Сјеверна Македонија рекла да француском предлогу

Foto: Pixabay

Парламент Сјеверне Македоније је са 68 гласова “за” усвојио закључке о такозваном француском предлогу за укидање бугарског вета и започињање приступних преговора са Европском унијом

Foto: Pixabay

Македонско Собрање је тако након три дана жучних засиједања коначно одобрило предложене закључке, којима се Влада обавезује да настави процес пријема у ЕУ, а посланици владе са заставама Македоније и ЕУ устали су и поздравили овај потез уз аплауз.

Уочи гласања, скупштинску салу напустили су посланици опозиционих странака ВМРО ДПМНЕ и Љевица.

Сједници је присуствовао и шеф Делегације ЕУ у Северној Македонији Дејвид Гир.

У претходна два дана расправа се одвијала у веома напетој атмосфери, уз вувузеле и звиждаљке посланика опозиције док су говорили посланици владајуће СДСМ.

Како преносе скопски медији, посланици се нису изјашњавали “за” или “против” преговарачког оквира који је предложила Француска док је предсједавала Европским савјетом у првој половини године, већ за закључке који влади дају правац и обавезују је шта је то о чему може да се преговара у процесу интеграција у ЕУ.

“Дочекујемо вас широм раширених руку”

Након гласања огласио се и предсједник Европског савјета Шарл Мишел, који је рекао да је Скопље овом одлуком отворило могућност за одржавање међувласиних састанака већ сљедеће недјеље.

“Ово је круцијални корак за Сјеверну Македонију и ЕУ. Наша будућност је заједничка и дочекујемо вас широм раширених руку”, написао је на Твитеру.

Предсједница Европске комисије Урсула фон дер Лајен честитала је Македонцима, како каже, “уграбљену прилику”.

“Честитам Сјеверној Македонији на гласању које сада отвара пут за брзо отварање приступних преговора. Велики корак на вашем путу ка европској будућности. Вашој будућности”, написала је.

Опозиција најавила протесте

И за данас је најављен нови протест испред Скупштине под мотом “Ултиматум – не хвала”, против француског предлога.

Опозициони ВМРО-ДПМНЕ и Љевица тражили су одбацивање овог приједлога, који, према њиховим ријечима, доводи до директне асимилације македонског народа, бугарске уцјене и вишегодишње опструкције процеса европских интеграција.

За разлику од њих, владајућа коалиција увјеравала је да преговарачки оквир нуди неповредивост македонског идентитета и језика и почетак преговора о чланству у ЕУ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest