NOVA ISTRAGA PROTIV VESNE MEDENICE: Sumnjiče je da je sudiji omogućila nezakonita primanja

Foto: YouTube printscreen

Bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica saslušana je jutros u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) povodom anonimne prijave zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja. Kako je kazao njen advokat Zdravko Begović, Medenica je saslušana po anonimnoj prijavi u vezi sa događajem koji se odnosi na 2019. -2020. godninu. Medenica je negirala izvršenje krivičnog djela.

„Radi se o jednoj anonimnoj krivičnih prijavi koja na jedan bizaran način opisuje događaj sa kojim moja branjinica nema suštinske nikakve veze. Ona je danas iznijela odbranu i negirala izvršenje krivičnog djela. Događaj koji joj navodno stavljen na teret apsolutno nije bio u njenoj nadležnosti kao presjednice Vrhovnog suda, o svemu tome je trebao odlučivati Sudski savjet. Radi se o jednoj anonimnoj prijavi. Ponavljam da je više zluradna nego utemeljena i očekujem da će rezultat takve prijave biti onakav kakav je i sama prijava da će biti odbačena od strane tužilaštva „, kazao je Begović.

Pojašnjava da se radi se o jednom sudiju koji je sudio u sudu na sjeveru Crne Gore, a koji je navodno trebao biti suspendovan, a u tom periodu je primao novčanu nadoknadu kao sudija i pored toga što je nakon podnošenja njegove ostavke u periodu od godinu dana od strane Sudskog savjeta donesena odluka da mu se isplati otpremnina.

„Mojoj branjenici se stavlja na teret da je navodno zloupotrijebila službeni položaj zbog činjenice što nije, eventualno, zabranila odnosno donijela odluku da mu se ne isplaćuje plata koju je on bio dužan da prima pored činjenice što se protiv njega vodi krivični postupak. Apsolutno smo ubijeđeni da je odluku trebalo da donosi Sudski savjet ako je trebalo uopšte da se odlučuje o tome. Ona je jedina osumnjičena u ovom postupku i po onome što smo mi od tužioca danas čuli nema nikoga mimo nje, a ko je odgovaran za sve to i ako je odgovaran vidjećemo tokom istrage“, naveo je Begović.

Rekao je da Medenica nije u to vrijeme bila presjednica Sudskog savjeta već jedna od 11  članova Sudskog savjeta koji su odlučivali o tome.

„Naravno, po mišljenju odbrane, takvo jedno obavještenje, odnosno upozorenje Sudskog savjeta je moralo poći od predsjednika suda u kojem je taj sudija radio“,  kazao je advokat Vesne Medenice.

Medenica je prvi put uhapšena u aprilu prošle godine, i SDT je kasnije optužilo da je postala dio kriminalne organizacije koju je formirao njen sin Miloš.

Vanraspravno vijeće Višeg suda potvrdilo je 15. februara optužnicu protiv Miloša i Vesne Medenice i kriminalne grupe. Zvanično, Specijalno državno tužilaštvo optužnicu je predalo 17. oktobra 2022. godine.

U tom postupku, Medenicu terete za primanje mita, protivzakoniti uticaj i navođenje na protivzakoniti uticaj i zloupotrebu službenog položaja.

Tačnije, Vesni Medenici se stavlja na teret da se obavezala da će, korišćenjem svog službenog položaja, posredovati da se određeni parnični predmeti koji su se vodili pred Višim sudom u Podgorci i Vrhovnim sudom Crne Gore završe u korist privrednih društava “Fab Lajv” i “Cijevna komerc”, bez obzira na činjenično stanje, u čemu joj je pomagao njen sin Miloš Medenica i pojedini pripadnici kriminalne organizacije.

No, ni to nije jedini postupak protiv bivše šefice Vrhovnog suda.

Medenica je polovinom juna saslušana u Višem državnom tužilaštvu kao svjedok u predmetu formiranom povodom ubistva Duška Jovanovića. Zbog opstrukcija u istrazi, nerazriješeno ubistvo Jovanovića prije 19 godina danas je ponoo pod lupom državnog tužilaštva.

Bivši načelnik policijskog Centra bezbjednosti Podgorica Milan Vujanović kazao je 2021. godine da je Medenica, koja je i nekadašnja vrhovna državna tužiteljka, opstruirala istragu ubistva Jovanovića.

Vujanović tvrdi da je Medenica znala od samog starta za službenu zabilješku, odnosno priznanje danas jedinog osuđenog zbog ubistva Damira Mandića, ali da nije reagovala i odmah uputila tužioca u CB Podgorica. Kako se kasnije ispostavilo to je ključna stvar, koja je uticala da se ubistvo nikada potpuno ne rasvijetli.

Službena zabilješka sačinjena je u CB Podgorica 5. juna 2004. godine, svega nekoliko dana nakon ubistva Jovanovića. U njoj je evidentirano da je Mandić detaljno opisao ulogu Vuka Vulevića u tom zločinu, ali Vulević nikada nije procesuiran. Vujanović je predočio i da je spreman o opstrukcijama istrage da svjedoči pred državnim organima.

pogled.me/rtcg

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest