Накнаде за мајке поново на Уставном суду

Фото: Поглед

Уставни суд данас би требало да одлучује и о предметима које су им доставили Судски савјет и Управни суд у вези оцјене уставности и законитости помјерања старосне границе за одлазак у пензију

Фото: Поглед

Иницијативе за оцјену уставности и законитости Закона о обештећену корисница накнада по основу материнства данас ће бити пред судијама Уставног суда, сазнаје „Дан“ у овој највишој судској инстанци. Осим накнада за мајке, судије Уставног суда данас ће на сједници расправљати и о уставности и законитости одредбе Закона о пензионо – инвалидском осигурању (ПИО), којом је помјерена, односно смањена старосна граница за одлазак у пензију за мушкарце на 66, а жене 64 године живота.
Уставном суду су подниjете почетком године инициjативе за оцjену уставности и законитости накнада за мајке, а оне су обједињене у један предмет. Када су у питању предмети у вези одласка у пензију, Уставном суду они су достављени од Судског савјета Црне Горе и Управног суда. Управни суд је доставио је предмет у вези одребе Закона о ПИО којом се помјера старосна граница, а поводом управног поступка који се води. Наиме, дио судија покренуо је управни спор пред Управним судом због помјерања старосне границе за пензионисање, а овај суд је застао са спором док не добије изјашњење од највише судске инстанце. Међутим, неизвјесно је да ли ће данас судије донијети одлуке за ова два предмета због тога што би сви морали имати исти став о њима. У предметима одлучује четворо судија Будимир Шћепановић, Десанка Лопичић, Милорад Гогић и Миодраг Иличковић. Уколико неко буде против, одлука се не може донијети већ ће се морати чекати попуњавање упражњених мјеста, односно овај суд би требало да има још троје судија, укупно седам.

Прве исплате накнада у мају

И док се чека исход одлуке Уставног суда Црне Горе, мајке би прве накнаде могле примити почетком наредног мјесеца. Пријава за накнаде недавно је завршена, а доживотно „обештећење“ се исплаћуjе као новчано давање из државног буџета. Оно има системски и траjни карактер, jер траjе временски неограничено. Сукцесивно се исплаћуjе сваког мjесеца. У фискални систем Црне Горе уведена jе, дакле, траjна буџетска обавеза и буџетски расход по основу исплате посебних мjесечних накнада на име обештећења jедноj групи жена. Обештећење има селективни карактер, jер се признаjе само одређеноj категориjи жена. Процјене говоре да би око 15. 000 жена могло примати ове накнаде.
Међутим, Уставни суд Црне Горе могао би почетком септембра остати и без кворума, јер судија Миодраг Иличковић стиче услове за старосну пензију. Уколико до 13. септембра, када Иличковић навршава 66 година, не буде изабран бар један судија, највиша судска инстанца остаје са троје судија и у блокади, односно суд не би могао да доноси одлуке јер не би имао кворума.

Почетком године пензионисан је судија Драгољуб Драшковић, а раније су те услове стекли Хамдија Шаркиновић и Мевлида Муратовић.

Када ће нове судије бити изабарне и то је неизвјесно због блокаде Скупштине Црне Горе изазване политичком кризом у земљи. За избор судија Уставног суда потребна је двотрећинска већина у првом, односно тропетинска већина гласова посланика у другом кругу. Неизвјесно је када ће Уставни одбор предложити парламенту кандидате за судије, посебно у тренутној ситуацији политичке кризе у земљи.

Подсјетимо, први конкурс за избор судија Уставног суда пропао је јер скупштински Уставни одбор 15. јула прошле године није утврдио предлог за избор двоје судија највише судске инстанце. Објаснили су да ниједан кандидат није добио потребну већину. Да ли ће на поновљеном конкурсу ситуација бити другачија, остаје да се види у неком наредном периоду.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest