ПРЕСС: Главни град уочи избора поново запошљава шаком и капом

Foto: Pogled

Поставља се питање да ли се ради о нужном запошљавању или о запошљавању које има за циљ одређене партијске интересе.

У Главном граду Подгорици, на чијем је челу градоначелник Иван Вуковић – функционер Демократске партије социјалиста, у периоду од 9. маја до 25. јула на неодређено вријеме запослено је око 30 особа.

Са друге стране, само у градској Служби заштите и спасавања у јулу и августу ове године на одређено вријеме од три мјесеца запослено је око 17 особа.

То се може закључити на основу званичних података до којих је дошла Мрежа за истраживање организованог криминала и корупције – ЛУПА.

Законом о финансирању политичких субјеката и изборних кампања су прописане забране и ограничења, као и обавезе извјештавања органа власти у току трајања изборне кампање. Чланом 33 тог закона, прописано је ограничење запошљавања на одређено вријеме у периоду од дана расписивања до дана одржавања избора.

Ипак, постоји изузетак од тог правила, уколико су испуњена три услова и то: 1. Ради обезбјеђивања неометаног и редовног одвијања и функционисања процеса рада тих органа власти, 2. На основу одлуке надлежног органа ових субјеката, и 3. Само ако је то предвиђено актом о систематизацији радних мјеста.

Исти закон не ограничава запошљавање на неодређено вријеме, што може да буде негативно уколико дође до смјене власти у Подгорици. Евентуана нова власт би тиме имала велике проблеме да смањи број запослених, уколико се утврди да је превише запослених на неким радним мјестима и да је локална самоуправа гломазна.

У документацији, која се може наћи и на сајту Агенције за спрјечавање корупције (АСК), може се видјети да су уочи избора у ове два до три мјесеца запошљавани референти, инспектори, архивари, ватрогасци, савјетници…

Чак је попуњено и радно мјесто “савјетника за климатске промјене и енергетску ефикасност”.

Поставља се питање да ли се ради о нужном запошљавању или о запошљавању које има за циљ одређене партијске интересе.

Посебно је интересантно да је практично на крају пожарне сезоне 27. августа донесена одлука о запошљавању чак седам особа у Служби заштите и спасавања Главног града.

Представница Акције за социјалну правду (АСП) Инес Мрдовић казала је да у земљи похаране економије и огромне корупције, запослење у администрацији (и на централном и на локалном нивоу) је и даље један од кључних изборних механизама и утицаја на бираче, ако не и најбитнији.

“Овај механизам развила је Демократска партија социјалиста, па не чуди да запошљавања „цвјетају“ баш у оним градовима гдје је та партија на власти. При томе је поражавајуће да изостаје било каква контрола не само са централног нивоа, већ и од Агенције за спрјечавање корупције, којој је у опису посла корупција, а што укључује и политичку”, саопштила је Мрдовић.

Додала је да је АСП раније објавила да је почетком 2017. године у Главном граду било у органима управе, локалним установама и јавним службама, односно јавним предузећима 2.951 запослених.

“Према подацима које смо недавно добили од Управе прихода и царина, у марту ове године је та бројка износила 3.318 запослених, што је увећање за 367 запослених. У истом том периоду, Главни град не биљежи већи број запослених, јер су Тузи, а сада и Зета, издвојени из његовог састава, па да потребе грађана диктирају већа запослења. Из тога произилази индиција да су оволика увећања броја запослених доминантно политички мотивисана”, закључила је Мрдовић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest