Напада било и данас, дио рачунара државних службеника изолован

Foto: Pixabay

Владини сервери и данас су били мета сајбер напада али су они, како поручују надлежни, неутрализовани. Кажу да су подаци грађана безбједни али упозоравју да се не назире крај овим нападима. Још нијесу позати ни мотиви али ни посљедице, поручују званичници.

Због сајбер напада ни данас није било могуће приступити владиним сајтовима. Из Министарства јавне управе поручују да су њихови подаци грађана безбједни, те да није учињена трајна штета информатичкој инфраструктури државе.

Како је рекао Душан Половић из Министарства јавне управе, херметички су затворили државну управу и она није доступна споља.

„И не можемо бити споља нападани а посљедице још утврђујемо. Оно што је приоритет јесте да су сигурни подаци грађана, а штета се још утврђује“, казао је Половић.

Засад је познато да су компромитовани подаци на рачунарима државних службеника, каже он.

„Сада утврђујемо који је степен компромитације, ми смо, наравно, изловали те рачунаре како би спријечили даљу компромитацију државних органа“, навео је Половић.

Најава да би се на мети хакера могао наћи електропреносни систем и водоводи навела је запослене у Електропривреди на прелазак на мануелно управљање постројењима. Из те компаније поручују да будно прате изложеност система нападима.

Како каже предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић, енергетски сектор у Црној Гори је стабилан а електране раде без проблема.

„Такође у домену нашег ИТ реаговали смо на начин што смо обезбиједили сигурност наших података“, нагласио је Ђукановић.

Из Министарства јавне управе поздрављају реакцију Електропривреде, будући да стархују да напад није на врхунцу.

„Бојимо се да ово није крај и да ово није највећи пик напада. Наравно, то не значи да треба да паничимо. Формиран је оператвни тим, све институције раде на нападу“, каже Половић.

А иако нису познате посљедице, актери и мотиви напада технике јесу, каже за насу телевизију научни истраживач у француском институту Инриа Малиша Вучинић

„Ренсоwере шифрује податке на рачунару и тражи финансијску надокнаду да би подаци били враћени. Што се ддос напада тиче он онемогућава приступ владиним сервисима то јест, свим сервисима који користе гов.ме домен за вријеме трајања напада“, сматра Вучинић.

Већ сада се може наслутити циљ напада и како долази до губитка података.

Вучинич каже да уколико нису били редовно подаци дуплирани они ће бити изгубљени и неће их бити могуће

„Моје мишљење је да је основни циљ напада онемогућивање редовног одвијања сервиса из инфраструктуре Владе Црне Горе“, рекао је Вучинић.

Важна порука за крај је – од хакера се можемо заштитити уколико не отварамо мејлове непознатих пошиљаоца, те редовно одржавамо оперативне и антивирусне системе.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest