршених изборних утакмица, које су идеална прилика за заоштравање мржње. Одговорност је велика и на медијима који живе од коментара и кликова, а теме које изазивају свађе носе највише пажње. Политичари и вјерски лидери такође манипулишу масама и доприносе све већој мржњи међу људима. Просто сви морају схватити да је дијалог једино рјешење које свима нама помаже. Требало је да смо нешто научили из претходног периода када је мржња имала свој најрадикалнији облик у ратним дешавањима. Никоме то није донијело ништа добро. Али, бојим се да политичке елите не желе промјену у том смислу. Ако би нестало мржње, чиме би се бавили”, упитао се социолог на крају.

Нема казне за Муховићеву тракторијаду
Против некадашњег предсједника Скупштине општине Петњица Аднана Муховића, Више државно тужилаштво није нашло елементе за покретање кривичног поступка па је тај предмет архивиран.

Аднан Муховић, објава
фото: Сцреенсхот
Муховић је у јуну прошле године морао пред тужиоцем да објашњава шта је мислио када је на друштвеној мрежи Фејсбук наводно пријетио прогоном српског народа из Босне и Херцеговине.

“Информишем вас да су, по налогу тужиоца, од стране Управе полиције достављени списи овом тужилаштву на оцјену, а након спроведеног извиђаја у тужилаштву, током којег су предузете све неопходне мјере и радње, као и саслушање истог, оцијењено је да нема основа за покретање кривичног поступка због наведеног, нити због било којег другог кривичног дјела за које се гони по службеној дужности”, одговорила је тужитељка Лепа Меденица.

Функционер Бошњачке странке крајем марта на Фејсбуку је запријетио Србима из БиХ да ће им „организовати тракторијаду”. Одговарајући једној корисници те друштвене мреже, написао је: „Пријетимо, ево ја пријетим. Само ли пробају да руше Босну, организоваћемо им тракторијаду за Србију?”

Муховићеве проблематичне изјаве присутне су годинама.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest