Пацијента слали код психијатра, умјесто да му дају терапију

Министарство здравља покренуло је поступак против љекара и медицинске сестре

Заштитник људских права и слобода утврдио је по притужби пацијента да су љекар и медицинска сестра Завода за хитну медицинску помоћ Црне Горе у Голубовцима одбили да га прегледају и да му дају терапију за болове, правдајући се да је познат у јавности и да треба да затражи помоћ психијатра.

У мишљењу замјенице омбдусмана Нерме Добардзић наводи се да је Министарство здравља покренуло поступак против љекара и медицинске сестре и да су затражили мишљење Завода за хитну помоћ, Заштитника права пацијената и Комисије за контролу квалитета.

У мишљењу омбудсмана се даље наводи да се пацијенти на било ком нивоу здравствене заштите не смију стигматизовати и посматрати у контексту њиховог јавног експонирања или перцепције о ранијој осуђиваности и непримјереном понашању, на шта се позива медицинска сестра у својој изјави.

– Подносилац у притужби и пропратној документацији, у суштини, истиче да му 28. марта 2022. године у Јединици хитне медицинске помоћи у Голубовцима није пружена медицинска помоћи (терапија бола), те да се, након добијања извјештаја од доктора X.X. запутио ка Јединици хитне медицинске помоћи у Подгорици, гдје су га доктори, како наводи, максимално збринули и дали му терапију бола. Подносилац истиче да је медицинска сестра X.X., у поступку инспекцијског надзора по иницијативи бр. УПИН 0301-725/22-3661 од 8. априла 2022. године, који је покренут по његовом обраћању, између осталог, изјавила: „Приликом уписивања пацијента видим да се ради о X.X. (познато лице из дневне штампе) и прекидам сваки вид комуникације“. Наведену изјаву подносилац сматра актом дискриминације у вези са неуказаном медицинском помоћи. Љекар је у изјашњењу саопштио да тврди да је пацијент изнио неистину јер је и сам присуствовао наведеном догађају, као и пацијент који је чекао извјештај: „Моје професионално мишљење је да наведена особа треба да буде упућена психијатру на преглед“ – пише у извјештају омбдусмана.

Потребна обука о Кодексу медицинске етике

Омбдусман у вези са спорним догађајем очекује да ће Министарство здравља, у садејству са Заштитником права пацијената и Комисијом за контролу квалитета, предузети све мјере, на благовремен и дјелотворан начин, ради утврђивања евентуалне одговорности др X.X. и медицинске сестре X.X.

– Такво поступање мора да има за циљ утврђивање евентуалне одговорности у конкретном случају, али и превенцију неетичког, непрофесионалног и несавјесног поступања медицинских радника. Омбудсман указује Заводу да спроведе програм едукација и обука за медицинске раднике хитне медицинске помоћи о кодексу медицинске етике, правилима обављања професије и дужностима љекара према пацијентима – пише у препоруци.

Даље је наглашено да стварна или претпостављена сазнања о пацијенту не смију бити баријера у комуникацији и опхођењу које угрожава однос пуног повјерења пацијента према љекару и медицинској струци.

– У изјави бр. 3889 која је достављена и Заштитнику, оповргавајући наводе подносиоца упућене на рачун медицинске сестре, љекар се позива на његову ранију осуђиваност, као и на претпоставку да треба да буде упућен психијатру на преглед. Овакве изјаве дате у свјетлу оповргавања навода подносиоца притужбе имају потенцијал да стигматизују и неповољно утичу на однос пуног повјерења пацијента у доктора и медицинске раднике. Мишљење доктора X.X. о здравственом стању подносиоца притужбе треба да буде предмет евентуалног поступања доктора специјалиста, а не разлог којим се настоји доказати наводна неистинитост његових навода, поготово што евентуална психо-социјална оштећења подносиоца нијесу потврђена од стране релевантне специјализације. Заштитник подсјећа на обавезу љекара да поступају у складу са кодексом медицинске етике и да своју професионалну активност обављају савјесно, стручно и етички беспрекорно. Љекарска помоћ мора бити пружена свима једнако, уз поштовање права, слобода, аутономије и људског достојанства сваког пацијента. Љекари у свом раду треба да се воде принципима доброчинства, правичности и наношења најмање штете, поступајући са циљем да болеснику олакшавају трпљење и остварење здравља – пише у извјештају.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest