Одбор за међународне односе и исељенике: Постоји консензус када је у питању приступање Црне Горе ЕУ

Одбор за међународне односе и исељенике одржао је данас 11. сједницу, која је била тематског карактера, посвећена конференцијама о будућности Европе и Балкана у периоду полугодишњег предсједавања Републике Француске ЕУ, у оквиру које је вођена конструктивна дебата између парламентарца, представника цивилног сектора, академске заједнице и других уважених гостију, те размотрени најзначајнији аспекти и активности актуелног шестомјесечног предсједавања Републике Француске ЕУ, саопштено је из Скупштине Црне Горе.

На почетку сједнице предсједник Одбора Миодраг Лекић истакао је да тематска сједница представља одличну прилику да се покрене искрен дијалог о јединственој платформи за дебату европских грађана о изазовима и приоритетима Европе.

Он је такође изразио увјерење да актуелна политичка криза у Европи, која се рефлектује и на друге државе, па неминовно и на Црну Гору, представља својеврсну потврду да тешка времена стварају већи степен одговорности и функционалности европских институција, што дефинише јасније правце кретања ЕУ у смислу проширења, али и даје подстицај земљама аспирантима да додатно ојачају ентузијазам када је у питању учлањење у Европску унију.

Амбасадор Републике Француске, НЈ.Е. Кристијан Тимоније је у свом уводном излагању истакао да су приоритети предсједавања Француске ЕУ, под слоганом „Опоравак, снага и осјећај припадности“, економска, климатска, дигитална и социјална питања са фокусом на жене и младе, те са јасном одређеношћу према политици проширења и европској интеграцији које су од велике важности не само за земље кандидате, већ и читаву Унију.

Тимоније је навео да су се у процесу проширења умориле обје стране, како ЕУ, тако и земље Западног Балкана, међу којима и Црна Гора која је препозната као предводница овог процеса у региону. Истичући да наша држава уједно представља добар примјер посвећености европским вриједностима али и обавезама из агенде ЕУ, амбасадор Тимоније је нагласио да ће Европа бити најснажнија, најстабилнија и најпросперитетнија, тек када буде уједињена.

Сједници су поред чланова Одбора присуствовали и у њеном раду узели активно учешће и шеф Сталне мисије Црне Горе при Европској унији Петар Марковић који се обратио присутнима путем онлајн платформе, главна преговарачица Црне Горе за преговоре са ЕУ Зорка Кордић, професорица на Економском факултету Гордана Ђуровић, професори на Универзитету Доња Горица Николета Ђукановић и Филип Ивановић, правна савјетница у Грађанској алијанси Ивана Ђођић и истраживачица јавних политика у Институту Алтернатива Ана Ђурнић.

Саговорници су били сагласни у оцјени да постоји општи друштвени консензус када је у питању приступање Црне Горе Европској унији, те да управо тај процес, поред тренутно изазовне политичке, економске и здравствене ситуације, подразумијева суштинске реформе које изискују одређено вријеме и напоре свих сегмената друштва, али које ће држави обезбиједити чланство у породици најразвијенијих земаља Европе и дугорочне бенефите на задовољство свих грађана.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest