Ниво Биоградског језера пред историјским минимумом

ВОДЕ МАЊЕ НЕГО РАНИЈИХ ГОДИНА
Водостај језера одредиле су хидролошке прилике и вишемјесечна суша, уз све процесе који су деценијама познати и за које су у више наврата рађена истраживања


Ниво Биоградског језера тренутно је нижи него минулих година у истом периоду, а процјењује се да би ускоро могао доћи и до историјског минимума.

То је саопштила директорица Националног парка (НП) “Биоградска гора” Марија Дуловић, истакавши да очекује да надлежно Министарство настави оно што је најављено у јуну ове године, када је презентован завршетак прве фазе истраживања и почетак пројекта “Рехабилитације Биоградског језера”.

Водостај језера, објашњава она, одредиле су хидролошке прилике и вишемјесечне суше, уз све процесе који су деценијама познати и за које су у више наврата рађена истраживања.

Како је раније саопштено, Биоградско језеро се суочава са три проблем – понори, велики муљ и нанос који доносе Биоградска ријека и Лалев поток и ерозија десне обале Језерштице.

Санацијом једног проблема, кажу у НП, није могуће сачувати језеро. Потребно је, истичу, истовремено ријешити сва три проблема како би Биоградско језеро опстало.

Директорица Дуловић подсјећа на научне процјене да се сва језера ледничког поријекла налазе у посљедњем стадијуму постојања и да је тешко предвидјети колико може да траје тај процес.

”Сматрам да је заштита једног од најљепших глечерских језера цивилизацијско питање. Ми смо као управљачи урадили све што је у нашој моћи да алармирамо надлежне институције и научну заједницу. Прошле године је Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, након што је препознат овај проблем, наручило пројекат ‘Рехабилитације Биоградског језера’ којег спроводи Међународна консултантска група ЦОWИ. Завршена је прва фаза истраживања и урађена је студија ‘Рехабилитације Биоградског језера’ која је презентована јавности у јуну”, објашњава она.

Према њеним ријечима, примарни циљ је да се сачува тај природни драгуљ, али да још немају никакву информацију од наручиоца пројекта – Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

Она каже да нема информацију да ли ће се наставити друга фаза истраживања, како им је, тврди, презентовано у јуну ове године.

”Тренутно ниски водостај Биоградског језера савршена је подлога за даља истраживања. Надам се да ће наручиоци пројекта имати слуха и наставити са даљим истраживањима. Надамо се да ће струка и наука наћи рјешење и да ћемо успјети да спасимо овај прелијепи драгуљ, наше Биоградско језеро. Прави је тренутак да се настави са истраживањима”, поручила је дирекрорица НП “Биоградска гора”.

Како је саопштено у јуну, у оквиру прве фазе пројекта рехабилитације Биоградског језера јасно су дефинисани проблеми које треба санирати у зони језера.

Друга фаза подразумијевала би израду геолошких, хидролошких и свих других подлога, и то би требало да буде увертира за расписивање идејног па затим главног пројекта.

Из ресорног Министарства су раније саопштили како сви ти послови треба да буду транспарентни “јер је потребно мобилисати што ширу научну заједницу из Црне Горе, региона и из иностранства”.

Пројекат “Рехабилитација Биоградског језера” је већ годинама један од приоритета у сектору заштите животне средине и један од приоритета на јединственој листи инфраструктурних пројеката.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest