Препоруке ИЈЗ за “изборе”: Предсједник бирачког одбора у улози „епидемиолога“ може забранити гласање сумњивим особама, нема предизборних скупова…

Гласање позитивних пацијената у болницама представља неприхватљив епидемиолошки ризик јер се ради о “црвеним зонама” у којима боравак необученог и непрописно обученог особља представља велики ризик.

Илустрација

На јучерашњој проширеној сједници Колегијума предсједника Скупштине разговарано је и о припреми упутства за безбједно одржавање избора за 2020, а ријеч је о документу чија је радна верзија припремљена на основу заједничког рада новоформиране радне групе за припрему избора у условима епидемије корона вируса, као и упоредних искустава са недавно одржаних избора у другим државама, саопштено је након Колегијума.

Како се додаје, на основу ових смјерница ДИК ће донијети обавезујуће епидемиолошко упутство.

“Припрема овог документа рађена је уз кључну улогу и препоруке Института за јавно здравље Црне Горе”, нагласили су из Скупштине.

Овај документ радна је верзија која ће, сасвим сигурно, претрпјети бројне измјене, а учесници Колегијума сматрају да је неопходно до усаглашеног документа доћи консензусом.

Препоруке се односе како на чланове Државне изборне комисије, општинских изборних комисија и бирачких одбора, тако и на државне огране, органе локалне самоуправе, друге органе и организације које су дужне да пружају стручну и техничку помоћ органима за спровођење избора.

Препоруке се односе и на представнике посматрачких мисија, као и на сва друга лица која учествују у изборном процесу и која се могу наћи на дан избора на бирачком мјесту.

Препоруке предвиђају обавезну дезинфекција руку прије уласка на бирачко мјесто и током процеса гласања у складу са овим препорукама; обавезно ношење маске на бирачком мјесту, осим приликом утврђивања идентитета; коришћење сопствене хемијске оловке за гласање и потписивање листе.

Сви чланови бирачких одбора приликом редовних едукација о својим дужностима пролазе и посебну, епидемиолошку обуку.

Обука ће се организовати коришћењем онлине платформи или обезбјеђивањем термина на телевизији. Обуци не може присуствовати више од 50 особа, које су у току трајања обуке обавезне да носе маске и придржавају се мјера опште превенције.

Када су предизборни скупови у питању, Институт за јавно здравље је дао двије опције. У првој, предлаже се забрана одржавања јавних предизборних скупова изузев ако епидемиолошка ситуација у наредним седмицама не покаже одређено побољшање.

Друга опција дозвољава организацију предизборних скупова, а постоји читав низ епидемиолошких мјера које је потребно испунити и то ће, сигурно, бити предмет нових разговора.

Када је сам чин гласања у питању, препоручује се особама старијим од 65 година и хронично обољелим особама да због повећаног ризика од најтежих исхода и компликација болести не буду чланови бирачких одбора.

Ако држање физичке дистанце између чланова одбора није могуће, препоручује се опремање бирачких мјеста заштитним паноима од плексигласа.

Не може се ускратити бирачко право особи која одбије да дезинфикује руке, али се након гласања особе која то одбије мора обавити детаљније чишћење простора који је она користила.

Од осталих препорука интересантно је издвојити да се препоручује грађанима да донесу своје хемијске оловке.

Сва лица која планирају да гласају прије поласка на бирачко мјесто треба да измјере тјелесну температуру. Ако је тјелесна температура у јутарњим сатима виша од 37,2 °Ц, треба телефоном да контактирају свог изабраног доктора.

И особе које имају симптоме и знакове акутних болести, а није им изречена мјера самоизолације или карантина, могу гласати, али поред обавезне маске, морају имати и рукавице и користити сопствену оловку.

Једна од проблематичних ставки је што предсједник бирачког одбора може да одлучи да не дозволи приступ гласачком мјесту особама са јасно видљивим симптомима заразе. Многи чланови јучерашњег Колегијума су изразили сумњу да ова ставка може бити злоупотријебљена.

Бирачи којима је изречена мјера самоизолације гласаће под посебним условима. Гласање се врши искључиво испред улазних врата у стан или кућу.

Лица која су стављена у карантин могу да гласају идентично особама које се налазе на болничком лијечењу у складу са изборним законодавством (у зависности од општине у којој се налази карантин).

Гласање позитивних пацијената у болницама представља неприхватљив епидемиолошки ризик јер се ради о “црвеним зонама” у којима боравак необученог и непрописно обученог особља представља велики ризик.

Бирачи којима је потврђена инфекција са САРС-ЦоВ-2 (КОВИД-19), усљед чега не смију приступити бирачком мјесту, гласају уз помоћ друге особе која ће по њиховом овлашћењу испунити гласачки листић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest