Парламент крајем септембра одлаже пет локалних избора

Крајем године очекују нас локални избори у Мојковцу, Петњици и на Цетињу, а почетком наредне у Улцињу и Беранама. Предложеним допунама закона продужио би се мандат власти у поменутих пет општина до маја, када би били одржани избори у 12 других градова и општина

Конституенти владајуће коалиције начелно су спремни да подрже допуне Закона о локалној самоуправи, којима би били одложени локални избори у пет општина крајам ове и почетком наредне године за мај 2022. године, када ће бити одржани избори у Подгорици и још једном броју општина, речено је „Дану“ у парламенту. Према нашим сазнањима, допуне Закона о локалној самоуправи требало би да буду на дневном реду парламента крајем септембра и представници субјеката владајуће коалиције начелно подржавају њихово усвајање.

Допуне закона је предложио предсједник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић, тврдећи да је то рационалан предлог, којим се прихватају и препоруке Европске комисије, која је годинама указивала да је важно све локалне изборе одржати у истом дану.

При садашњем стању, у децембру ове године очекују нас локални избори у Мојковцу, Петњици и на Цетињу, а почетком наредне у Улцињу, па онда и у Беранама. У те двије општине требало би да се гласа у марту. На прољеће, односно крајем маја наредне године, најављено је гласање у још 12 градова и општина, у првом реду, у Подгорици.

Избори у Мојковцу, Петњици и на Цетињу одржани су крајем новембра 2017.године. Постоји могућност да предсједник државе Мило Ђукановић распише локалне изборе прије него што Скупштина гласа о допунама Закона о локалној самоуправи. Из парламентарне већине се надају да предсједник то неће урадити, те да се неће упустити у такве активности, већ ће сачекати коначну одлуку Скупштине.

Одлагање локалних избора у Црној Гори није новитет, чак ни у последње вријеме. Управо је Ђукановић почетком прошле године донио одлуку о одлагању избора за општину Тиват. Тада је измијенио ранију одлуку па је предвиђено да локални избори у Тивту буду одржани у року од 90 дана од дана престанка наредби надлежних органа којима су уведене мјере за спречавање уношења у Црну Гору, сузбијање и спречавање преношења вируса корона.

Бечићевим предлогом продужио би се мандат локалној власти у поменутих пет општина до прољећа, то јест до маја, када би били одржани избори у 12 других градова и општина и евентуално и у Тузима, ако би тамошњи локални парламент себи скратио мандат. Бечић је предложио да се наредне године истовремено одрже локални избори у највећем броју општина како држава не би константно била у ванредном политичком стању и како би се спустиле вишегодишње тензије. Челник парламента ову иницијативу формализовао је у јулу када је Скупштини поднио предлог допуна Закона о локалној самоуправи.

Уколико не буде ванредних избора, 2027. година биће прва неизборна у Црној Гори, јер до тада периодично слиједе локални, предсједнички и парламентарни избори.

Бечић је, образлажући предлог о измјени допуни закона, подсјетио да чести локални избори држе земљу у константном ванредном стању, те да уколико ништа не промијене сви заједно у изборном оквиру, да ће Црна Гора од 5. децембра до почетка јуна 2022. године имати најмање четири одвојена изборна процеса на локалном нивоу.

Он је казао да су велики проблем у Црној Гори учестали изборни процеси, који већ годинама паралишу друштво.

Такође, одржавање свих локалних избора у једном дану дугогодишња је препорука међународне заједнице, посебно истакнута у извјештају Европске комисије о напретку Црне Горе у процесу европске интеграције.

Почетком марта ове године, шефица Делегације Европске уније у Црној Гори Оана Kристина Попа указала је да би, у циљу снажнијег фокуса на неопходне реформске процесе, било упутно размотрити могућност одржавања свих локалних избора у једном дану.

У вези ове иницијативе постоји конкретна подршка партија из власти, међутим, како сазнајемо, неколико конституената владајуће коалиције инсистира да се паралелно разговара и о другим политичким питањима и предлозима који су актуелни у парламенту.

Иако су из највеће опозиционе партије, Демократске партије социјалиста (ДПС) више пута истицали да подржавају одржавање локалних избора у истом дану, чак и предлагали одлуке на тој линији, ипак засад није сигурно да су они спремни да подрже овај предлог закона. Из ДПС-а су раније за „Дан“ навели да предлог није споран, али да то треба да рјешава Одбор за свеобухватну изборну реформу, јер је он и основан због оваквих и сличних ствари. Из Социјалдемократске партије (СДП) су тада такође навели да ово питање треба да буде ствар консензуса током рада у Одбору за свеобухватну изборну реформу.

Социјалдемократе (СД) и Бошњачка странка (БС) подржавају одржавање локалних избора у једном дану, али под условом да се тада одрже и ванредни парламентарни избори.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest