Пензија из затворене коверте: Фонд ПИО истражује како је пензионисан Кривокапић

Директор Фонда ПИО Ранко Алигрудић рекао да ускоро очекују налазе интерне ревизије; Бивши шеф парламента захтјев за пензију поднио Министарству рада и социјалног старања 29. новембра 2016. године, у затвореној коверти на име Николе Дедеића, тадашњег секретара тог ресора. Дедеић тврди да је управо тог дана преузео дужност замјеника генералног секретара Владе и да не познаје Кривокапића

Ранко Кривокапић

Фонд пензијског и инвалидског осигурања (ПИО) испитује да ли у поступању њихових службеника, приликом додјеле неуставне “функционерске пензије“ бившем предсједнику Скупштине Ранку Кривокапићу, има дисциплинске или кривичне одговорности.

Директор Фонда ПИО Ранко Алигрудић казао је “Вијестима“ да је та институција покренула интерну ревизију чије налазе ускоро очекује, одмах по сазнању да је Кривокапићу одобрена пензија по члану 108 Закона о спречавању корупције.

Закон је “пао“ на Уставном суду прије четири године.

“Сви службеници Фонда ПИО који су били повезани с овим случајем дали су изјаве у којима су изнијели своја сазнања. Позвали смо и г. Кривокапића да узме учешће у нашем поступку. Убрзо ће услиједити реакција Фонда. У наговјештају може бити ријечи о дисциплинској или кривичној одговорности. Ништа нећемо скривати ни у овом, ни у другим случајевима“, рекао је Алигрудић који је на челу Фонда мјесец дана.

Из Специјалног државног тужилаштва (СДТ), којем су се “Вијести” обратиле након што им је из подгоричког Основног државног тужилаштва незванично речено да постоји могућност да је у овом случају ријеч о злоупотреби службеног положаја од стране јавног функционера, нијесу жељели да кажу да ли испитују случај.

СДТ не даје податке о томе да ли је и против кога формиран предмет у овом тужилаштву, већ само податке и информације по конкретним кривичним пријавама“, навели су у одговору.

Кривокапић је пензију добио на основу захтјева подесеног 2016. године, а који је обрађен четири године касније, у вријеме техничког мандата претходне Владе.

Он је захтјев упутио тадашњем Министарству рада и социјалног старања, а не Фонду ПИО, у чијој су надлежности ова питања. Захтјев није био заведен у том ресору четири године.

Портал ПЦНЕН раније је објавио да Кривокапић од децембра прошле године прима једну од највећих пензија у Црној Гори. Навели су и да је Фонд ПИО у свом рјешењу, које је издато 4. децембра 2020. године, на дан избора Владе Здравка Кривокапића, саопштио да Кривокапић није стекао право на пензију.

Према сазнањима “Вијести“, Кривокапић је 29. новембра 2016. доставио захтјев Министарству рада и социјалног старања, у затвореној коверти насловљеној на личност, на име тадашњег секретара тог ресора, Николе Дедеића. Пошто захтјев није био обрађен, Кривокапић се истом ресору обратио ургенцијом 30. октобра прошле године, тражећи рјешавање свог статуса.

“Вијестима“ је раније из Скупштине саопштено да је њихов Биро општих послова 24. новембра прошле године Кривокапићу издао “потврду на лични захтјев“. То тијело бави се, између осталог, пословима из радног односа и пријавама запослених за пензијско-инвалидско и здравствено осигурање.

Дедеић, актуелни секретар Државне изборне комисије, казао је “Вијестима“ да је за захтјев који је Кривокапић упутио на његово име сазнао кад су га из Министарства рада крајем октобра 2020. обавијестили о ургенцији бившег предсједника Скупштине.

Ја сам 29. новембра 2016. постављен за замјеника генералног секретара Владе, а Кривокапићев захтјев је баш тог дана стигао. Истог дана сам и преузео нову дужност, и сјутрадан већ нијесам био на послу у Министарству рада. А знате да такве захтјеве отвара насловљена личност, тако да они не могу бити отворени, нити заведени у архиви…“, навео је он.

Упитан зашто је Кривокапић насловио захтјев на његово име, Дедеић одговара да се странкама не може одредити како ће то учинити – да ли ће захтјев донијети лично на писарницу, послати га поштом, насловити на личност, доставити у електронској форми…

Он тврди да не познаје Кривокапића.

“Никад га у животу нијесам упознао, нити видио. ’Знам’ га једино с телевизије“.

Кривокапић није одговорио на питања “Вијести“ зашто је захтјев поднио у затвореној коверти насловљеној на Дедеићево име и зашто се за остваривање права није обратио директно Фонду ПИО.

Нема сличних случајева

“Вијести“ незванично сазнају да је секретар који је наслиједио Дедеића пронашао Кривокапићев захтјев након поменуте ургенције. Документ је био датиран на 29. 11. 2016. и на њему је био отиснут штамбиљ. Захтјев је био заведен у интерној доставној књизи. Након тога, секретар га је прослиједио Фонду ПИО на рјешавање.

Претходна директорица Фонда ПИО Јадранка Милошевић првобитно је одбила да на основу Закона о слободном приступу информацијама ПЦНЕН-у достави документа о поменутом случају, а након што јој је Агенција за слободан приступ информацијама то наложила, тврдила је да “именовани није остварио пензију код овог органа“.

“Вијестима“ је из Фонда ПИО раније незванично речено да нема случајева сличних Кривокапићевом.

У два предмета је остварено право на пензију по истом основу, али је то учињено прије одлуке Уставног суда из 2017. о поништењу спорне одредбе Закона о спречавању корупције“, казао је саговорник.

“Вијести” су претходно писале Уставном суду и Управној инспекцији у вези Кривокапићеве пензије, али одговора није било.

Уставни суд је упитан да ли прате поштовање својих обавезујућих одлука, јер ово није први случај да се њихов став игнорише.

Управна инспекција није одговорила да ли је контролисала законитост управних аката.

Кривокапић је у писаној изјави за ПЦНЕН саопштио да је “сва своја лична права остварио у складу са законом“, те да му се сад “политички мотивисано пријети“.

“Нијесам хтио да користим законска права која су ми припадала као и другима, јер је то било у супротности с мојом схватањем функције предсједника парламента. Функције коју сам обављао 13 година – најдуже у 115 година црногорског парламентаризма. Могао сам од почетка овог вијека, скоро двије деценије, по разним посланичким основама, користити и право на пензију уз плату. Као што је познато, то нијесам учинио. Сад нијесам јавни функционер, напустио сам политичку арену и имам право на законску заштиту података о личности, као и сваки други грађанин. Закону сам се повиновао беспоговорно свих 31 годину парламентарног живота…“.

Из Социјалдемократске партије, чији је Кривокапић почасни предсједник, саопштили су да је он “законито и правовремено“ поднио захтјев за остваривање личних права.

Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest