Пет специјалних тужилаца у борби за Врховно тужилаштво: Сатима одговарали на питања

ТУЖИЛАЧКИ САВЈЕТ ОБАВИО ИНТЕРВЈУЕ СА КАНДИДАТИМА
Пет специјалних тужилаца у борби за Врховно тужилаштво: Сатима одговарали на питања
Предсједника ТС-а Ивицу Станковића, између осталог, интересовао је мотив због чега су се специјални тужиоци пријавили за два тужилачка мјеста у Врховном државном тужилаштву


Са сједнице Тужилачког савјета (архива), Фото: Саво Прелевић

Чак петоро специјалних тужилаца из Специјалног државног тужилаштва у трци је за два упражњена мјеста у Врховном државном тужилаштву након што су половином фебруара доставили кандидатуре за напредовање у тужилачкој организацији.

Тужитељке Сања Јовићевић, Марија Распоповић, Лидија Вукчевић и Мира Самарџић и њихов колега из СДТ-а Вељко Рутовић сатима су јуче одговарали на питања чланова Тужилачког савјета, који су са њима обавили интервјуе у склопу процедуре за избор.

Предсједника ТС-а Ивицу Станковића, између осталог, интересовао је мотив због чега су се специјални тужиоци пријавили за два тужилачка мјеста у Врховном државном тужилаштву.

“Мотив је жеља да напредујем јер за више од 20 година у тужилачкој организацији прошао сам све позиције и дошао до жеље да радим у кровној инстанци. Свјестан сам улоге и значаја које имају сви тужиоци у друштву у примјени владавине права, посебно тужиоци у Врховном државном тужилаштву, с обзиром да су они ти који врше надзор над њима и дају обавезна упутства и смјернице за рад. Сматрам да моје досадашње искуство ми даје за право да вјерујем да бих професионално могао да одговорим и тој функцији”, казао је Рутовић.

Иако то нико од специјалних тужилаца није директно саопштио током интервјуа, један од њихових мотива за прелазак из СДТ-а био је и покушај нове парламентарне већине, која је предлагањем нових тужилачких закона, жељела да по кратком поступку збрише СДТ, што би довело до тога да они остану нераспоређени кадрови у тужилачкој организацији.

На оглас за два мјеста у Врховном тужилаштву пријавиле су се и дугогодишња руководитељка Основног државног тужилаштва у Подгорици Љиљана Кликовац и руководитељка Вишег државног тужилаштва у Подгорици Весна Јовићевић, које су након што је Тужилачки савјет крајем новембра стопирао треће мандате на руководећим мјестима, “професионално деградиране”…

“Ја имам 32 године тужилачког стажа, односно, 37 радног. Мало ко тренутно у тужилачкој организацији има оволико стажа. Иза мене је увијек стојао рад и посвећеност. Све је ишло једним успоном, али стицајем околности, закон је такав и ја сам са једне позиције у врху дошла на почетну позицију на коју сам била још 1989. године. Сада сам у хијерархији на нивоу кандидата којима сам ја ментор и који ће у септембру да постану тужиоци. Мене је закон деградирао”, навела је Кликовац.

На оглас се пријавила и тужитељка из ОДТ Никшић Вјера Мићуновић, која је појаснила да је жеља за напредовањем мотив за кандидатуру.

Сви кандидати су у одговору пред Тужилачким савјетом имали исти став да предложени тужилачки закони нијесу добра правна рјешења, те да могу довести до политичког уплитања.

Специјални тужиоци су у одговорима појаснили да би тужилачки закони могли да имају и лоше посљедице уколико би се укинуло Специјално државно тужилаштво, те да није у пракси једнставно надлежност СДТ-а само пребацити на Врховно државно тужилаштво, које нема довољног кадра, нити је специјализовано за рад на тим предметима.

“Лименка”, убиство Душка Јовановића…
Чланица Тужилачког савјета Анета Спајић тражила је од тужитељке Љиљане Кликовац појашњења око предмета “Лименка”, али и да одговори како је текла истрага током расвјетљавања наручиоца убиства уредника “Дана” Душка Јовановића, јер је у јавности створена слика да је неко од тужилаца направио пропуст.

“Око ‘Лименке’ сам рекла да је тај предмет достављен ОДТ-у Подгорица од СДТ-а на надлежност и указано је на кривично дјело. За то кривично дјело је у том тренутку наступила застарјелост и ми не можемо да поступамо, нити да истражујемо. Дакле, у тренутку када је поднесена кривична пријава већ је била застарјелост”, појаснила је Кликовац.

Око убиства уредника “Дана”, она је навела да је 27. маја 2004. године била дежурни тужилац и да су са њом све вријеме у тиму били тада тужиоци Новак Ражнатовић и Весна Меденица.

“Прије пар година се појавила изјава тадашњег директора полиције, који је хтио да укаже да је у том предмету постојала грешка тужиоца. Зашто је након толико година директор полиције Вељовић рекао на скупштинском одбору да је те ноћи тужилац спавао, вјерујте да је за мене то било шокантно. Ја сам више пута питала је ли могуће да ако један тужилац спава, а из полиције не зову друго двоје, већ сами ради те ноћи је ли могуће да се то догодило. Тек касније Вељовић је казао да не мисли на мене. Ту причу не прихватам и не знам који је мотив, али мислим да је требало да се испита у тужилаштву. Мени је остала ружна слика, није битно је ли Љиљана, Новак или Весна, остало је да смо ми направили пропуст”, одговорила је Кликовац.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest