Повучен предлог – Чолаковић неће у одбор директора Монтекарго

Министар капиталних инвестиција (МКИ) Ервин Ибрахимовић повукао је предлог о именовању Милана Чолаковића за члана борда директора Монтекарга, потврдило је „Дану“ више извора из Владе. Ибрахимовић је то урадио на електронској сједници Владе, након противљења већине министара у Влади.

Прије сједнице, према сазнањима министар правде Марко Ковач је послао министрима мејл са доказом да је против Чолаковића Специјално државно тужилаштво (СДТ) формирало предмет због кривичног дјела злоупотреба положаја у привредном пословању из члана 272 Кривичног законика Црне Горе у ком је Чолаковић и саслушан као осумњичени. Предмет је СДТ формирало ове године.

Електронска сједница је, према нашим сазнањима, заказана због друге тачке, али је предлог о члановима одбора уврштен такође на дневни ред, због скупштине акционара која је заказана за 21. јун.

Предлог је прошао кадровску комисију, али је на Влади већина била против тога, па је Ибрахимовић повукао предлог.

МКИ сада треба да предложи нове чланове за одбор директора. Могуће је и да МКИ то уради и до данашње редовне сједнице Владе, али морају да прикупе биографију и изјаву кандидата који би замијенио Чолаковића, који је био предложен у име ДПС-а.

Ковач се по питању Чолаковића огласио и на Твитеру.

Неприхватљиво је именовање било ког лица, против ког је формиран предмет због коруптивних кривичних дјела, на одговорну позицију у државном предузећу. На тај начин се шаље погрешна порука цјелокупном друштву и обесмишљава рад правосудних институција на плану гоњења и процесуирања починилаца кривичних дјела, макар и на нивоу основа сумње – написао је Ковач.

На његову изјаву се надовезао министар унутрашњих послова Филип Аџић.

Обавеза ми је бити против кадровског рјешења против којег је Специјално тужилаштво формирало предмет и саслушало у својству осумњиченог. Поштујем презумпцију невиности, али размишљам и о лошој поруци коју бисмо таквим именовањем послали – написао је Аџић на свом твитер профилу.

Предлог за именовање Чолаковића дошло је након промјене министра. Исто министарство, док је на његовом челу био Младен Бојанић, против Чолаковића је поднијело двије кривичне пријаве. Једну за период док је био директор Жељезничке инфраструктуре, а другу док је био директор Монтенегро бонуса.

МКИ је пријаву против Чолаковића поднијело због могућег постојања кривичних дјела злоупотреба овлашћења у привреди и вишегодишње лажирање биланса Монтенегро бонуса. Та пријава је поднесена у новембру прошле године.

МКИ је тада навело да је дошло до сазнања и сумњи о могућем постојању низа кривичних дјела – преварних радњи, злоупотреба, дијељења кредита, станова и награда без овлашћења и вишегодишњег лажирања биланса компаније. Спорне билансе Монтенегро бонуса потписао је управо Чолаковић.

Прије ове пријаве, у априлу 2021. године, предата је пријава због сумњи у могуће постојање кривичног дјела злоупотребе службеног положаја и преваре на штету Жељезничке инфраструктуре приликом новчаног обештећења седам особа у 2017. години.

Чолаковић је, како пише у пријави, обештетио са 331 хиљадом еура седам радника, иако су изгубили на суду спор против ЖИЦГ. Радници су исплаћени на основу споразума о поравнању. Споразуме са радницима потписао је Чолаковић, радници су обештећени у фебруару 2017. године, а, како пише, чланови борда наводно нису били упознати да је четири мјесеца раније, крајем септембра 2016. године, донијета пресуда у корист ЖИЦГ. Обештећење је дато на основу закупа на неодређено никад изграђених (фиктивних) станова, за дио менаџерске структуре предузећа.

Овај случај су у фебруару 2017. године пријавили представници Новог синдиката Жељезничке инфраструктуре Радојица Булатовић и Драган Мирановић. Специјално тужилаштво је почело да се бави пријавом, а убрзо је Чолаковић, маја 2018. године, поднио оставку у ЖИЦГ. Истог мјесеца је изабран за извршног директора државне компаније Монтенегро бонус.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest