Њемачка данас затвара три нуклеарне електране

Њемачка данас затвара три од шест нуклеарних електрана које су још у функцији, годину дана прије најављеног престанка коришћења атомске енергије у тој земљи.

Одлука о постепеном избацивању нуклеарне енергије из употребе и преласку са фосилних горива на обновљиву енергију донијета је у вријеме владе социјалдемократског канцелара Герхарда Шредера 2002. године.

Његова насљедница, демохришћанка Ангела Меркел првобитно је одлучила да продужи радни вијек њемачких нуклеарних електрана, али је ту одлуку промијенила послије катастрофе у јапанској Фукушими 2011. године.

Меркел је послије катастрофе у Јапану одредила 2022. годину као крајњи рок за затварање нуклеарних електрана у Њемачкој.

Три реактора која се данас гасе пуштена су у погон средином 1980-их. Обезбеђивали су струју милионима домаћинстава готово четири деценије.

Једна од електрана, Брокдорф, око 40 километара сјеверозападно од Хамбурга на ријеци Елби, била је у средишту антинуклеарних протеста подстакнутих катастрофом у совјетском Чернобиљу 1986. године.

Данас се затварају и нуклеарне електране Гронде, око 40 километара јужно од Хановера, и Грундреминген, око 80 километара западно од Минхена.

Преостале три нуклеарне електране у Њемачкој, Емсланд, Изар и Некарвестхајм, биће искључене до краја 2022. године.

Неки у Њемачкој позивају на поновно разматрање одлуке о престанку употребе нуклеарне енергије, јер електране које су у функцији производе релативно малу количину угљен-диоксида. Заговорници атомске енергије тврде да она може да помогне Њемачкој да испуни циљеве у вези са смањењем емисије гасова стаклене баште.

Међутим, нова њемачка влада је ове неђеље саопштила да затварање свих нуклеарних електрана сљедеће године, и постепени престанак употребе угља до 2030. године неће утицати на енергетску безбједност земље ни на њен циљ да највећа европска економија постане „климатски неутрална“ до 2045. године.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest