Отворена истрага против Јелића: Истражитељи провјеравају како су Зоран и Вукица трошили милионе евра државног новца

Предсједница Управног одбора Завода за запошљавање, Хаџи Весна Вујошевић јуче је саопштила да бивши руководиоци Завода за запошљавање Црне Горе су од 2012. године незаконитим пословањима оштетили државу за 6 милиона евра

Ђукановић са Мугошом , Стијеповиће, Јелићем и Вучелићем

Истражитељи Управе полиције отворили су истрагу против породице Јелић, Зорана и Вукице, која је наводно, незаконито трошила државни новац док су били на челу Завода за запошљавање Црне Горе. То је потврђено порталу „Борба“ из Управе полиције.

Предсједница Управног одбора Завода за запошљавање, Хаџи Весна Вујошевић јуче је саопштила да бивши руководиоци Завода за запошљавање Црне Горе су од 2012. године незаконитим пословањима оштетили државу за 6 милиона евра.

У периоду када је директор ЗЗЗЦГ био Зоран Јелић, Државна ревизорска институција је контролисала пословање Завода и формирање комисија које су биле сумњиве. Тада су донијели одлуку да се комисије које су биле непотребне расформирају, а да чланови комисије врате новац који су узели за исте.

Међутим, пар дана након што је Јелић испоштовао препоруке ДРИ, опет је формирао исте комисије и притом чланови комисија су примали и варијабле “за повећан обим посла”.

Према њеним ријечима, те комисије формиране су од 2008. до 2016. године.

“Због ових драстичних пропуста директора, запослени, ангажовани у тзв. фактички “непостојећим комисијама”, стичу основ за утужење како би добили своје надокнаде, за које су већ били плаћени варијабилним додатком. Бројна утужења покренута су не само од стране запослених, чија су права била ускраћена, већ су се у својству тужилаца нашли, вјеровали или не, брачни пар Вукица и Зоран Јелић (који је такође са осталим тужиоцима примио новчану накнаду од 13000 еура за штету коју је “сам себи учинио”), чијим нерадом или немарношћу је и дошло до ове ситуације”, навела је Вујошевић.

Такође, Вујошевић је истакла и фрапантну информацију, да је приликом прегледа документације уочено да је у угоститељском објекту АНД1 трошен новац Завода за запошљавање и то у износу од 30.000 евра.

“Када се саберу цифре, које су трошене у наведеном објекту дужи низ година, долази се до запањујуће суме од око 30.000 еура. Информације до којих је дошло ново руководство говоре да су наведена средсва у највећој мјери трошила лица која нису запослена у ЗЗЗ, а ради се о најближим сродницима, односно дјеци брачног пара Јелић, који су дуги низ година смјењући се, обављали функцију директора у Заводу. Овдје се може говорити и о кривичном дјелу јер се новац Завода трошио за приватне потребе чланова породице тадашњих руководилаца, а третирао се као трошак репрезентације”, указала је Вујошевић.

Такође, оно што је кроз документацију још уочено је и то да је брачни пар Јелић издавао пословни простор који је у власништву Народне банке Србије.

“Увидом у дио документације за правдање исплата субвенција зарада лица са инвалидитетом, ДРИ је утврдила да за исплате у износу од 211.395,75 евра није приказан довољан или адекватан доказ на основу којег је извршена исплата субвенције”, напоменула је.

Вујошевић је казала и да је пројекат запошљавања особа са инвалидитетом започео у вријеме када је директорица Завода била Вукица Јелић.

Јелићи тврде да нису криви

На ове тврдње Вујошевић, Зоран Јелић је рекао да су неистините и да ће поднијети кривичну пријаву против Вујошевић.

“Потпуна је бесмислица и измишљотина о вишемилионским злоупотребама. Тек је гнусна, биједна лаж да су наша дјеца користила репрезентацију Завода. Поднијећемо кривичну пријаву против предсједнице УО и тражити да изнесе доказе за своје тврдње, у противном мораће да сноси посљедице непоштеног чињења”, саопштили су Јелићи за Побједу.

Они су истакли да се из прилога види да ,,предсједница нема појма о чему прича, али је важно да проспе оптужбе и да, ваљда, да себи на значају“.

“Наравно да доказа нема јер никада није било злоупотреба. И прије Весне су неки покушавали да на овај начин профитирају али нијесу успјели. Овдје је ријеч о клеветама и организованој кампањи како би се сакрила апсолутна неспособност и некомпетентност ове особе. Нажалост свједочимо тешким временима када на овако одговорну функцију долази особа без икаквих професионалних референце”, пише у саопштењу.

Афера „Један запослени, то су четири гласа“

Зоран Јелић је годинама уназад био под притиском сумњи и оптужби да је директно утицао на партијско запошљавање у сврху изборног тријумфа његове Демократске партије социјалиста. О томе говори снимак са састанка врха Демократске партије социјалиста, који је доспио у јавност 2013 године, а на коме Зоран Јелић прецизно утврђује како предизборно запошљавање грађана утиче директно на повећање подршке његовој странци, а истовремено смањује шансе опозицији на изборима. Слиједи чувена стратегија и формула да један запослени доноси четири гласа:

„Један запослени, то су четири гласа. Ако успијемо да запослимо нашег човјека смањили смо њима (опозицији) један глас, а повећали нама (ДПС). И ту је и дио оне породице. ‘Ајмо томе човјеку да помогнемо да се запосли и имаћемо ефекат ова четири гласа за ДПС“, рекао је Јелић прије пет година.

Такође, Јелић је на истом снимку са партијског састанка, чија је аутентичност потврђена и неспорна, говорио и о запошљавању оних који су блиски његовој странци: „Ми смо до јуче запослили већ 460 и до сриједе ће почети још 40, тако да ће тај пројекат бити завршен. Кроз ове пројекте настојаћемо запослити прије свега чланове ДПС“.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest