Пицула: Црна Гора да задржи секуларни профил, клерикализација политике опасно за демократију

Црна Гора треба да уложи доста напора да задржи секуларни профил, не смије се дозволити нека врста клерикализације политике, односно да вјерске заједнице постану носиоци политичких процеса. То је опасно за сваку демократију, казао је извјестилац за Црну Гору у Европском парламенту Тонино Пицула.

Он је, поводом усвајања Извјештаја о напретку наше државе ка Европској унији, казао да десет пута више представника у ЕП подржава процес интеграција Црне Горе у односу на оне који имају одређене скепсе.

“Дакле, 506 посланика ЕП сматра да треба дати пуну подршкиу Црној Гори на њеном путу ка ЕУ. Неке ствари су поправљене, али један општи тон вуче на то да се можда могло више направити у 2021. години, али то смо приписали унутрашњо-политичким збивањима. Пуно више енергије је потрошено на обрачуне унутар саме Црне Горе, неслагања унутар парламента, лутања Владе… Чини ми се да је коалиција која више није на власти више имала проблема унутар ње него што је више енергије трошила на оно што је Црна Гора морала да мијења”, рекао је Пицула за Градску ТВ.

Он је истакао да се нада да проблеми старе владе неће бити трајни проблеми нове Владе.

Пицула је рекао да Црна Гора мора инсистирати на ономе што подразумијвају поглавља 23 и 24.

“Мислим да је примијетан искорак у борби против организованог криминала, а уводи се ред и у правосуђу”, оцијенио је Пицула.

Он је рекао да не може улазити у конкретан модалитет како ће се ријешити односи са вјерским заједницама у Црној Гори, али истиче да доста напора треба уложити да Црна Гора задржи секуларни профил.

“Држава која се тако дефинише у Уставу мора учинити све да омогући пуну слободу изражавања вјерске припадности, не смије се дозволити нека врста клерикализације политике, односно да вјерске заједнице постану носиоци политичких процеса. То је опасно за сваку демократију, па би тако било и за Црну Гору. Не смије се прећи граница која допушта вјерским заједницама да и те како моделирају политичке односе у држави”, поручио је Пицула.

На питање да ли мисли да Влада Дритана Абазовића има капацитета да испуни све постављене циљеве како би се убрзао процес интеграција, Пицула је рекао да претходна коалиција могла ријешити много проблема.

“Међутим она се урушила због немогућности да рјешава проблеме и из тог односа произашла је ова влада која је састављена од оних који су жељели да сарађују на одређеној платформи. Добро је што је њено трајање орочено. Она има годину дана да покуша на прихватљивије начине да ријеши проблеме које рања постава није могла. Хоће ли имати довољно политичког капацитета да се носи са тим изазовима, није на мени да нагађам”, казао је Пицула.

Он се нада да ће до краја мандата овог Европског парламента, односно 2024. године, барем једна земља кандидат бити спремна за улазак у Европску унију.

Извор: Побједа

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest