Обезакоњено црногорско правосуђе произвело још једно „чудо“: Судија забранила адвокату да ради свој посао

Илустрација (Фото: ФОС)

Дешавања у Црној Гори, која је у тридесетогодишњој диктатури постала „земља чуда“, нису престала да нас изненађују. Остаци бивших политика актери су још једног „чуда“ из области правосуђа. Наиме, судија је забранила адвокату да ради свој посао!

Према информацијама портала ИН4С, у питању је спор велике вриједности гдје тужилац тражи исплаћивање накнаде за земљиште које је некада експорописано. Будући да то земшљиште Општина Колашин није привела намјени, спремна је да га врати али тужиоци то не дозвољавају – већ траже новац.

По закону о Парничном поступку судија има могућност, уколико посумња у валидност пуномоћја, да затражи да се донесе овјерено пуномоћје од надлежног органа. А пуномоћје које сам доставио суду је било потписано од стране градоначелника и овјерено печатом Општине и предато у оригиналу. Овим нечувеним поступком судија угрожава право на одбрану клијента путем пуномоћника којег изабере клијент, што је у супротности са чланом 6 Европске конвенције за заштиту људских права„, рекао је за наш портал адвокат Срђан Љешковић.

Како је додао, нетачни су наводи из рјешења које је донесено да је Општина објавила оглас за именовање заступника.

Чак и да је објавила, то не спрјечава Општину да ангажује стручно лице који ће заступати њене интересе. Оваквим поступањем судија не само да је угрозила право на приступ суду и право на одбрану, већ је и у Записник унијела неистинит садржај. Свједоци смо да многе Општине у компликованијим предметима заступају адвокати. Тако није јасно шта је поступајући судија жељела постићи оваквим рјешењем и зашто је то Општина изузетак из правног промета ове државе„, истакао је Љешковић.

Како пише у изјави, наведеном предмету Општина Колашин је тужена страна у спору за утврђивање права својине и накнаду штете.

„Ријеч је о поступку који траје од 1993. године, а који  је више пута обустављан и прекидан због смрти тужилаца, те утврђивања њихових наследника који настављају спор, на шта Општина Колашин није утицала. Општину Колашин заступао је Заштитник имовинско-правних интереса Општине Колапин који се још претходно изузео од заступања из разлога што је у наведеном предмету раније поступао као судећи судија. Општину Колашин је по пуномоћју заступао службеник Секретеријата з афинансије, имовину и економски развој Општине Колашин, дипл. правник са положеним правосудним испитом на једном рочишту, а који је отказао пуномоћје из законских разлога, односно због родбинске везе са тужиоцем због чега би се нашао у конфликту интереса. У међувремену, Заштитник имовинско-правних интереса Општине Колашин отишао је у старосну пензију, што је Суду познато. Рјешење о остваривању права на пензију Суду достављено је и у другим предметима, те је познато да Општину Колашин заступа напријед наведени запослени, а по пуномоћју Предсједника Општине Колашин који је по Статуту и Закону једини заступник Општине Колашин и њених интереса.

Општина Колашин контактирала је претходно Канцеларију Заштитника имовинско-правних интереса Црне Горе одакле је добијена информација да је тужена Општина и да Заштитник не може да преузме предмет, те да не постоје законске препреке у оваквој ситуацији да буде ангажован адвокат који би заступао Општину у њеним интересима. У спорном предмету Предсједник Општине Колашин, због свих напријед наведених разлога, ангажовао је стручну помоћ за заступање – адв. Срђана Љешковића из Подгорице који би на адекватан начин бранио интересе Општине Колашин, а нарочито при чињеници да је ријеч о спору велике новчане вриједности (око пола милина евра).

Адвокату је дато уредно овјерено и потписано пуномоћје за заступање, на основу чега се исти обратио суду поднеском и новим доказима. Судећи судија је Рјешењем на Записнику од 23. 11. 2021. године констатовала да не дозвољава адвокату да заступа Општину Колашин у овом предмети наводећи да интересе Општине врши орган који одреди Општина и да исти има заступника правног лица, те се на крају позвала да је Суд у ПОСЈЕДУ интерног огласа који је Општина Колашин објавила за попуњавање мјеста Заштитника имовинско-правних интереса, те да се исти налази на сајту Општине. На крају се Судија позвала на судску праксу Вишег суда који није дозволило да Министарство здравља, рада и социјалног старања заступа адвокат. Општини Колашин су на овај начин грубо повријеђена права на правично суђење и онемогућена свака могућност за одбрану својих права и интереса, и још је у фази расписивања јавног конкурса за попуњавање овог радног мјеста.

Сходно закону, Суд мора знати да је наведено радно мјесто из категорије високог руководног кадра, и да се попуњавање овог радног мјеста врши путем јавног конкурса а не интерним огласом за који Судија тврди да је у посједу, иако исти не постоји. Општини Колашин због оваквог поступања судећег судије изражава сумњу у рад и пристрасност Судије, због чега је у фази припреме обраћања Предсједнику суда и Судском савјету који ће испитати њено поступање у предмету. Ово све додатно при чињеници да је током поступка изражена оправдана сумња у налаз и мишљење вјештака грађевинске струке који је дати потпуно пристрасно и субјективно и на штету тужене Општине Колашин. Налазу је приговорено и тражено ново вјештачење што је Судија одбила, а накнадно су достављена Суду три налаза  и мишљења судских вјештака који су потпуно супротни налазу вјештака коме је Суд поклонио пуно повјерење, а након којег достављања доказа Судија није дозволила адвокату да заступа Општину Колашин. Општина Колашин ће и по овом питању покренути поступке код Министарства правде Црне Горе и Тужилаштва, гдје ће доказати очигледне злоупотребе од стране судског вјештака, као и Судије у овом предмету, те ће покушати све да коначно стане на крај пристрасним пресуђењина на штету Општине“, наводи се у изјави.

Булатовић: Судија да покаже „интерни оглас“

„Општина Колашин није расписивала интерни оглас за попуњавање радног мјеста „заштитник имовиснко-правних интереса“ нити на то има право по Закону о локалној смоуправи (Сл. лист ЦГ бр. 02/18, 34/19 и 38/20). Наиме чланом 102 став 3 прописано је, између осталог, да се у ниво 1 (категорија високи руководни кадар) разврстава заштитник имовинско-правних интереса. Надаље, члан 112 члан 1 прописује да се попуњавање радних мјеста уз категорије високи руководни кадар врши на основу јавног конкурса“, прокоментарисао је овај случај за ИН4С адвокат Драган Булатовић.

Било би интересантно, каже Булатовић да судија покаже тај „интерни оглас“ на који се позива.

„Који су њени мотиви да се безобзирно ставља на страну тужиоца и у Записник уноси неистине тврдње?“, закључио је он за наш портал.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest