Предуслов повјерења у изборни процес: Како до сређеног бирачког списка?

Један од главних задатака нове власти, макар по изјавама у току кампање, биће чишћење бирачког списка и усклађивање базе података са реалним стањем у држави

Бирачки списак, илустрација

Један од главних задатака нове власти, макар по изјавама у току кампање, биће чишћење бирачког списка и усклађивање базе података са реалним стањем у држави. Иако постоје објективни разлози за неке неправилности, тадашња опозиција, а сада владајућа већина су годинама указивали на „фантом бираче“, гласање без испуњавања резидентног услова…

МУП је формирао посебну радну групу која ће се бавити бирачким списком и третирати посебно питање одређивања тачних адреса бирача. По њиховим подацима, у питању је преко 300.000 бирача без адресе. Овдје је одговорност на општинама које још увијек нису одредиле називе улица и бројеве.

Демократе: Чист, правно ваљан и прецизан бирачки списак предуслов је највећег могућег степена повјерења у изборни процес

Као што је познато, Предлог закона о измјенама и допунама Закона о територијалној организацији Црне Горе ушао је у састав 16 законских пројеката са преко 200 законских рјешења које је Демократска Црна Гора, креирала током рада у Одбору за свеобухватну реформу изборног и другог законодавства. Предложеним измјенама и допунама закона о територијалној организацији предвиђено је да постављање табли са називима насеља, улица, тргова и бројева стамбених и пословних зграда надлежни орган локалне управе обезбиједи у року од пет мјесеци од дана ступања на снагу закона. Тај рок је истекао крајем јуна ове године. Дотад су предсједници општина имали могућност да за све оне улице које немају називе и објекте који немају бројеве, донесу одлуку о привременом именовању и ознакама. Окидач за ову измјену била је иницијатива Демократске Црне Горе у оквиру Одбора за свеобухватну реформу изборног и другог законодавства која је покренута након откривања податка да се у бирачком списку налази преко 300.000 бирача који су без адресе и воде се под „бб“. Да ли је потребно рећи да због тако драматичног податка изостаје и најмања могућност повјерења у тачност вођења бирачког списка? Сљедећи ефекат који из претходног неминовно произилази је чињеница да је у таквим околностима, онда, и могућност законитог бирачког списка сведена на нулу. Све ове посљедице несређености у вези са територијалном организацијом Црне Горе не остављају право на други закључак до тога да је имплементација оних законских рјешења која су предложена у вези са том проблематиком једина гаранција, најприје – за ефикасно рјешавање проблема непостојања адреса становања у бирачком списку за велики број бирача, а, сходно томе, и регуларности изборног процеса. Истиче се, дакле, важност потребе да се у сљедећи изборни процес уђе са бирачким списком сачињеним од бирача од којих сваки има адресу и број становања. Неминовно је да ће ова тема бити незаобилазна и у оквиру новог одбора за свеобухватну изборну реформу као једна од кључних за слободне и фер изборе. Чист, правно ваљан и прецизан бирачки списак предуслов је највећег могућег степена повјерења у изборни процес„, казали су за наш портал из Демократске Црне Горе.

Демократска Црна Гора

Они наводе да, међутим, измјене овог закона нису једине које постулира повјерење у изборни процес. Потребне су измјене и у оквиру Закона о регистрима пребивалишта и боравишта. Подсјетимо само да МУП у досадашњем периоду није извршавао законом утврђену обавезу вођења регистра црногорских држављана са пребивалиштем у Црној Гори и боравком у другој држави, као ни регистра црногорских држављана који су се одселили у другу државу.

Није случајно што су Демократе као једну од препрека успостављању повјерења у бирачки списак препознали и чињеницу да бирачким списком управља МУП, који закључује бирачки списак, припрема електронску верзију извода из бирачког списка за свако бирачко мјесто, а да ни у ком виду не постоји контрола уноса тих података на одговарајућем електронском медију, нити било шта слично. Демократе су предложиле да умјесто што МУП, у чијој се службеној документацији ионако налазе сви подаци о грађанима битни за вођење бирачког списка, истовремено сам води и бирачки списак, а да, притом, ни у ком виду не постоји контрола његовог рада, бирачки списак води Државна изборна комисија која ће кадровски, стручно и технички опремљена бити искључиво одговорна за тачност и ажурност вођења бирачког списка. На овај начин, Црна Гора би се само придружила бројним државама у којима бирачки списак воде централне изборне комисије на државним нивоима којима су све податке о грађанима дужни да доставе и МУП и други државни органи, док је на њима (централним изборним комисијама) само да, осим одговорности за тачност и ажурност, обезбиједе и доступност бирачког списка увиду јавности, што би, неизоставно, водило ка обезбјеђивању фер и законитих избора, као и успостављању повјерења грађана у регуларност изборних процеса„, закључују из Демократске Црне Горе.

Вукић (СНП): Омогућити слободан приступ политичким партијама свим подацима који су дефинисани Законом о Бирачком списку

Социјалистичка народна партија сматра да је потребно да Влада наложи локалним самоуправа нумерацију улица. Наиме, готово 300.000 бирача нема тај податак уписан у бирачки списак, односно, води се на адресама са ознаком бб. То би требало учинити у најкраћем року„, рекао је за ИН4С Драган Вукић, посланик и секретар Извршног одбора ГО СНП.

По његовим ријечима, такође, треба озбиљно и одговорно приступити припреми и спровођењу Пописа становништва по стандардима Еуростата, као основног и најважнијег контролног механизма за квалитетну провјеру бирачког списка. У том смислу потребно је користити алтернативне изворе података за контролу стварног броја становника и њихових адреса (базе мобилних оператера и кабловских оператера).

Драган Вукић

„Неопходно је омогућити слободан приступ политичким партијама свим подацима који су дефинисани Законом о Бирачком списку (члан 19) о појединачним гласачима, као и приступ матичној евиденцији о преминулим грађанима“, казао је Вукић.

СНП ЦГ сматра да је неопходно извршити измјене Закона о регистрима пребивалишта и боравишта и усклађивање резиденцијалног услова за бирачко право са земљама у региону и смањење услова за потврду резиденцијалног услова са двије на годину дана. Такође битно је и омогућити повезивање базе података на граничним прелазима и коришћење података о уласку у Црну Гору као контролни меганизам за потврђивање резиденцијалног статуса.

Очекујемо да ће се на захтјев партија, омогућити слободан приступ и појединачним досијеима који су под контролом МУП-а, везано за уписе у Књигу држављана и дозволити провјера управног поступка на основу кога је неко уписан у Књигу држављана Црне Горе„, закључио је Драган Вукић, посланик СНП.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest