Раонић: Јавни сервис више не смије постати оруђе у рукама политичке елите; очекујте велике ствари од Нове године

„Тада смо обећали другачији начин рада менаџмента, и сходно тим обећањима желио бих да вам и путем друштвених мрежа, на мање формалан начин, представим неке од најважнијих промјена које смо покренули“

Борис Раонић

Генерални директор РТЦГ Борис Раонић казао је да данас истиче првих 100 дана од како је изабран на ту функцији од стране Савјета Јавног сервиса.

„Тада смо обећали другачији начин рада менаџмента, и сходно тим обећањима желио бих да вам и путем друштвених мрежа, на мање формалан начин, представим неке од најважнијих промјена које смо покренули. Овим желимо да укажемо на обим и садржај реформских процеса који се дешавају унутар Јавног сервиса, јер ово нису коначни резултати – већ показатељ промјена и основ за даљи рад. Ови процеси и промјене које носе са собом треба да с једне стране доврше процес трансформације јавног сервиса у смислу ефикасности и квалитета његовог рада, а са друге – у смислу његове улоге у црногорском друштву“, истакао је раонић.

Наиме, Јавни сервис, каже он, више не смије постати оруђе у рукама политичких или одређених друштвених елита у циљу остваривања непринципијелног утицаја на друштвено-економске токове.

„Ове промјене и њихово продубљивање управо и треба томе да послуже“, наглашава Раонић.

Конкретно, што се тиче промјена које су покренуте и које су већ дале видиљиве резултате, Раонић их је подијелио у 3 основне групе:

Програмске промјене

Кроз умрежавање редакција ТВ, радија и портала – започет је, каже он, процес програмског уједначавања и јединственог коришћења ресурса.

„Емисија Линк је модел којим треба да кренемо. Кроз квалитетније извјештавање повећали смо гледаност/слушаност програма које креирамо, као и посјећеност портала и наших профила на друштвеним мрежама, чиме све интензивније одговарамо на потребе новог доба комуникација и важност дигиталних платформи у циљу информисања јавности“, појашњава.

Модернизовали су, каже, програмске планове, добрим дијелом и захваљујући доприносу заинтересоване јавности, кроз отворене канале комуникација.

„Откупљена су тржишно доступна права за емитовање наступа националних репрезентација, као и успостављена сарадња са спортским савезима, тако да ће у наредној години бити удвостручен преноса у том смислу. Кроз освјежену програмску, руководећу и нову уредничку структуру започет је процес промјена саме новинарске културе унутар редакција, како би се новинари у потпуности релаксирали политичког, или било којег другог притиска. Па и од стране нас и менадзмента. Обновили смо сарадњу са свим међународним партнерима који су заинтересовани за реформе Јавног сервиса у Црној Гори и успоставили интезивну сарадњу са ТВ и региона“, подсјећа Раонић.

Административне промјене

Започет је, каже Раонић,  процес унутрашње рационализације, од кабинета Генералног директора до организационих цјелина.

„Истовремено је смањен удио плата запошљених у укупном буџету, чиме се отвара простор за даље инвестиције у инфраструктуру Јавног сервиса. Отворили смо процес ревизије досадашњег финансијског пословања позивом ДРИ. Истовремено интензивиране интерне ревизије и формиран ревизорски одбор. Скоро па је сређен је регистар правних прописа и унапријеђени су интерни правилници, с циљем да у потпуности ускладимо функционисање Јавног сервиса са правним прописима. Они за које није било времена бице одрадјени до краја године“, наводи он.

Додатно је, каже, унапријеђена транспарентност рада Јавног сервиса позитивним одговорима на све захтјеве са приступ информацијама.

„У склопу ширег плана подршке запошљенима у Јавном сервису – успоставили смо квалитетну комуникацију са синдкалним организацијама, што је неопходан предуслов за даље кораке у оптимизацији Јавног сервиса. Унаприједили заштиту културних добара у власништву Јавног сервиса.
Исплатили смо нагомилани дуг због погресног обрачуна плата“, рекао је.

Промјене у смислу друштвене одговорности

„Започели смо еколошку трансформацију Јавног сервиса кроз договорени план уградњу соларних панела, набавку електричних аутомобила, ревизију енергетске ефикасности и смањену употребу папира на нивоу цијеле организације. Ово су само почетне мјере које ћемо интегрисати у свакодневни рад Јавног сервиса, паралелно са програмским фокусом на промоцију еколошких стандарда и добрих пракси“, каже Раонић.

Унаприједили су и  комуникацију са кључним националним културним институцијама и формализовали сарадњу са ЦНП, Музичким центром, ЦАНУ, Кинотектом, факултетом, надлежним Министарством…

„Приводимо крају припреме за обиљежавање два врло битна јубилеја 150 год новинарства у Црној Гори и 80 година рођења Живка Николића. У склопу тих активности заједно ћемо радити са ЦАНУ, Универзитетом Црне Горе и надлежним министарством. Упослени ће од нове године остварити бројне бенефите кроз запоцињање градње зграде за запослене, бољу финанијску ситуацију у наредној години..“, каже Раонић и закључује:

„А програм, оно што треба да буде крајњи резултат – очекујте велике ствари од Нове године“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest