Одбрана предала жалбу Уставном суду: Свједоци и оператива потврдили да Крстовићи немају везе са кокаином

Сви свједоци су потврдили да је процјена била да они чак не треба да буду ни под мјерама тајног надзора, нити да је оперативна информација указивала да имају везе са поручивањем наркотика, подсјећа одбрана

Одбрана Будимира и Марине Крстовића је предала уставну жалбу Уставном суду Црне Горе са предлогом да им се укине притвор, сазнаје портал Дан.Подсјећамо, одбрана је више пута предлагала подгоричком Вишем суду да Крстовићма укине притовр и дореди мјере надзора. међутим сваки пут до сад је предлог одбијен.

Наводи одбране у које је портал Дан имао увид:

„Одбрана Будимира и Марине Крстовића је предала уставну жалбу Уставном суду Црне Горе са предлогомза издавање привремене мјере да се обустави извршење рјешења Вишег суда у Подгорици којим је продужен притвор, имајући у виду да се исти у притвору налазе супротно Уставу ЦГ и Европској конвенцији о људским правима.

У уставној жалби је истакнуто да је након до сада проведеног доказног поступка постало јасно да окривљени више нијесу ни основамо сумњиви за дјело које им је стављено на терет, а камоли да је њихова кривица утврђена. Ово нарочито кад се узму у обзир изјаве свједока Биљане Кнежевиц, Серђа Елезовића, Јовић Ивана и других који су били изричити да Крстовић Б и М нијесу били препознати као потенцијални осумњчени када је стигао оперативни податак да се у њиховом контејнеру налази велика количина наркотика. Сви свједоци су потврдили да је процјена била да они чак не треба да буду ни под мјерама тајног надзора, нити да је оперативна информација указивала да имају везе са поручивањем наркотика.

Насупрот овоме утврђено је да су постојала друга лица према којима јесу одређене мјере тајног надзора, а која су се у поступку пред тужилаством и судом добили појавило као свједоци. Нарочито је за одбрану забрињавајуће да се окривљени и даље налазе у притвору након изјаве судско тумача која је била изричита у својој изјави пред судом да је приликом превођена измислила реченицу која је тужилаштву била један од одлучујућих доказа за подношење оптужнице.

На све ово Апелациони суд Црне Горе је одбио жалбу одбране на рјешење о продужење притвора, тврдећи да нијесу повријеђена људска права окривљенима позивајуци се на пресуду суда у Стразбуру коју очигледно нијесу ни прочитали. Наиме, као образложење да је притвор у односу на насе брањенике у складу са стандардима људских права цитирана је пресуда у којој је утврђено да притвор у трајању од 40 сати није био законит и да није било довољно доказа за постојање основане сумње чак ни за толико кратко трајање притвора ( Фоx, Цампбел и Хартлеy против Уједињеног Краљевства). Ово представља злоупотребу Европске конвенције и праксе суда и показује степен незнања које застрашујући и треба све да забрине.

Због свега овога тражено је да се што хитније одлучи о овој уставној жалби јер наши брањеници трпе неуставну и незакониту репресију од стране државних органа.

Оно сто довољно говори о „квалитету“ истраге и о томе колико окривљени Крстовићи имају везе са пронађеном опојном дрогом, односно колико у правном смислу ријечи стоји навод из оптужнице да су исти преко фирме „Сан Франциско“ кријумчарили опојну дрогу јесте чињеница да фирма „Сан Франциско“ није била ни предмет истразног поступка односно да је овој фирми након што је отпочео кривични поступак од стране надлежних државних органа дата дозвола за ново складиште а у циљу обављања дјелатности ове фирме.

Одбрана је такође указала да је за вријеме трајања главног претреса поступајуће тужилаштво и даље наставило истрагу на начин што је од поменуте фирме изузета одређена документација из које не произилази апсолутно ниста противзаконито.

Такође одбрана је у уставној жалби потенцирала и то да поступајуће тужиластво није прихватило нити један предлог одбране у претходном поступку за извођење доказних радњи, конкретно није прихватило да изврши увид у потврду луке из порто Боливара а из које потврде произилази да је контејнер у којем је пронађена опојна дрога у луци утовара контролисан од стране полицијских и царинских органа и да у њему апсолутно ниста нелегално није било пронађено, нити је тужиластво исказало намјеру да ову потврду прибави службеним путем односно путем међународно правне помоћи од стране надлежних органа у Еквадору“.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest