Rukometašice Crne Gore pobjedom startovale na Evropskom prvenstvu

Rukometašice Crne Gore pobijedile su Španiju na startu Evropskog prvenstva 30:23 (12:9).

Najefikasnije u sastavu Crne Gore, bile su Jovanka Radićević sa pet golova. Tatjana BrnovićĐurđina MalovićĐurđina Jauković su postigle po četiri, a Ema AlivodićMilena Raičević i Ivona Pavićević po tri gola. Marina Rajčić je imala 14 odbrana. Kod Španije, Kabral Barbosa je postigla pet, Kosta Kampos četiri, a Arkos Poveda tri gola.

Izabranice Bojane Popović su na krilima velike podrške sa tribina, odigrale besprekorno prvo poluvrijeme kada je odbrana u pitanju. Marina Rajčić je imala devet odbrana, a Španija je uz mnogo muke dolazila do golova. S druge strane, ogromna želja je uticala na veliki broj tehničkih grešaka, pa je Crna Gora dobila prvi period igre sa 12:9.

Samo, jer je Crna Gora vodila sa 6:1 i 11:6, imala dosta prilika da stekne i veći kapital, ali su greške u napadu, ostavile Španiju u igri. Tatjana Brnović je postigla tri, Ivona Pavićević, Đurđina Malović i Jovanka Radičević po dva gola. Kod Španije, Kabral Barbosa uspela dva puta da zatrese mrežu.

U nastavku meča, uz odbranu koja je i dalje bila granitna, poslije tri gola u nizu Jovanke Radičević, domaće su pobjegle na 17:12, a zatim je uslijedila prava erupcija oduševljena u “Morači”, jer je Đurđina Malović pogodila za plus šest (18:12), a nedugo zatim, precizna je bila Ivona Pavićević – 19:12.

Ostalo je dvadesetak minuta do kraja, bilo je jasno da se Španija neće predati, ali je isto tako bilo jasno da su popularne “lavice” jako blizu pobjede i da će uraditi sve što je u njihovoj moći da stignu do kapitalno važnog trijumfa.

Španija se trudila da ubrza igru, ali je defanzivna postavka Crne Gore bila besprekorna. Izabranice Bojane Popović su ljubomorno čuvale i sačuvale stečeni kapital do kraja meča.

U narednoj rundi, Crna Gora igra u ponedjeljak protiv Njemačke, dok će Španija odmeriti snage sa selekcijom Poljske. Plasman u drugu fazu takmičenja će izboriti tri selekcije, a bodovi iz prve, prenose se u drugu fazu.

Sjeverna Makedonija nije uspjela da parira selekciji Francuske. Poražena je sa 24:14 (12:5). Pored Francuske i Sjeverne Makedonije, za plasman u drugu fazu takmičenja, u ovoj grupi, boriće se Holandija i Rumunija.